28 листопада пройшла щотижнева онлайн-зустріч підприємців та керівництва області в рамках платформи «Діалог влади та бізнесу».
На порядку денному – «Бронювання та надання статусу критично важливого підприємства, установи, організації згідно з постановою № 1332 від 22.11.24».
Участь у зустрічі взяли близько 100 представників бізнесу, заступник голови ОДА Олександр Троханенко, директорка департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів облдержадміністрації Вероніка Бальбуза, завідувач сектору мобілізаційної роботи апарату облдержадміністрації Олександр Петрук, в.о. начальника Волинського ТЦК та СП у Волинській області Роман Немашкало, начальниця головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області Леся Неклеса та в.о. начальника головного управління ДПС в області Сергій Лисеюк.
Найперше спікери розповіли присутнім про основні зміни у визначення підприємства критично важливим та у порядок бронювання працівників, внесені постановою Кабміну №1332.
«Відтепер підприємство повинно мати відсутність заборгованості зі сплати усіх податків і зборів, а не лише ЄСВ, – сказала Вероніка Бальбуза. – Також для надання статусу критичності середня заробітна плата підприємства за звітний квартал повинна становити не менше, аніж 20 тисяч гривень. Для бронювання своїх військовозобов’язаних працівників їхня зарплата також повинна бути не менше 20 тисяч гривень кожного місяця за звітний квартал. Крім підприємств державної, комунальної власності, підприємств із державною або комунальною часткою понад 50%. Для них зберігається критерій середньої зарплати на рівні, вищому за середню зарплату в регіоні в 4-му кварталі 2021 року, тобто 12 599 гривень».
Потому посадовиця закцентувала увагу на тому, що для всіх осіб, які були заброньовані на підприємствах до того як ця постанова вступила в дію, тобто до 23 листопада, анулюється відстрочка 28 лютого 2024 року, якщо це не сталося з інших причин раніше.
«Впродовж трьох місяців обласним адміністраціям необхідно переглянути всі свої раніше прийняті рішення на надання критичності підприємствам. Тобто всі підприємства, за якими зараз збережено статус критичності повинні надати документи на підтвердження статусу не пізніше 23 лютого 2025 року, – наголосила очільниця департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів ОДА. – Якщо ви підпадаєте під критерії, що визначенні цими змінами вже за третій квартал 2024 року то можете подавати документи раніше. Якщо ні, то вам потрібно чекати, коли закінчиться четвертий квартал, щоб відповідати цим змінам».
Вона також повідомила, що ОВА визначила регіональні критерії, за якими здійснюється визначення підприємства критично важливим для громади і направила їх на погодження Міністерству оборони та Міністерству економіки України.
«Ті підприємства, які можуть подавати й набирати критерії відповідно до постанови можуть не чекати регіональних критеріїв та подавати документи на розгляд комісії вже. Але бронювати в “Дії” ви зможете тільки з 1 грудня 2024 року», – додала Вероніка Бальбуза.
Як розповів Олександр Петрук, бронювання відбувається лише через «Дію». Порядок внесення у портал такий же самий як і був раніше, однак тепер буде враховуватися заробітна плата військовозобов’язаного (не менше 20 тис. грн в кожному з трьох місяців звітного кварталу).
«Кількість заброньованих фахівців на підприємствах, установах, організаціях повинна бути на рівні 50%. Дозволено бронювати всіх працівників підприємствам, установам, організаціям, які затверджені Мінстратегпромом і займаються оборонними питаннями, та які включені до списку Міненерго і входять до паливно-енергетичного комплексу», – зазначив завідувач сектору мобілізаційної роботи апарату ОДА.
Він повідомив, що «Дія» впродовж 72 годин аналізує чи людина знаходиться в розшуку, чи уточнені дані та, чи нарахована заробітна плата відповідає 20 тисячам гривень і дає або відмовляє у бронюванні.
Потому спікери відповіли на запитання підприємців.