З настанням весни гарний господар дбає про вибір якісного насіннєвого матеріалу. Одним з критеріїв якісного насіння є відсутність шкідників, збудників хвороб та насіння бур’янів. Боротись із шкідливими організмами важко, набагато легше попередити їх появу. Вирішувати цю проблему необхідно на початковій стадії, тобто при виборі насіннєвого матеріалу.
Контроль за фітосанітарним станом насіння здійснює Державна фітосанітарна інспекція Волинської області, яка утворена шляхом об’єднання двох державних установ: інспекції з карантину та інспекції захисту рослин. Головним завданням новоствореної установи є охорона рослинних ресурсів від небезпечних видів шкідників, збудників хвороб рослин, бур’янів та здійснення державного контролю за дотриманням регламентів зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.
Згідно з вимогами Закону України «Про карантин рослин», реалізація об’єктів регулювання (насіннєвий, посадковий матеріал) здійснюється після проведення фітосанітарного контролю (перевірка рослин та рослинної продукції на наявність шкідників, хвороб та бур’янів з метою встановлення придатності їх для продажу населенню).
Проводять фітосанітарний контроль насіннєвого матеріалу державні фітосанітарні інспектори та спеціалісти фітосанітарних лабораторій. За результатами проведення огляду та аналізу, суб’єкту господарювання надається акт фітосанітарного контролю та висновок фітосанітарної експертизи. В нашій області відділення Державної фітосанітарної інспекції розташовані у всіх районах, також функціонує 2 фітосанітарні лабораторії в м. Луцьк та м. Любомль. Фітосанітарні документи (карантинний сертифікат, висновок фітосанітарної експертизи, акт фітосанітарного контролю) засвідчують фітосанітарний стан насіннєвого матеріалу та дозволяють покупцеві отримати інформацію про засміченість насіннєвого матеріалу бур’янами, шкідниками та зараженість хворобами.
Проте часто шкідливі організми потрапляють на сільськогосподарські угіддя протягом вегетаційного періоду. З метою захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб та бур’янів використовується значна кількість хімічних препаратів, неконтрольоване використання яких може привести до негативних наслідків.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про пестициди та агрохімікати», ст. 18 Закону України «Про захист рослин» підприємства, установи, організації усіх форм власності та громадяни зобов’язані допускати до робіт, пов’язаних із транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, їх торгівлею, лише осіб, які пройшли спеціальну підготовку та мають на те відповідне посвідчення і допуск, які щороку видаються Державною фітосанітарною інспекцією Волинської області.
З метою запобігання негативних наслідків при роботі з пестицидами та покращення роботи товаровиробників Державна фітосанітарна інспекція Волинської області організовує в м. Луцьк та в районах навчання працівників, робота яких пов’язана із застосуванням, зберіганням та торгівлею пестицидами та агрохімікатами.
Організації (установи) та фізичні особи – підприємці для отримання допуску, посвідчення повинні подати відповідальним особам Волиньфітоінспекції в районі заяву встановленої форми з такими підтверджуючими документами: копію медичної книжки згідно з формою, що визначена постановою КМУ України за №746 від 18 вересня 1995 року; а також з метою підтвердження особи, якій видається допуск, посвідчення: копію паспорта; копію документа, що підтверджує місце роботи та посаду особи (трудова угода, наказ на призначення, свідоцтво підприємця тощо).
Після проходження навчання та позитивного складання іспитів видаватимуться допуск та посвідчення на право роботи з пестицидами та агрохімікатами. Навчання буде проводитися безоплатно з 9.00 до 18.00 год. кожного другого та четвертого вівторка щомісяця за адресою: Шацька селища рада (актовий зал).
З метою гарантування безпеки здоров’я людини та охорони довкілля при здійсненні заходів щодо захисту рослин, недопущення забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин, державними фітосанітарними інспекторами здійснюватиметься видача сертифікатів по застосуванню пестицидів. Для одержання сертифіката відповідності сільськогосподарської продукції та сировини рослинного походження щодо вмісту в них залишкової кількості пестицидів, агрохімікатів та важких металів, особа повинна подати заяву, до якої додаються результати аналітичних досліджень, проведених спеціалізованими територіальними лабораторіями Держветфітослужби або Держсанепідслужби. Для одержання сертифіката про дотримання регламентів застосування пестицидів та агрохімікатів у сільськогосподарській продукції та сировині рослинного походження особа повинна подати заяву, до якої додаються: результати аналітичних досліджень, проведених вищезазначеними лабораторіями, журнал обліку пестицидів і агрохімікатів та сертифікати якості засобів захисту рослин, що застосовувались під час виробництва сільськогосподарської продукції та сировини рослинного походження.
Більш детальну інформацію про проведення навчання та видачу допусків, посвідчень, сертифікатів ви можете отримати за адресою: смт Шацьк, вул. Шевченка, 20. Тел. 2-00-52.
Василь МАКСИМЮК, начальник
Державної фітосанітарної інспекції Волинської області.