Головна Політика З 1 липня розпочинається громадське обговорення щодо перейменування вулиць і провулків Ковельської...

З 1 липня розпочинається громадське обговорення щодо перейменування вулиць і провулків Ковельської територіальної громади

988

Громадськість зможе ознайомитися з існуючими назвами 53 вулиць та провулків на території Ковельської територіальної громади, запропонованих до перейменування, проаналізувати пропозиції щодо їх нових назв та висловити свої рекомендації до 14 серпня включно.

На обговорення вноситься питання про перейменування 48 вулиць та 5 провулків у населених пунктах громади, названих на честь російських діячів, чи назви, яких асоціюються з російською імперією, росією чи радянською пропагандою.

У зв’язку з воєнним станом на території України громадське обговорення проводиться шляхом надання пропозицій у формі електронної консультації та в письмовій формі.

Мешканці громади впродовж 45-ти днів, з 1 липня по 14 серпня включно, можуть проголосувати за внесені на громадське обговорення пропозиції щодо вулиць, які перейменовуються, та їх нових назв, або ж подати власні.

Згідно з Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» у 2015 році розпочався процес декомунізації в суспільному житті України. Дія закону призвела до перейменування великої кількості населених пунктів і вулиць нашої держави. Зміні назв підлягали топоніми (географічні назви, назви вулиць і підприємств населених пунктів України), що мали комуністичне походження.

Після повномасштабного російського вторгнення в Україну на рівні громад набули обертів перейменування назв і демонтаж символіки, пов’язаних з росією як державою-агресором. Така суспільна реакція – цілком природна і логічна. Вона дала поштовх осмислити історію нашої країни і відмовитись від чужої історії та культури, перейменувавши вулиці, названі іменами російських діячів.

На підставі ініціативи депутатів та мешканців громади, 28 квітня 2022 року Ковельською міською радою прийняте рішення № 21/139 про проведення громадського обговорення щодо перейменування вулиць та провулків на території громади, і розпочато процес дерусифікації.

На виконання рішення проведені засідання топонімічної комісії, на яких розглянули звернення і пропозиції, що надійшли на адресу міської ради, з переліками вулиць для перейменування та їх новими назвами.

Особливим предметом обговорення декількох засідань комісії були звернення громадян Ковеля про присвоєння вулицям, які перейменовуються, імен ковельчан, що загинули, захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України.

Всі члени комісії підтримали ці пропозиції, однак, дискусійним було питання щодо цього рішення під час війни. Сьогодні сотні мешканців Ковеля захищають нашу державу у складі різних добровольчих формувань та Збройних сил України. І не всі, на жаль, повертаються додому. Тож комісією рекомендовано повернутися до розгляду цього питання після нашої Перемоги, а вулицям, на яких проживали герої, зараз надати інші назви.

Окрім того, заплановано встановити пам’ятні дошки на вулицях чи будинках, в яких вони проживали. Таке рішення, на думку комісії, справедливе, і кожен ковельчанин, який віддав життя за Україну, буде гідно вшанований громадою.

Топонімічна комісія – це консультативно-дорадчий орган, що створений для попереднього обговорення питань, віднесених до компетенції органу місцевого самоврядування. До складу комісії входять краєзнавці, історики, депутати, представники виконавчого комітету та громадськості. Склад комісії затверджений рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради від 12.05.2022 року №169.
Мета роботи комісії – вивчення, обговорення та узагальнення усіх пропозицій.

Комісія опрацювала 517 назв вулиць міста Ковеля та сіл громади. Розглянула понад 150 пропозицій щодо нових назв, які надійшли від громадськості.

Узагальнивши усі пропозиції, на обговорення виноситься присвоєння нових назв таким вулицям:
Місто Ковель
1. Вулиця Ашхабадська – вулиця Олександра Баховця
2. Вулиця Бенделіані – вулиця Еміля Вайса
3. Вулиця Воїнів-Інтернаціоналістів – вулиця Миротворців
4. Вулиця Вавілова – вулиця Никонора Абрамовича
5. Вулиця Гагаріна – вулиця Клима Савура
6. Вулиця Герцена – вулиця Остапа Вишні
7. Вулиця Грибоєдова – вулиця Івана Омелянюка
8. Вулиця Глінки – вулиця Олени Левчанівської
9. Вулиця Достоєвського – вулиця Українських добровольців
10. Вулиця Жуковського – вулиця Катерини Бородюк
11. Вулиця Зелінського – вулиця Ісаєвичів
12. Вулиця Комарова – вулиця Юрія Липи
13. Вулиця Коккінакі – вулиця Олега Штуля
14. Вулиця Короленка – вулиця Вікторії Ковальчук
15. Вулиця Кубанська – вулиця Петра Болбочана
16. Вулиця Крилова – вулиця Павла Загребельного
17. Вулиця Купріна – вулиця Миколи Хвильового
18. Вулиця Лаховського – вулиця Героїв УПА
19. Вулиця Лермонтова – вулиця Юрія Іллєнка
20. Вулиця Ломоносова – вулиця Георгія Шавловського
21. Вулиця Макаренка – вулиця Миколи Макаренка
22. Вулиця Мічуріна – вулиця Міхала Вашинського
23. Вулиця Некрасова – вулиця Адама Поляка
24. Вулиця Олійника – вулиця Симиренків
25. Вулиця Павлова – вулиця Левка Лук’яненка
26. Вулиця Пінська – вулиця Синьожупанної дивізії
27. Вулиця Подколоднова – вулиця Затишна
28. Вулиця Пушкіна – вулиця Алли Полякової
29. Вулиця Рилєєва – вулиця Василя Кричевського
30. Вулиця Сеченова – вулиця Миколи Чарнецького
31. Вулиця Смирнова – вулиця Гетьмана Скоропадського
32. Вулиця Сурікова – вулиця Миколи Міхновського
33. Вулиця Тимірязєва – вулиця Івана Ющука
34. Вулиця Толстого – вулиця Захисників України
35. Вулиця Ціолковського – вулиця Євгена Сверстюка
36. Вулиця Черняховського – вулиця Володимира Осіюка
37. Вулиця Чехова – вулиця Івана Драча
38. Вулиця Шишкіна – вулиця Нарбутів
39. Вулиця Шолохова – вулиця Мирослава Скорика
40. Вулиця Шостаковича – вулиця Андрія Мельника
41. Вулиця Шукшина – вулиця Марка Луцкевича
42. Вулиця 40 років Перемоги – вулиця Героїв України
43. Провулок Грибоєдова – вулиця Алли Горської
44. Провулок Гагаріна – вулиця Михайлини Рабко
45. Провулок Достоєвського – вулиця Квітки Цісик
46. Провулок Лєрмонтова – вулиця Олени Степанів
47. Провулок 40 років Перемоги – провулок Героїв України

Село Білин
48. Вулиця 40 років Перемоги – вулиця Перемоги
49. Вулиця Некрасова – вулиця Незалежності

Село Заріччя
50. Вулиця Коновалова – вулиця Варшавська

Село Зелена
51. Вулиця 50 років Перемоги – вулиця Перемоги

Село Доротище
52. Вулиця Гагаріна – вулиця Миру

Село Воля
53. Вулиця Марка Кримчука – вулиця Лісова

Слід зазначити, що під час перейменування вулиць мешканці не матимуть додаткових витрат, адже чинним законодавством не передбачена необхідність внесення змін до документів про право власності на нерухоме майно (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, договір купівлі-продажу, дарування тощо).

Усі документи зі старими адресами є чинними.

Зміна адреси відбувається автоматично у випадку здійснення будь-якого правочину.

Зміна назви вулиці також не є зміною місця проживання. Перереєстрація місця проживання особи може відбуватися під час заміни паспорта, вклеювання нових фотокарток, зміни прізвища тощо, тобто коли в особи виникає така потреба.

Певних додаткових витрат можуть зазнати юридичні особи та фізичні особи-підприємці.

В разі перейменування вулиць, виникає необхідність внесення змін у найменування чи місцезнаходження юридичної особи та змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб.

Для місцевого бюджету витрати при перейменуванні складатимуть кошти, витрачені на виготовлення нових табличок та дорожніх знаків з покажчиками.

Як стати учасником громадського обговорення?

Повнолітні громадяни України, зареєстровані на території Ковельської територіальної громади, можуть подавати власні пропозиції та зауваження під час обговорення.

Якщо ви обираєте електронний формат, потрібно перейти за посиланням (https://forms.gle/ZYvwLV8akbYaNpg98 ) та заповнити форму, вказавши вашу електронну адресу, прізвище та ім`я. В електронній формі міститься інформація про вулиці, які перейменовуються, та коротка довідка про особу (подію), ім’ям якої пропонується назвати вулицю. Під час голосування ви можете підтримати запропоновану назву, відхилити, або надати власну пропозицію з коротким обгрунтуванням.

Письмові пропозиції та зауваження подаються в сектор звернень Ковельської міської ради за адресою: м. Ковель, вул. Драгоманова, 22, чи на електронну пошту  info@kovelrada.gov.ua. У зверненні необхідно зазначити ваші прізвище та ім`я, адресу, а також залишити свої пропозиції щодо перейменування тих чи інших вулиць. Вкажіть стару назву — і навпроти ваш варіант нової назви з короткою аргументацією, чому ви вважаєте цей варіант більш прийнятним.
Отримати консультацію з питань, що винесені на громадське обговорення, можна за телефонами: 6-17-39, 6-17-33 з 8:30 до 17:00 (понеділок-четвер), з 8-30 до 16-00 (п’ятниця).

Правові засади перейменування вулиць та громадського обговорення

Порядок присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій визначений Законом України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».

Порядок проведення громадського обговорення визначений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2012 №989 «Про затвердження Порядку проведення громадського обговорення під час розгляду питань про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності, які за ними закріплені, об’єктам права власності, які належать фізичним особам, імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій».
Організатор громадського обговорення – Ковельська міська рада.
Суб’єкти, що внесли пропозицію про присвоєння об’єкту права власності імені фізичної особи, ювілейної чи святкової дати, назви або дати історичної події – топонімічна комісія. на підставі пропозицій громадськості, згідно рішення Ковельської міської ради від 28.04.2022 № 21/139 «Про проведення громадського обговорення щодо перейменування вулиць та провулків на території Ковельської територіальної громади, які пов’язані з росією».

Результати громадського обговорення протягом 14 днів після закінчення строку подання пропозицій та зауважень, будуть оприлюднені на офіційному сайті Ковельської міської ради kowelrada.gov.ua.

За результатами обговорення буде внесено на розгляд Ковельської міської ради проєкт рішення про перейменування вулиць.