Головна Політика Ковельські депутати вважають передачу фінансування епідеміологічного нагляду на місцеві бюджети передчасною

Ковельські депутати вважають передачу фінансування епідеміологічного нагляду на місцеві бюджети передчасною

1762

Ковельські депутати вважають передачу фінансування епідеміологічного нагляду на місцеві бюджети передчасною

Звернення – Голові Верховної Ради України Прем’єр-міністру України

Ми, депутати Ковельської міської ради, стурбовані оприлюдненим для громадського обговорення проектом постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації перехідного періоду децентралізації окремих функцій у сфері громадського здоров’я» та підтримуємо звернення депутатів Волинської обласної ради до Голови Верховної Ради України та Прем’єр-міністра України щодо недоцільності передачі фінансування функцій епідеміологічного нагляду на місцеві бюджети, зокрема обласні, до кінця 2020 року.

Переведення системи епіднагляду в регіонах на фінансування з місцевих бюджетів призведе до неконтрольованої епідситуації в державі та масового звільнення працівників, оскільки в місцевих бюджетах відсутні кошти на утримання майнових комплексів лабораторних центрів та забезпечення їх діяльності.

Для забезпечення гарантованого державою санітарного та епідемічного благополуччя населення на перехідний період до завершення адміністративної реформи та до остаточного формування госпітальних округів вважаємо за доцільне збереження фінансування лабораторних центрів з державного бюджету та функціонування централізованої вертикалі з епідеміологічного нагляду за інфекційними та неінфекційними хворобами шляхом перейменування Лабораторних центрів в Центри контролю та профілактики хвороб МОЗ України. як це відбувалось в сусідніх державах, зокрема, в Польщі.

У Волинській області уже мала місце невдала спроба передачі на обласний бюджет лікарень ветеринарної медицини, котрі невдовзі після неспроможності їх утримання знову були повернуті на фінансування з державного бюджету. Негативний досвід передачі на місцевий бюджет спостерігався і на прикладі вузлової лікарні станції Ковель ДТГО «Львівська залізниця».Ковель – місто обласного значення, є одним із найбільших залізничних вузлів Західної України, який має вагоме стратегічне значення для держави, з’єднуючи її з багатьма європейськими країнами. Але, це в свою чергу несе загрозу завезення та поширення інфекційних захворювань. Для оперативного та професійного реагування Ковельський міськміжрайонний відділ Волинського обласного лабораторного центру відповідно до повноважень та існуючого потенціалу проводить епідеміологічні розслідування з лабораторними дослідженнями для потреб епідеміологічного нагляду за інфекційними хворобами та факторами навколишнього середовища, здійснює дезінфекційні заходи в осередках інфекційних хвороб, забезпечує реагування на надзвичайні ситуації у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.Ряд раніше прийнятих урядових документів призвів до розрегулювання ситуації в сфері санепідблагополуччя. Зокрема, постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», від 02.09.2015 року № 667 «Про затвердження Положення про Держпродспоживслужбу», від 21.08.2019р № 818 «Про затвердження Порядку надання інформації про події та ситуації, що становлять загрозу життю і здоров’ю, санітарному та епідемічному благополуччю населення» тощо всупереч діючому законодавству призвели до дублювання функцій окремими центральними органами виконавчої влади. Окрім того, постановою КМУ від 13.03.2019р. № 254 на керівників Держпродспоживслужби покладено виконання функцій головних державних санітарних лікарів адміністративних територій. Все це суперечить діючим Законам України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та «Про захист населення від інфекційних хвороб», оскільки відповідні зміни в ці закони не вносились, законодавство про громадське здоров’я не прийняте.

Внаслідок проведених реорганізацій стара система епідеміологічного нагляду зруйнована, а ефективна нова – не побудована. Нещодавно ухваленою урядом Стратегією забезпечення біологічної безпеки передбачено створення лише чотирьох міжрегіональних центрів з біологічної безпеки у містах Києві, Львові, Одесі та Харкові з фінансуванням з державного бюджету. Але чи будуть вони спроможні забезпечити біологічну, епідемічну безпеку в усіх інших регіонах, де державне фінансування епіднагляду буде припинено? На сьогодні ВООЗ оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію у сфері охорони здоров’я через глобальний спалах коронавірусу 2019-nCoV. З таким викликом можна боротися лише при збереженій чіткій державній вертикалі епіднагляду. Епідемічні ускладнення такого рівня виникають регулярно, щораз з більшою інтенсивністю поширення та складністю стримування епідемічного процесу. Без фінансування з державного бюджету забезпечити швидкі протиепідемічні заходи реагування неможливо.

Щорічно в державі зростає кількість спалахів інфекційних захворювань. Так, у порівнянні з 2012 роком їх кількість у 2019 році зросла у 25 разів.На даний час на регіональному рівні державні установи – лабораторні центри Міністерства охорони здоров’я України є єдиними установами в регіонах, які здійснюють епідеміологічний нагляд за інфекційними хворобами, проводять епідеміологічні розслідування з лабораторними дослідженнями, забезпечують реагування на надзвичайні ситуації у сфері епідемічного благополуччя населення.

З оприлюдненої інформації відомо, що готується для подання на розгляд на черговій сесії Верховної Ради України законопроект «Про громадське здоров’я», яким передбачена передача функцій епіднагляду на фінансування з місцевих бюджетів. Рахуємо за необхідне ініціювати першочерговий розгляд законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо системи суспільної охорони здоров’я та епідеміологічного нагляду за хворобами)», котрий напрацьований робочою групою Міністерства охорони здоров’я з залученням провідних фахівців, науковців профілактичної медицини. Ключовими принципами даного законопроекту є розбудова системи епіднагляду на базі існуючих лабораторних центрів МОЗ України шляхом їх перетворення у центри контролю та профілактики хвороб із збереженням механізму їх фінансування з державного бюджету.

Вважаємо, що передача фінансування функцій здійснення епідеміологічного нагляду, моніторингу та утримання цілісних майнових комплексів обласних лабораторних центрів МОЗ України на місцеві бюджети на даний час є передчасною.

Прийнято на 63 сесії Ковельської міської ради27.02.2020 року