Уже декілька тижнів обійстя подружжя Андрія та Наталії Панасюків, викладачів Шацького лісового коледжу, прикрашають дві величезні дерев’яні скульптури – чоловіка та жінки у національних українських костюмах, з короваєм на рушнику, гостинно запрошуючи зайти до оселі господарів.
Як виявилося, автор диво-витворів – батько Андрія Панасюка Іван Сидорович, відомий у Ковелі різьбяр по дереву та художник. Висота скульптур – понад два метри, вражають вони не лише майстерністю та довершеністю, а й художньою інтерпретацією.
А розпочав Іван Сидорович займатися різьбою по дереву ще за часів навчання у Шацькому лісовому коледжі. З року в рік удосконалював свою майстерність, відточуючи кожен рух, відображаючи, на перший погляд, у сухій деревині свої переживання та відчуття. У творчому доробку різьбяра – сотні дерев’яних скульптур, об’ємних картин, виробів із дерева, композицій. Роботи вправного ковельського майстра прикрашають не лише місто залізничників, а й садибу світязянина, в якій знаходиться скульптура мультяшної Старої Шапокляк, ба, навіть є на розкішних подвір’ях поблизу Києва. Неодноразово роботи Івана Панасюка разом із художніми творами інших майстрів Волині були представлені у виставковій залі культурно-просвітницького центру в Ковелі.
Минулого року Іван Панасюк видав альбом «Чисте дерево», в якому зібрав зо два десятки своїх найкращих композицій з дерева, де крок за кроком відображено їх виконання. Різноманітні міфічні істоти, тварини з неприродними рисами, химери з кінофільмів, дужі українські козаки з люлькою, жіночі силуети, об’ємний портрет гетьмана Богдана Хмельницького, сцени з міфічних сюжетів викликають у глядача не лише здивування, а й захоплення майстерністю «дерев’яного» автора. Чималим попитом користуються й меблі, зроблені лише в одному екземплярі: так, стіл, прикрашений різьбленими фігурами козака, біблійних героїв знаходиться в одному з монастирів України.
Андрій Панасюк розповідає, що для роботи в батька облаштована спеціальна майстерня, а для дерева використовує безліч різачків та інших інструментів, намагаючись за їх допомогою передати найтонший рух звіриного тіла, певні почуття при різьбленні людського обличчя, у статиці – передати динамічність та рух.
Дуже цікавою є методика роботи із великими скульптурами: спочатку майстер робить основу з колоди, обтесує її, малює малюнок, вирізує. Потім робить деталі з іншої колоди та прикріплює до основи за допомогою міцного спеціального клею. Але є в доробку майстра й композиції з цілісного дерева, над якими треба було неабияк попрацювати, адже одна помилка – і виправити її практично неможливо.
Тож поки що Іван Панасюк не збирається покидати улюбленої справи, надіється й надалі радувати людське око своїми незвичайними дерев’яними композиціями.
Віта ШЕПЕЛЯ.