Головна Цікаво 3 важливі заходи щодо уповільнення старіння імунної системи

3 важливі заходи щодо уповільнення старіння імунної системи

1191

Старіння впливає на безліч процесів у нашому організмі. З роками знижується ефективність імунної системи. Таким чином, одужання від інфекцій відбувається повільніше та менш ефективно. Водночас «старіюча імунна система» менш сприйнятлива до вакцин. Хоча старіння імунної системи не можна повністю запобігти або зупинити, але за певних змін ми можемо різко уповільнити цей процес. Тут особливо важливими є три заходи.

1. Регулярна фізична активність.

Турбота про регулярні фізичні вправи – безумовно одна з найпоширеніших рекомендацій для підтримання доброго здоров’я. Однак серед переваг регулярної фізичної активності досить рідко наголошується вплив цієї звички на підтримку сильної імунної системи. Одним із ключових факторів уповільнення старіння імунної системи є вправи. Наші скелетні м’язи виробляють білки, які називаються міокінами, які знімають запалення в організмі та сприяють зміцненню захисних функцій або імунного захисту. Як правило, велика м’язова маса означає найкращий захист від різних інфекцій.

Таким чином, у людей, які регулярно тренуються, можна спостерігати меншу кількість старих імунних клітин, що характеризуються укороченими теломерами, ніж у менш активних однолітків. З іншого боку, збільшується кількість Т-лімфоцитів, завдання яких виявити патогенний мікроорганізм, відповідальний за інфекцію, а потім диференціюватися в клітини, що спеціалізуються на знищенні цього мікроорганізму, у разі нових спроб заразити організм у майбутньому. Хоча загальна кількість Т-лімфоцитів залишається постійною, кількість цих підвидів, спочатку недиференційованих, а потім здатних до спеціалізації, зменшується з віком. Таким чином, організм менш підготовлений до можливих нових невідомих сторонніх тіл, що також є однією з основних ознак “зістареної імунної системи”, тому втішно, що регулярна фізична активність може полегшити цю проблему, пов’язану зі старінням. В той самий час є дослідження, результати яких показують, що існує зв’язок між регулярними фізичними вправами та найкращою відповіддю на вакцини, що на практиці означає насамперед більш ефективне виробництво антитіл.

2. Дієта з великою кількістю «протизапальних продуктів».

Старіння імунної системи часто тісно пов’язане з хронічним запаленням. Гостра запальна реакція у разі реальної небезпеки або травми дуже корисна, але необхідно, щоб організм швидко запускав протизапальні механізми. У молодих людей це не проблема, але з роками ймовірність хронічного запалення, пов’язаного з багатьма захворюваннями, збільшується. Таким чином, імунна система зайнята неадекватними запальними реакціями, здатна ігнорувати справжні небезпеки, тобто патогенні організми. Одним із важливих заходів, які можуть допомогти «омолодити» імунну систему, є збільшення споживання продуктів із протизапальною дією. До цієї групи входять продукти, багаті на жирні кислоти Омега 3.

Вітамін D також має важливу дію, і його основним джерелом є не їжа, а регулярне перебування на сонці, оскільки організм може таким чином виробляти достатню кількість вітаміну D (при необхідності ви також можете допомогти собі за допомогою харчових добавок). Водночас щоб уповільнити старіння імунної системи, необхідно забезпечити організм достатньою кількістю антиоксидантів (джерелом переважно є різні види фруктів та овочів), які також можуть допомогти запобігти хронічному запаленню. Серед спецій, що володіють протизапальною дією, виділяється куркума, особливо якщо поєднувати її з чорним перцем. Вітамін Д у Києві та Україні можна також замовити у вигляді дієтичної добавки.

3. Підтримуйте здорову вагу.

Вважається, що до 30 відсотків запальних цитокінів IL-6 у кровотоку походять із жирової тканини. Таким чином, ризик хронічного запалення особливо високий у людей із надмірною вагою. Це означає менш ефективну імунну систему у разі реальної небезпеки. Існує також зв’язок між надмірною вагою та поганою реакцією на вакцини проти грипу. Турбота про підтримання здорової ваги також є важливим заходом уповільнення старіння імунної системи.