Головна Військо Учасники АТО борються за право володіння землею біля озер

Учасники АТО борються за право володіння землею біля озер

3347

Система пільг для учасників АТО, передбачена законодавством України, поширюється і на сферу надання земельних ділянок. Відповідно до статті 12 (пункт 14) Закону України «Про статус ве­­те­ранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойо­вих дій мають право на першочергове отримання земельних ді­лянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Бійці Шацького району, участь в АТО яких підтвер­джує відповідний документ, подають заяви до органу виконавчої влади або селищної чи сільської рад і, після проходження певної процедури, отримують рішення про затвердження проекту зем­ле­устрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у вла­сність. Як свідчить статистика, найбільшим попитом серед міс­цевих бійців користуються землі Шацької селищної, Світязької (в ме­жах населених пунктів) та Пульмівської (за межами населеного пункту) сільських рад. В межах населених пунктів Шацької се­лищної ради землю на будівництво отримали 44 учасники АТО, в Пульмівській сільській – 23 учасники і 20 родичів бійців, в Сві­тязькій – 14 учасників та 1 сім’я переселенців зі сходу. У Пуле­ме­цькій сільській раді ділянки під індивідуальне житлове будівництво виділили 4-м місцевим та 2-м іногороднім бійцям, у Грабівській – 2-м учасникам АТО під ОСГ. Натомість, у Ростанській, Прип’ятській, Грабівській, Піщанській і Самійличівській сільських радах жодної заяви на виділення ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку написано не було. Причини різні: у Піщанській сільській раді – відсутність генерального плану забудови, в решти – віддаленість від озер та рекреаційно-привабливих територій.

Утім, далеко не всі місцеві бійці скористалися правом першо­чергового отримання земельної ділянки. Розгляд 20 заяв учасників АТО був перенесений шацькими депутатами на період після ви­борів, коли пройде розширення меж населених пунктів – відповідно до статті 8 пункту 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (вибори до об’єднаної громади відбудуться 27 березня). Не всі заяви задовольнили і в Світязькій сільській раді. Для прикладу, 57-річний Віктор Лутков зі Світязя, який пішов на війну добровольцем в одній з перших хвиль мобілізації, двічі отримав відмову від світязьких депутатів. До речі, учасник АТО, здо­ров’я якого досить серйозно підкосила служба на передовій, че­рез що він вимушений періодично проходити лікування в госпі­талі, мешкає … в вагончику, без тепла, світла й інших елемен­тарних умов.

Двічі писав заяви і стільки ж у сільській раді мене запевняли, що я є єдиним кандидатом на земельну ділянку для будівництва. На сесіях же з’ясовувалося, що, крім мене, на землю претен­дують ще декілька атошників. Голосування депутатів завжди було не в мою користь. Наступне сесійне засідання, на якому виділятимуться ділянки учасникам АТО, відбудеться нескоро. Я писатиму заяву знову, проте не впевнений, що депутати під час голосування врахують той факт, що, у порівнянні з іншими бійцями, я знаходжуся в найгіршій ситуації, – розповідає про свої поневіряння Віктор Михайлович.

І хоча в сільській раді пообіцяли, що як тільки буде виготовлена містобудівна документація, бійцю виділять земельну ділянку під будівництво, Віктор Лутков все більше схиляється до думки, що відстоювати своє право на законом передбачену пільгу йому доведеться в суді.

Резонанс не лише в сільській раді, а й далеко за її межами спри­чинила земельна ділянка, виділена світязянину Андрію Фе­дуну. На учасника бойових дій, який пройшов війну, пережив по­лон, тортури і отримав інвалідність, подала в суд жителька Сві­тязя, що 25 років користувалася землею, котру сільська рада на законних підставах виділила бійцю. Права власності на ділянку у вигляді відповідних документів позивачка не має, проте уступати землю учаснику АТО не збирається. Кореспондент районки буде присутній на судовому засіданні з цієї голосної справи, його ре­портаж із залу суду читайте в одному з наступних номерів газети.

На сьогодні все більшого розголосу набуває й інша земельна тема – виділення землі під садівництво волинським учасникам АТО на території Пульмівської сільської ради (за межами насе­ле­ного пункту). Бійці, які ще минулого року написали заяви на ділянки під садівництво, декілька місяців добивалися їх реєстрації в головному управлінні Держгеокадастру у Волинській області і, зрештою, отримали на них відмови. Підстава – розпорядження голови Волинської ОДА Володимира Гунчика щодо першочергового виділення землі вихідцям із Шацького району.

На наше прохання проблемну ситуацію проаналізував Віталій Юрчук, начальник відділу Держгеокадастру в Шацькому районі:

– Ажіотаж виник щодо масиву площею 13,55 га на території Пульмівської сільської ра­ди (урочище Стругова), який вміщує 167 земельних ділянок площею приблизно по 0,08 га. На сьогодні було прийнято 120 наказів і пе­редано в приватну влас­ність 54 ділянки. Решта – в процесі розробки. На 47 вільних земельних ділянок написано по 2-3 заяви на кожне місце. Ресурс масиву вичерпано, проте заяви учасників АТО продовжують надходити – їх сьогодні вже понад 300.

Земель державної власності сільськогосподарського призна­чення, які б можна було надавати під садівництво – з під’їзними шляхами, підведеною електроенергією, в Шацькому районі нав­коло озер обмаль. Крім того, всі перспективні землі сільського­сподарського призначення державної власності, які розташовані поблизу озер Світязь, Пулемецьке, Пісочне та інших, відповідно до Схем землеустрою та техніко-економічних обґрунтувань ви­користання та охорони земель сільських та селищної рад, заре­зе­рвовані як перспективні щодо рекреаційного їх використання.  Натомість, в нас є резерви в Ростанській, Прип’ятській, Са­мійличівській сільських радах, проте ці землі не викликають за­ці­кавленості у заявників. Незрозуміло, чому непоміченим зали­шається масив на території с. Пулемець, керівництво і депу­тати якої йдуть назустріч воїнам АТО у питанні виділення земельних ділянок. Масив же – перспективний і привабливий, таким його робить друге в районі за площею (після Світязя) озеро Пулемецьке.

Щодо ділянок, розміщених у межах таких населених пунктів, як смт Шацьк, с. Мельники, с. Світязь, с. Пульмо, то їхній ресурс вичерпаний якщо не повністю, то на 95%. Селищна і сільські ради сьогодні не можуть задовольнити навіть потреб місцевих учасників АТО. У Шацькому районі зарезервовано 108,3 га земель, які можуть бути надані учасникам АТО для різного цільового призначення, в тому числі для будівництва та обслуговування житлового будинку – 39,4 га, для садівництва – 39,9 га, для ведення особистого селянського господарства – 29 га. На даний час виготовляється технічна документація щодо розподілу ще однієї ділянки під садівництво на території Пульмівської сільської ради – буквально через дорогу від розподіленого масиву в урочищі Стругова. Проте сільська громада та місцева спілка ветеранів АТО виступають категорично проти відведення чергової земельної ділянки під садівництво, тому рішення, швидше за все, місцевими депутатами погоджене не буде.

Що спонукало жителів ради до такого кроку, розповідає Пуль­мівський сільський голова Руслан Кушнір:

– Сільська рада вчинила відповідно до закону, визнавши пріоритетність прав бійців на отримання землі і погодивши їм 167 земельних ділянок під садівництво. Звичайно, ми не проти і далі підтримувати учасників АТО, проте передусім мусимо дбати про перспективу розвитку сільської ради. Чим ми зацікавимо інвестора, коли роздамо всі привабливі ділянки? Яким чином подбаємо про створення нових робочих місць? Селяни все частіше обурюються тим, що в Пульмо скоро не буде куди корову вигнати пастися і де накосити сіна, не те щоб щось будувати з користю для громади чи розвивати сферу рекреації. Люди в перспективі бачать на території сільської ради сучасні санаторії і бази відпочинку – для оздоровлення тих же воїнів АТО і їхніх сімей. Поки є земля, селяни відчувають себе господарями, будують плани і з упевненістю дивляться в завтрашній день. Тому компромісу не буде, селяни не дадуть згоди на поділ землі сільськогосподарського призначення і не погодять жодної документації. Такою є позиція всіх пульмівчан, і вона незмінна. Привабливої землі на Волині ще багато. Якби кожна сільська рада погодила таку кількість ділянок для учасників АТО, як Пуль­мівська, жодних проблем би не виникло.

Земельні питання у Шацькому районі завжди на піку акту­альності. Учасники АТО, бажаючи скористатися своїм законним правом і отримуючи відмову, обурюються справедливо. Утім, у нашій державі частими є випадки прийняття законодавчих актів на фоні повної відсутності основи для їх реалізації. А, може, воїнам варто глянути на земельне питання з іншого ракурсу, без комер­ційного прицілу? Адже всі, без винятку, населені пункти Шацького району, а не лише Пульмо і Світязь, можуть привабити учасників АТО як не озером, то лісом з грибами і ягодами, чистим повітрям, сві­жим вітром у соснових верховіттях, умиротвореністю і спо­коєм. У тих сільських радах, де є земля, на бійців чекають.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.