Чимало проблемних питань озвучили жителі сіл Грабівської сільської ради на виїзному прийомі, який 9 лютого провів голова Шацької районної ради Сергій Карпук. Розпочався він із села Голядин, де спочатку Сергій Карпук разом із сільським головою Василем Голядинцем відвідали початкову школу, ФАП та бібліотеку. Всього у сільській школі навчається 10 дітей, але наступного року, за словами директора школи Майї Голядинець, у перший клас підуть 6 діток. Хоч приміщення школи старе, збудоване ще у 30-х роках минулого століття, проте міцне, зовні декілька років тому оббите фальш-брусом, замінені вікна та двері, всередині також зроблено косметичні ремонти. У класних кімнатах є нові меблі – шафи та парти, тож місцеві жителі дуже переживають, що у зв’язку із оптимізацією школу можуть закрити.
У сільському ФАПі фельдшер із багаторічним стажем Галина Ключук з самого ранку уже була на роботі. Сергій Карпук поцікавився забезпеченням медикаментами та паливом, ситуацією із захворюваністю на грип. Також до голови районної ради звернулася мати Володимира Горніча, яка розповіла, що її син уже третій рік є інвалідом І групи, отримав тяжку травму хребта, в результаті якої був пошкоджений спинний мозок. Через це син не може самостійно рухатися, а та рамка для пересування, яку привезли, мала. Раз на три-чотири місяці чоловік потребує реабілітації у спеціалізованому санаторії у Винниках, на що потрібно щоразу 10 тис. грн. Такі кошти для сільської родини, де виховується двоє дітей, хоч і працює дружина, а чоловік отримує пенсію по інвалідності та пенсію військового, все одно не вистачає. Тож мати просила Сергія Карпука посприяти виділенню безкоштовної путівки у спеціалізований санаторій та фінансової допомоги, бо ж ні субсидії, ні соціальної допомоги сім’я не отримує. В свою чергу, Сергій Вікторович обіцяв допомогти родині з виділенням путівки та пошуком санаторію для реабілітації.
Далі голова районної ради разом із Василем Голядинцем відвідали єдине підприємство, що функціонує на території сільської ради – ТзОВ «Зендер-Україна», яке займається видобутком та переробкою сапропелю на озері Прибич (на фото). Василь Редько, заступник директора підприємства, докладно розповів про технологію видобування донних відкладень, їх переробку та сфери застосування. Серед проблем Василь Редько назвав зменшення замовлень та затримку в питанні надання ліцензії обласною радою, а також закупівлю торфу аж із Рівненської області. Стосовно останньої проблеми, то Василь Голядинець запропонував підприємству взяти на розробку торфовища на території сільської ради, що дасть користь і «Зендер-Україні», і громаді. Окрім того, як розповів Василь Голядинець, в перспективі очищене від мулу озеро може привернути увагу багатьох відпочивальників – любителів зеленого туризму. Уже є чимало бажаючих зайнятися розвитком сфери відпочинку на цій території.
У клубі села Смоляри-Світязькі зібралося більше 20 людей, котрі прийшли зі своїми клопотами та запитаннями. Так, жителі села скаржилися, що у ФАПі немає смужок для глюкометрів, тож аби виміряти рівень цукру в крові, щоразу потрібно їхати в районну лікарню, а це – додаткові витрати на дорогу (30 грн.). Люди згодні навіть сплачувати кожного разу за використану смужку (упаковка коштує орієнтовно 500 грн.), аби лише все можна було зробити на місці. Зверталися люди і з приводу невчасних виплат соціальних допомог, малого розміру пенсії (949 грн.), коли мінімальна пенсія в Україні становить 1 074 грн. Особливо емоційно жителі села просили голову районної ради повпливати на впорядкування сплати земельного податку, адже часто виникають ситуації, коли людина сплатила за землю, а згодом їй знову приносять квитанції. За словами Василя Голядинця, щороку землевпорядником до податкової подаються списки платників земельного податку, проте конфузи виникають щороку, і не лише по Грабівській сільській раді. Сергій Карпук порадив подавати людям інформацію у сільську раду, працівник якої буде уточнювати списки із податківцями.
Цікавилися жителі села й питанням виділення земельних ділянок під житлове будівництво, перспективою відкриття міжнародного автопереходу «Адамчуки-Збереже» (за словами Василя Голядинця, проектна документація по с. Адамчуки уже майже виготовлена). Вчителі школи запитували, чому цьогоріч не передбачено коштів на харчування учнів 1-4 класів, на що Сергій Карпук відповів, що кошти на це закладалися завше Кабміном і передбачалися освітньою субвенцією. Утім, цього року такі кошти не закладені, лише на харчування дітей деяких пільгових категорій. Поки що Сергій Вікторович запропонував порахувати, скільки потрібно коштів до кінця навчального року на харчування дітей по кожній школі, визначити потреби у продуктах харчування та подати інформацію у відділ освіти. Можливо, при перегляді бюджету буде можливість хоча б частково виділити кошти на ці цілі.
У селі Грабове Сергій Карпук відвідав місцеву школу, де у вчителів було лише одне прохання – посприяти проведенню в школу Інтернету. В навчальному закладі є приміщення, де можна було б зробити комп’ютерний клас, що допомагало б у процесі навчання не лише учням, а й в роботі вчителям.
Наступні виїзні прийоми голова районної ради Сергій Карпук буде проводити на території Самійличівської сільської ради – 25 лютого, та Прип’ятської сільської ради – 10 березня.
Віта ШЕПЕЛЯ.