Щороку свято Масляної припадає на різні дні. Зокрема, традиційно її відзначають в останній тиждень перед Великим постом. А в народі це свято асоціюється зі смачними печеними млинцями та веселими гуляннями. Мета таких гамірних масових заходів полягала в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму.
Справжнє театралізоване дійство на Масляну влаштували у Шацьку працівники культури Шацького району. У сквері біля пам’ятника Тарасові Шевченку зі сцени ведуча заходу Ольга Гайова та Масляна, роль якої виконувала Зінаїда Гінайло, бібліотекар бібліотеки-філії с. Самійличі, запрошували шачан та гостей селища долучитися до святкувань, скуштувати традиційних млинців та гарячого чаю, взяти участь у конкурсах та забавах, закликати весну. Також долучились до організації заходу Шацька селищна рада, підприємець Ольга Романюк, громадська організація «Шаковель», Тетяна Сіжук.
Не сумували на святі не лише дорослі, а й діти, для яких були проведені командні конкурси з перетягування канату, хто закине найбільше паперових сніжок у відро, найшвидше змотає мотузок, найкраще намалює весняне сонце. Не пасли задніх і дорослі: також закидали паперові сніжки у відра, на швидкість носили ложкою картоплину у каструлю, обминали пеньки-перешкоди на мітлі, а хлопці – піднімали гирі. Переможцям та учасникам конкурсів ведучі вручили пам’ятні призи, серед яких – смачні в’язки бубликів.
Не обійшлося це свято і без традиційного обряду колодкування, коли неодруженим дівчатам та парубкам прив’язували колодку, аби вони вже в цей рік знайшли свою пару (цей звичай відтворили на сцені студенти Шацького лісового коледжу ім. В.Сулька). А ще колодку прив’язували жінкам, аби їхні неодружені діти протягом року створили сім’ї. Прикрашену стрічкою колодку пов’язали на сцені й одній з основних організаторів дійства – Валентині Ханзерук, директору Шацького районного Будинку культури, у якої молодша донька неодружена. «А це вже не по сценарію!», – віджартовувалася зі сцени Валентина Віталіївна.
Завітали кінною підводою на Масляну гості із села – колектив «Молодички» Шацького міського Будинку культури на чолі з директором Ніною Вирович. Торгували-примовляли, частували млинцями та пирогами, жартували та співали масляних пісень, даруючи хороший настрій глядачам. До частувань долучилися працівники культури з сіл району, привізши свої вареники, млинці і пампушки.
Вінок народних пісень та частівок виконали Ольга Гайова та гурт «Веретено», колектив «Горлиця» Шацького РБК, народний ансамбль «Лісова пісня», а також колективи Будинку культури с. Самійличі та клубу с. Прип’ять, вокалісти Марина Забродоцька, Максим Веремчук, Вікторія Ягодинець, Оксана Озимок, Марія Шпак (Шацький РБК).
І як же без традиційного «кривого танцю» та численних фотосесій біля опудала Масляної, яку на завершення заходу, за давньою українською традицією, спалили.
Віта ШЕПЕЛЯ.