Погляд у минуле – це, в принципі, спроба звернутися до вічних істин (народна мудрість)
Щороку 18 травня в усьому світі відзначається Міжнародний день музеїв. Започатковане це свято було в 1977 році, коли в Москві та Ленінграді відбувалась 11-та генеральна конференція Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), яка була створена в 1946 році для підтримки і розвитку діяльності музеїв. Під час проведення названої конференції був запропонований і девіз свята: «Музеї – важливий засіб культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між народами».
Перші музеї (з грецької – місце, присвячене музам, храм муз) з’явилися в Стародавній Греції у Дельфах і Олімпії, де твори мистецтва зберігались у храмах, замках, будинках зібрань, нале-жали вони багатим приватним особам, і тому доступ до них був обмежений. Систематичне колекціонування пам’яток мистецтва було розпочате у ХVІ столітті в Італії, а звідти поширилось до інших країн Європи. Починаючи з ХVІІІ століття, поняття «музей» означало вже не лише колекціонування експонатів, а й приміщення, де знаходяться, зберігаються і виставляються на огляд експонати. З ХІХ століття приєдналась ще науково-дослідницька робота, яка проводилась в музеях, а з 60-х років ХХ століття почалась педагогічна діяльність музеїв. І саме з цією функцією музеїв – однієї з найкращих форм збереження культурної спадщини – найбільше пов’язані музеї, які діють при навчальних закладах.
У Положенні про музей при навчальному закладі, який перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки України, йдеться про те, що такий музей є складовою системи навчально-виховної роботи і створюється він з метою залучення учнівської та студентської молоді до вивчення і збереження історико-культурної спадщини українського народу, формування освіченої розвиненої особистості та сприяння вихованню в неї патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу. Основними завданнями його є залучення молоді до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької, художньо-естетичної та природоохоронної роботи; формування в молоді соціально-громадського досвіду на прикладах історичного минулого України; розширення і поглиблення загальноосвітньої та професійної підготовки молоді засобами позакласної, позашкільної роботи; надання допомоги педагогічному колективу навчального закладу в упровадженні активних форм роботи з молоддю; залучення молоді до формування, збереження та раціонального використання музейного фонду України; вивчення, охорона і пропаганда пам’яток історії, культури і природи рідного краю; проведення культурно-освітньої роботи серед молоді, інших верств населення.
На вирішення цих важливих завдань культурно-освітньої та навчально-виховної роботи ось уже 30 років поспіль спрямована діяльність краєзнавчого музею при ЗОШ І-ІІІ ст. с. Світязь. Робота його була започаткована 8 травня 1985 року відкриттям кімнати-музею Бойової і Трудової Слави сіл Світязької сільської ради на честь 40-річчя від Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні. А в 2004 році за результатами обласного огляду та відомчої реєстрації музеїв при закладах освіти їй було надано статус краєзнавчого музею. Основою для створення такого музею стали матеріали, зібрані в результаті пошуково-краєзнавчої роботи та туристичної діяльності учнів школи (в рамках учнівського краєзнавчого руху «Моя земля – земля моїх батьків»), проведеної в 60-80 роки минулого століття, під мудрим і творчим керівництвом педагогів школи. Серед них найперше слід назвати директорів школи Ніну Суховій, Анатолія Мельничука, Миколу Маршука, Михайла Ладижця, Софію Писачук; заступників директора школи Наталію Зотову і Віру Озімок; організаторів позакласної і позашкільної роботи Тетяну Хахуду, Галину Денисовець, Галину Цвид, військового керівника Михайла Турича, вчителів-ентузіастів і класних керівників Галину Пилиповець, Галину Назарук, Людмилу Москаленко, Лідію Прокопенко, Зінаїду Мельничук, Надію Цевух, Ольгу Гром, Віталія Грома, Олену Корусь, Тамару Махомед, Віру Рудик, Тетяну Корнелюк, Неонілу Ладижець та старших піонервожатих Євгенію Федчишину, Ніну Дужич, Анатолія Павлея, які свій творчий запал передавали учням школи. Серед найкращих учнів-краєзнавців слід назвати класний колектив перших випускників середньої школи (1968 рік, класний керівник Тетяна Хахуда) та класні колективи, організовані в загін «Пошук», які завжди були активістами музею (класний керівник Олена Корусь).
Робота нашого музею не обмежується проведенням екскурсій. На основі зібраних у ньому матеріалів та з використанням його експонатів проводяться різні заходи виховного характеру як у школі, так і в селі. Часто за допомогою в музей звертаються випускники школи – студенти, яким потрібні його краєзнавчі матеріали для написання рефератів, курсових та дипломних робіт.
Рада музею, його керівник працюють не лише з учнями-краєзнавцями школи, але продовжують співпрацювати і з випускниками навчального закладу різних років. Особливо слід відмітити таку співпрацю із науковцями наукового відділу ШНПП Наталією Хомік, Віталієм Туричем, Ярославою Захарко; фізико-механічного інституту ім. Г.В.Карпенка НАН України Миколою Корусем і Ольгою Альохіною; кандидатом географічних наук, викладачем Східноєвропейського університету ім. Лесі Українки Наталією Цвид – випускниками школи, які не забувають, що їхній шлях до наукових досліджень розпочинався за шкільною партою.
Матеріали музею постійно використовуються і поповнюються в ході підготовки і участі учнів у тематичних конкурсах, експедиціях краєзнавчо-пошукового характеру, які проводяться на різних рівнях, а також в процесі досліджень у рамках роботи МАН.
Ми підтримуємо тісні зв’язки з районною і сільською радою ветеранів війни і праці, часто корегуючи з ними свою роботу. В нас налагоджені контакти із членом Національної спілки краєзнавців України Олексієм Демедюком, автором краєзнавчо-історичних нарисів про села Шацького району.
Завжди була і залишається дуже цінною і необхідною для нашого музею дослідницька, спонсорська допомога та допомога в оформленні нових експозицій, яку надавали та надають вчителі і працівники школи, а також ті випускники, які працюють поза її межами. Серед них сільський голова Микола Цвид, вчителі Ніна Дужич, Ростислав Багнюк, Лариса Бобилева, Тетяна Оксентюк; підприємці Ольга Романюк та Ірина Печук, інші випускники різних років Світязької школи: Марія Гетьман-Кравченко, Галина Оніщук, Любов Пилиповець, Андрій Геренчук, Валентина Озимок, Тетяна Зотова, Василь Ханзерук, Володимир Пилиповець, Василь Денисовець, В’ячеслав Малінов, Ігор Сакура, Валентина Сакура, Ігор Прасюк, Наталія Порховата, Олена Герасимук, Надія Сахарук, Олеся Куліш, Ольга Диман, Надія Сущик, Ніна Петрина, Оксана Петрина, Надія Матвійчук і Олена Матвійчук, Богдан Сакура, колишні вчителі школи Микола Кавас, Микола Оніщук, Світлана Омельчук, техпрацівниці школи та багато інших наших випускників, які ніколи не відмовляються допомогти, щоб наш шкільний музей працював успішно.
Робота краєзнавчого музею Світязької школи не раз відзначалась на різних рівнях. Йому присвоєно звання «Зразковий музей». Але найкращою відзнакою його роботи, звичайно, є постійний інтерес до його діяльності учнів та гостей школи, про що свідчать їхні записи з подяками та найкращими побажаннями у «Книзі відгуків». Зокрема, приємно відмітити, що саме в день 30-ліття музею його відвідали голова Шацької райдержадміністрації Ігор Корольчук, голова Шацької районної ради Сергій Віннічук та голова районної ради ветеранів Адам Дударчук, які також висловили слова вдячності за його багаторічну роботу.
Хочеться вірити, що і надалі наш краєзнавчий музей буде залишатися осередком освіти і виховання, своєрідною візитною карткою Світязької школи, сприяючи формуванню у молодого покоління національної свідомості, любові до рідного краю та свого народу, забезпеченню духовної єдності поколінь, збереженню та примноженню пам’яток архітектури, природи, матеріальної і духовної культури, висвітлюючи в своїх експозиціях славну історію Світязя, становлення рідної школи та уславлення долі відомих односельчан.
Олена КОРУСЬ, вчитель світової літератури і художньої культури, керівник краєзнавчого музею ЗОШ І-ІІІ ст. с. Світязь з 1985-го року.
На фото: випускниці школи 2015 року, активісти музею Орися Бобилева, Орися Мельнічук, Богдана Бобилева в музеї біля нової експозиції.