Останнім часом ця тема активно обговорюється на просторах нашого району. Бо є випадки нарікань пільгової категорії громадян на перевізників. Ця тема була в полі зору і на останній сесії Шацької районної ради. Тому я звернувся до управління соціального захисту населення Шацької РДА і попросив його керівника Антоніну Пилиповець дати відповіді на найбільш актуальні питання цієї теми.
l Розкажіть про місцевих перевізників і їх маршрути.
– Наше управління в 2013 році продовжило договір про пільгове перевезення пасажирів приміським автомобільним транспортом загального користування з такими перевізниками:
– підприємцем Приймуком Сергієм Адамовичем за такими маршрутами: Шацьк-Підманове (час відправлення – 7 год.52 хв., 10 год.35 хв., 12 год.15 хв., 18 год.10 хв.); Шацьк-санаторій «Лісова пісня» (час відправлення – 9 год.45 хв., 11 год.25 хв.); Шацьк-Пулемець (час відправлення – 13 год.00 хв.); Шацьк-Прип’ять (час відправлення – 5 год.50 хв., 9 год.05 хв., 14 год.05 хв.); Шацьк-пансіонат «Шацькі озера» (час відправлення – 9 год.05 хв., 11год.45 хв.,15 год.00 хв., 16 год.20 хв., 17 год.05 хв., 17 год.30 хв.); Шацьк-Острів’я (час відправлення – 8 год.05 хв., 10 год.40 хв.); Шацьк-Мельники (час відправлення – 8 год.27 хв.); Шацьк-Залісся (через Пульмо) (час відправлення – 12 год.45 хв.);
– підприємцем Смалем Романом Олександровичем за такими маршрутами: Шацьк-Пулемець (час відправлення – 7 год.20 хв., 12 год.35 хв.); Шацьк-Перешпа (час відправлення – 8 год.55 хв.); Шацьк-Пульмо (час відправлення – 10 год.50 хв.); Шацьк-Вільшанка (час відправлення – 10 год.50 хв.); санаторій «Лісова пісня»-Любомль (час відправлення – 9 год.00 хв.); Любомль-Шацьк (час відправлення – 7 год.15 хв., 13 год.50 хв.).
l Хто з пенсіонерів має право на пільговий проїзд в приміських автобусах?
– Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 року №354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» право на безкоштовний проїзд на приміських маршрутах мають пенсіонери за віком.
l А ветерани праці? Чи мають вони пільгу на проїзд в приміських автобусах?
– Згідно з Законом України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» право на проїзд в автобусах приміських маршрутів у межах області за місцем проживання мають також і ветерани праці.
l Що скажете про ветеранів війни? Хто з них має право на пільговий проїзд в автобусах загального користування в межах області?
– Щодо пільгового проїзду ветеранів війни, то ця пільгова категорія людей має право на безплатний проїзд відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» всіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів в межах області за місцем проживання.
Інвалідам війни надається право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом; учасникам бойових дій, учасникам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону – проїзд вказаними видами транспорту з 50-ти відсотковою знижкою.
Згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни» діти війни мають право на безплатний проїзд всіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів в межах області за місцем проживання.
l Хто ще з людей може вимагати пільги в автобусах на внутрішньообласних маршрутах?
– Згідно з п. 5 статті 102 Бюджетного кодексу України право на пільговий проїзд мають ветерани війни; особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; ветерани праці; жертви нацистських переслідувань; ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ; ветерани податкової міліції; ветерани державної пожежної охорони; ветерани Державної кримінально-виконавчої служби; ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України; вдови (вдівці) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів податкової міліції, ветеранів державної пожежної охорони, ветеранів Державної кримінально-виконавчої служби, ветеранів служби цивільного захисту та ветеранів Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України; особи, звільнені з військової служби, які стали інвалідами під час проходження військової служби; інваліди, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); пенсіонери з числа слідчих прокуратури; реабілітовані громадяни, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами; громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дружини (чоловіки) та опікуни (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою; багатодітні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї, в яких не менше року проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ї (крім багатодітних сімей), в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
l За якими документами видаються пільгові квитки?
– Представники пільгових категорій населення у разі пред’явлення документу, що дає право на пільги (посвідчення, пенсійної книжки, довідки тощо), мають право на безкоштовний проїзд. Є випадки, коли водій відмовляється безкоштовно перевозити пасажирів-пільговиків. Це є порушення, оскільки жодних обмежень на перевезення пільгових категорій населення бути не може. Відзначу, що не укладення договору між підприємцем-перевізником та управлінням соціального захисту населення не дає право шоферу відмовляти пільговикам у безкоштовному проїзді. У разі виявлення порушень перевезення пільгових категорій громадян за маршрутами, пасажири повинні записати державний номер автобуса і звернутися в головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської облдержадміністрації. Адреса: 43027, м. Луцьк, Київський майдан, 9. Телефон: (022)77-81-16.
Віктор ГРИЦЮК.