Головна Цікаво Чому ґрунт повинен бути рихлим

Чому ґрунт повинен бути рихлим

3642

Ґрунт оброблюють восени або повесні для того, щоб підготувати його к посівному сезону. В результаті він стає достатньо рихлим, добре пропускає вологу та повітря і в його структурі створюються сприятливі умови для функціонування мікроорганізмів. На невеликих огородах ці роботи переважно виконуються ручним методом, а от на полях вже застосовується спеціалізована сільгосптехніка. Дізнатися більше про окремі моделі цих агрегатів та їх вартість можна тут: https://www.alfagro.com.ua/uk/. У цій статі ми розберемося, чому ґрунту просто необхідно рихлення і як це правильно робити.

Що дає ґрунту рихлення?

Після розпушення ґрунт стає більш здатним до аерації (під цим поняттям розуміється циркуляція повітря). Внаслідок чого вода не йде в глибокі шари землі, а вчасно випаровується і саме із-за цього структура стає достатньо пухкою.

В ґрунті знаходиться велика кількість мікроорганізмів, які виконують відразу дві важливі функції. По-перше вони допомагають землі переробити поживні речовини, котрі надходять з добрив, або інших джерел. А по-друге, черв’яки, роблячи свої ходи, також розпушують ґрунт.

Вода потрапляє в землю не лише внаслідок атмосферних опадів, а й шляхом атмосферної іригації та формування роси в середніх шарах ґрунту. Для цього земля повинна бути достатньо рихлою і з цілою внутрішньою структурою.

Основні типи оранки та як правильно підібрати глибину

На українських полях загалом використовуються два типи оранки:

  • Гладка – після такої обробки майже немає гребнів та борозн. Для досягнення такого результату знадобиться наступна техніка: 2-корпусний плуг з передплужниками, трактор з наявністю заднього ходу. Це не зовсім стандартний метод, його застосовують переважно на схилах;
  • Загінна – використовується найчастіше, так як придатна для застосування на рівнинній місцевості. Поле розбивається на окремі ділянки, котрі потім обробляються окремо. Їх розмір визначають по загальній довжині самого поля.

Від глибини рихлення залежить те, наскільки буде видозмінена структура ґрунту. При глибокій обробці вона значно порушуються, тому такі роботи переважно проводять восени і лише один раз в 3-4 роки. Також її підбір залежить від культури, котра буде посаджена на цій ділянці. Для прикладу розглянемо рекомендовані показники для популярних рослин:

  • Буряк – 26-32 см.
  • Картопля та кукурудза – 25 см.
  • Зернові культури – 20 см.

Рихлення ґрунту є обов’язковою процедурою, необхідною для отримання якісного та об’ємного врожаю. Але при цьому треба притримуватись норм оранки, правильно підібрати глибину під свій тип ґрунту і набір культур.