На одній з останніх сесій Шацькою селищною радою було ініційовано приєднання сільських рад району, які ще не об’єдналися, в одну територіальну громаду з центром в Шацьку. Відповідно головам сільських рад були направлені листи з проханням висловити свою думку щодо об’єднання.
11 листопада в актовому залі ЗОШ І-ІІІ ст. с. Світязь відбулися громадські слухання, де жителями сіл Світязької сільської ради обговорювалося питання приєднання до об’єднаної територіальної громади. Шкода лише, що більшість жителів сільської ради не взяли участі в обговоренні. Не було і представників районної влади (вони в цей день мусили бути присутніми на обласній раді оборони), а також голови Шацької селищної ради, який перебував у відрядженні у Луцьку.
Про те, в якому форматі об’єднуватися і з ким – це основне питання, яке постало перед людьми. За словами Миколи Цвида, Світязького сільського голови, сама реформа створення об’єднаних територіальних громад уже направлена на знищення сільських рад, а відтак – і малих сіл. Недосконалою є і законодавча база. Микола Васильович перед присутніми висловив свою думку щодо можливості об’єднання. Так, Світязька сільська рада має усі шанси успішно існувати у складі територіальної громади, об’єднавши навколо себе Грабівську та Пульмівську сільські ради. «Кошти для цього ми маємо. Сьогодні на рахунку сільської ради є 700 тис. грн., на спеціальному цільовому фонді – 80 тис. грн. Подані документи для проведення експертної грошової оцінки чотирьох земельних ділянок, загальна оцінка яких може сягнути 1-1,5 млн. грн. Також казну поповнюватимуть податки: податок з доходів фізичних осіб, туристичний збір, податок на нерухоме майно від фізичних та юридичних осіб, оренда землі. Ми маємо можливість замовити проектну документацію на ремонт доріг (білощебеневе покриття), вуличне освітлення, замовити генплан села Світязь, який є застарілим, надати субвенцію районному бюджету на забезпечення функціонування закладів соціальної сфери, які знаходяться на нашій території, взяти дольову участь у проекті каналізування населеного пункту. Є перспектива встановлення вуличного освітлення на альтернативних джерелах енергії (сонячних батареях). Вважаю, що Світязька сільська рада як самостійна територіальна громада, об’єднавши навколо себе села Грабівської та Пульмівської сільських рад, має всі шанси на успіх», – зазначив Микола Цвид.
Як приклад того, що адміністративна реформа впроваджується не так, як повинна, він зачитав лист народного депутата України Аркадія Корнацького, в якому йдеться: «Децентралізація обертається масовим знищенням сільрад. А це – найкоротший шлях до деградації і знищення села. Не стане сільради – слідом за нею щезнуть школа, дитсадок, ФАП, клуб, а там – і саме село… Щоб місцеві громади стали фінансово самодостатні, потрібно зробити сільради повноцінними органами влади на всіх територіях. А це не тільки територія села». Окрім того, Микола Цвид оголосив результати опитування: 1 256 жителів сільської ради підписалися під створенням окремої Світязької об’єднаної територіальної громади.
Підтримала сільського голову й жителька села Світязь Олена Корусь, яка вірить, що Світязька об’єднана громада може розвиватися, але не у складі Шацької, адже в літній сезон відпочинку щодня потрібно вирішувати проблемні поточні питання. А чи зможе це зробити голова, який буде в Шацьку? Олена Герасимук, директор ЗОШ І-ІІ ст. с. Підманове, також «за» об’єднану громаду, але – Світязьку. За роки роботи завдяки сільській раді було зроблено чимало корисних справ для школи, було б і ще більше, аби всі повноваження в сфері освіти мала б саме сільська рада. Про те, що Світязькій сільській раді потрібно вчитися хазяйнувати самій, бо ніхто краще за сільського голову на місці не зможе оперативно вирішувати проблеми, говорила й депутат районної ради Валентина Курагеу.
Свою думку щодо реформи децентралізації висловив Віктор Плейтух. «Якщо мене запитають, чи потрібно закривати малокомплектні школи, однозначно скажу: потрібно. Але робити це треба тільки тоді, коли дітям запропонують комфортні умови навчання, нормальний транспорт та дорогу. Чи потрібна адміністративна реформа? Так, потрібна. Але впроваджуючи її, мали б підготувати законодавство, показати людям, для чого це потрібно, окреслити перспективу, дати всі важелі управління. А що маємо сьогодні? Основним ресурсом села – землею, яка знаходиться за межами населених пунктів – й досі розпоряджається одна людина в області. Сьогодні я не бачу чітких перспектив входження Світязької ради в Шацьку об’єднану територіальну громаду, бо не маємо чітких розрахунків, що отримаємо: які кошти, можливості, чим управлятимемо, які недоліки є в цьому. Та найбільшою загрозою децентралізації, якщо проаналізувати, є сьогодні Верховна Рада, яка може змінити закони за одну ніч. Можливо, для маленьких сільських рад, які ледве мають грошей собі на заробітну плату, реформа дає шанс для розвитку. Я не проти об’єднання громад, тільки в якому форматі воно буде?», – зазначив він.
Зрештою, на громадських слуханнях було вирішено відмовити Шацькій об’єднаній територіальній громаді увійти до її складу, натомість ініціювати об’єднання громади з Грабівською та Пульмівською сільськими радами, направивши їм відповідні звернення.
Віта ШЕПЕЛЯ.