Головна Економіка Чи вивозять за кордон ділову деревину?

Чи вивозять за кордон ділову деревину?

3618

На 20 сесії обласної ради депутат Анатолій Грицюк у своєму запиті звернув увагу, що за статистичними даними митних постів ЄС – 500 тис. т ділової деревини спрямовано через  кордон.  Він зауважував, що  упродовж місяця в Ківерцях  волонтери.   нараховували  до 50 вагонів ділової деревини, які щодня рухалися в напрямку кордону. Депутат нагадав, що в Україні прийнятий мораторій на вивіз ділової деревини.

Запит підтриманий більшістю ради та спрямований   голові Волинської обласної державної адміністрації, начальнику Управління Служби безпеки України, начальнику Волинської митниці ДФС  для розгляду і вирішення по суті.

Наразі маємо реагування на депутатський  голови ОДА Олександра Савченка.

“За інформацією Волинської митниці ДФС з 10.10.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» щодо тимчасової заборони експорту лісоматеріалів у необробленому вигляді» від 09.04.2015 року № 325-VIII відповідно до якого введено тимчасову (строком на 10 років) заборону на вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту лісоматеріалів необроблених (код 4403 УКТЗЕД):
-деревних порід, крім сосни, – з 1 листопада 2015 року;
-деревних порід сосни – з 1 січня 2017 року.
Законом чітко визначено код товару (лісоматеріали необроблені), який заборонено до вивезення, 4403 згідно УКТЗЕД, згідно пояснення до цієї товарної позиції включаються лісоматеріали в природному стані, зрубані, переважно з підрубленими гілками, а також з вилученим зовнішнім або як із зовнішнім, так і внутрішнім шаром кори, або лише з вилученими опуклостями.
Основні вироби, що включаються до цієї товарної позиції та відповідають приведеному вище опису – це лісоматеріали для розпилювання: стовпи для телефонного і телеграфного зв’язку чи для ліній електропередач; незагострені і нерозщеплені гідробудівельні колоди, вішки, стійки, тичини та опори; рудникові пропси; колоди для варіння целюлози; круглі колоди (чурбаки) для виготовлення шпони і т.д.; колоди для виготовлення сірників, дерев’яного начиння і т.д.
Митницею проведено аналіз кількості митних оформлень у митному режимі експорт лісоматеріалів та пропуску їх через державний кордон України у зоні діяльності Волинської митниці ДФС за 2017 рік та з початку 2018 року.
За результатами проведеного аналізу встановлено, що у 2017 році та з початку поточного року митне оформлення лісоматеріалів необроблених (код 4403 УКТЗЕД – експорт яких тимчасово заборонений) в митному режимі експорт у зоні діяльності Волинської митниці ДФС не здійснювалось.
Всього у 2017 році в зоні діяльності митниці було оформлено 14238 митних декларацій на експорт лісо- та пиломатеріалів, на загальну вартість 1278,140 млн. грн., загальною вагою 379,148 тис. тон.
З початку 2018 року було оформлено 4281 митних декларацій на експорт лісо- та пиломатеріалів, на загальну вартість 429,199 млн. грн., загальною вагою 118,285 тис. тон.
З метою незаконного вивезення зазначених вище лісоматеріалів за межі митної території України експортери у 2015-2017 роках найчастіше як товари прикриття використовували товари за кодом згідно УКТЗЕД 4401 – деревина паливна (дрова) визначені в ГОСТІ 3243-88 «Дрова. Технические условия», зокрема, розміри дров встановлюються по довжині – 0,25; 0,33; 0,50; 0,75; 1,00 м, по товщині – від 3 см і більше. На вимогу споживача допускаються дрова кратних довжин.
Слід зазначити, що з метою недопущення вивезення за межі митної території України ділової деревини під виглядом дров паливних, Держлісагентство наказом від 12.01.2017 № 12 «Деякі питання експорту лісоматеріалів необроблених» зобов’язало керівників державних підприємств, які належать до сфери управління Держлісагентства, під час поставки за межі митної території України дров паливних обмежити їх довжину двома метрами.
Посадові особи митниці не допускають здійснення митного оформлення дров паливних довжиною понад 2 метри відвантажених державними лісогосподарськими підприємствами.
Як правило підприємства зазначають у митних деклараціях, що експортується «Деревина паливна (сосна) довжиною 2м., діаметром від 10 см. до 50 см., у вигляді колод, полін, сучків, хмизу, гілок тощо., допускається гнилизна, кривизна, сучки в необмеженій кількості та величини, сухостій, пошкодження пожежею, трухлявина та грибкові пошкодження».
Разом з тим, отримувачами зазначених товарів (деревина паливна) у багатьох випадках виступають іноземні підприємства, які є виробниками меблів та інших виробів із деревини. Зазначені іноземні підприємства можуть використовувати лісоматеріали, які в Україні декларуються як паливна деревина, не за призначенням
Волинською митницею ДФС на постійній основі вживаються заходи щодо посилення контролю за митним оформленням лісоматеріалів у митному режимі експорт та їх пропуску через митний кордон України, з метою недопущення вивезення за межі митної території України ділової деревини під виглядом інших лісоматеріалів, проводиться дуже ретельна перевірка документів, що надаються для експорту лісоматеріалів (товаросупровідні документи, сертифікати про походження лісоматеріалів). Митне оформлення здійснюється тільки на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.
За результатами застосування системи управління ризиками та у разі отримання відповідних доручень від правоохоронних органів (СБУ, прокуратура, Нацполіція тощо) посадовими особами митниці здійснюються митні огляди зазначених товарів та транспортних засобів комерційного призначення із використанням технічних засобів контролю, застосуванням фотофіксації зазначених товарів та із залученням посадових осіб правоохоронних органів ініціаторів огляду.
Так, в процесі здійснення митного контролю та вжиття відповідних заходів, в період з 01.01.2018 по теперішній час Волинською митницею ДФС запроваджено 6 протоколів про порушення митних правил щодо незаконного вивезення лісоматеріалів (товар: дрова колоті; лісоматеріали розпилені), на загальну суму 1 026 502,60 гривень”, – йдеться у відповіді на запит Анатолія Грицюка.

Результати голосування за запит

Всі запити Анатолія Грицюка

Всі депутатські запити та реагування на них