До Дня пам’яті та примирення (9 Травня) в Шацькій селищній раді заплановано облаштувати два обеліски: один – в Шацьку, інший – у селі Вілиця. Доля села Вілиця є чи не найбільш трагічною в історії Шацького району під час Другої світової війни, коли у 1942 році фашистами це село було спалено вщент та знищено 96 його жителів. Аби вшанувати їхню пам’ять, у Ві-лиці за кошти місцевих жителів у 1960-х роках минулого століття був встановлений обеліск, де на стелах викарбували прізвища місцевих жителів, які загинули в роки війни, та партизан.
А вже на зборах, які відбулися в селі 16 квітня та участь в яких взяли в.о. Шацького селищного голови, секретар Людмила Цевух, депутати Шацької районної ради Андрій Лисий, Петро Цвид, та Шацької селищної – Віктор Пех, в.о. старости Прип’ятського старостинського округу Іван Гінчук, було обговорено питання зміни напису на памятній стелі.
Від часу встановлення обеліску минуло добрих півстоліття, незалежній Україні в цьому році виповниться 27, змінилась влада, устрій, історія, погляди на історичні події, а на пам’ятній стелі в селі ще й досі викарбувано напис «Незабутнім односельчанам, які віддали своє життя за радянську владу від рук фашистських окупантів і українських буржуазних націоналістів». Із таким трактуванням категорично не погоджується депутат районної ради Андрій Лисий, котрий і доніс свою позицію жителям села Вілиця на сільських зборах: «В Україні вже декілька років триває процес декомунізації. Перейменовують міста, села, вулиці. Окрім того, в радянські часи буржуазними націоналістами називали бійців ОУН-УПА, зокрема, наших національних героїв, які боролися за незалежну Україну та поклали голови у боротьбі за її свободу – Романа Шухевича, Степана Бандеру. Наше завдання – виправити викривлене радянською владою трактування історії», – зазначив депутат.
Його пропозиція – змінити назву на меморіальній дошці (до 9 Травня мають виготовити три нові меморіальні дошки, де викарбують імена та прізвища людей, жителів сіл Вілиця, Кропивники, Прип’ять, Плоске, які загинули в роки війни), і замість слів «загинули за радянську владу» написати «за Батьківщину», а слова «від рук українських буржуазних націоналістів» узагалі викинути. Також депутат пообіцяв долучитися до фінансування встановлення однієї з трьох дошок.
Зрештою, після обговорення жителі села дали згоду на новий напис «за Батьківщину», а також заміну напису «які загинули від рук фашистських загарбників та українських буржуазних націоналістів» – на слова «загинули в роки Другої світової війни». Замість зірки на стелі планують зобразити тризуб або православний хрест, та де-монтувати велику зірку на верхівці обеліску Слави.
– До 9 Травня постараємося впорядкувати пам’ятник у Вілиці та встановити стели з написами. Але, на жаль, не встигнемо замінити паркан, бо важко знайти робітників. Тому цю роботу доведеться відкласти на пізніше», – розповіла жителям села Людмила Цевух.
Після зборів Людмила Степанівна оглянула, як тривають ремонтні роботи з ремонту пам’ятника партизанці Ярині Смоляр в сусідньому селі – Кропивниках. Там ремонт також планують завершити до Дня пам’яті та примирення.
Віта ШЕПЕЛЯ