Під час дня уряду у Верховній Раді 19 квітня народний депутат Степан Івахів заявив, що у доповіді міністра аграрної політики і продовольства України Миколи Присяжнюка він знайшов розбіжності з інформацією, яку днями надали йому у Міністерстві аграрної політики і продовольства.
«Так сталося, що я є ініціатором закону України про підтримку родинних ферм. Я звірив ваш виступ з відповіддю, яку дало Міністерство мені як депутату. Ви ж відповіли, що взагалі не ведете статистики, скільки родинних ферм є в Україні. А з трибуни заявили, що у вас існує програма підтримки родинних ферм», – заявив міністру Івахів після його доповіді.
«Також два тижні тому точно не було програми підтримки одноосібників (з трибуни ви заявили, що у вас такі програми існують). В Україні 4 мільйони одноосібників. Ви у 2012 році допомогли 340 тисячам. Не буду казати як, зокрема й про китайські доїльні апарати. Чи можна вважати, що це підтримка?», – обурився Івахів.
Присяжнюк відповів: «Питання всі цікаві, особливо для Волинської області. Тому що Волинська область у нас є лідером з отримання дотацій на одноосібників за утримання молодняку…
А от китайський доїльний апарат… Ще треба спочатку подивитися, чи є в Китаї корови, щоб були доїльні апарати. Всі ці апарати, які компенсує державна програма – національного виробництва, – зауважив міністр і додав, – друге питання – сімейні ферми. Я з трибуни сказав чітко: ми мотивуємо створення сімейних ферм. А ставити їх на облік я не бачу доцільності. Ми з вами не виконуємо такого обліку. По-друге, це завдання селищного голови: створювати і гуртувати свої громади», – заявив Микола Присяжнюк.
До слова, згодом частина народних депутатів дивувалася з такої відповіді: мовляв, як може міністерство розробляти програми підтримки сімейних ферм, не маючи даних про їхню кількість?
Окрім того, відповідаючи Івахіву, Присяжнюк сказав іще таке: «І третє питання: другий рік поспіль діють компенсації по 1 000 гривень на утримання молодняку на рік. З цього року ми прийняли порядок використання коштів на компенсації для одноосібників і для фермерів зданої на переробні підприємства великовагової худоби (2,5 грн./кг). Також 1,5 грн. для стандартного поголів’я свиней (більше 120 кг) і 1 грн. для свиней на забій на живу вагу до 150 кг. Ми розпочали тільки у червні минулого року, тобто тільки розпочали. Звичайно, я сам хотів би, щоб за рік всі 4,5 мільйони одноосібників отримали допомогу, всі створили сімейні ферми, у нас тоді не було б незайнятого населення на селі. Я з вами тут згоден, але 450 тисяч з 4,5 мільйонів одноосібників – це перший крок. Якщо ми кожен рік будемо нарощувати по 10%, то, повірте, це буде ефективно».
Відповідь головного аграрія викликала обговорення в кулуарах Верховної Ради. Депутатів-мажоритарників з різних областей України, обраних від сільських територій, обурило те, що Микола Присяжнюк так і не розповів про ті програми підтримки одноосібників, які нібито є в Міністерстві й про фактичну відсутність яких говорив депутат Івахів.
Міністр намагався переконати, що охопити 4,5 мільйонів одноосібників за рік неможливо, але забув сказати, що аграрне міністерство має підтримувати селян-одноосібників з 2008 року. Депутати обурювались: де ж існують ті села, де людям платять за м’ясо стільки, скільки заявив міністр Присяжнюк?
Наталка
Пахайчук, ВолиньPOST