Декілька років на озері Прибич, що знаходиться поблизу села Смоляри-Світязькі, компанія «Зендер-Україна» розпочала видобувати сапропель. Ми вже бували на цьому озері, коли працівники тільки-но встановили обладнання на водоймі та зробили пробні викачування сапропелю. А вже тепер Василь Редько, заступник директора компанії, запросивши відвідати виробництво (за організацію поїздки дякуємо Миколі Шевчуку), з гордістю розповідає про його потужності, не нахвалиться властивостями сапропелю та тим, яку популярність він має в арабських країнах та в країнах Південної та Східної Європи.
Нас, працівників редакції, Василь Редько спершу повів до озера, посеред якого плаває «корабель» – надсучасний насос, виготовлений в Італії, аналогів якому немає в Україні. Він і виконує основну функцію – викачує із дна озера сапропель. З обох берегів озера велично плавали дві групи лебедів-красенів. «На водоймі десь до сорока цих птахів живе, їм тут добре, – каже Василь Олександрович, та додає: – Наш спосіб видобування сапропелю ніяк не шкодить природі, а навпаки, допомагає їй. Ми навіть у насосі використовуємо екологічно чисте масло, яке якщо і витече в озеро, то розчиниться у воді. Риба в озері взимку не задихається, бо воду постійно збагачуємо киснем».
Далі Василь Редько починає розповідати про сам процес видобування та переробки сапропелю, демонструючи усе оснащення та їхні функції. Від корабля до берега по поверхні озера тягнеться довжелезний виткий ланцюг із бочок, до яких прикріплена труба, а вже в березі вона, закопана під землею, веде до велетенської бочки. По цій трубі бочка наповнюється сапропелем, а вже від неї дорогоцінна озерна донна суміш по іншій трубі закачується у не менш велетенські міхи.
– Насос обладнаний так, що в трубу не потрапляють водорості та риба – вібрація двигуна відлякує її, – розповідає далі пан Василь. – Через кожний метр «корабель», оснащений GPS-навігатором, пересувається по озеру та труба опускається на нове місце, де викачується сапропель на глибині від 3 до 10 метрів та діаметром три метри. Якби можна було бачити озеро наскрізь, то було б видно, що воно усе в «дірках», наче сир. Згодом сапропель викачається, стіни «дірок» зсунуться, а озеро очиститься від тисячолітнього мулу. Практично у нашій області та районі зокрема залишилось мало озер, які не потребують очищення від сапропелю. Така діяльність практично виконує дві функції – допомагає екології озер, а підприємства і бюджети сільських громад могли б отримувати хороші прибутки. Я вже не кажу про те, що врожайність із використанням продуктів сапропелю підвищується в декілька разів.
Далі Василь Редько веде нас до велетенської бочки висотою в 30 метрів.
– Вона практично заповнюється за годину, якщо працюють два насоси, потім сапропель накачуємо у великі міхи вагою 400 тонн. Зараз у нас накачано 24 таких мішки (їх закуповуємо у Нідерландах по 40 тис. грн. за штуку). У цих мішках сапропель залишаємо на зиму, аби два-три дні проморозився та став такої консистенції, як торф (сам по собі сапропель має консистенцію грязюки). Із мішків, розмір яких майже 50 м у довжину, 4 в ширину та 2 м висотою, котрі знаходяться на спеціальній щебенево-клейончастій подушці, вода не просочується у грунт, а збирається та по трубі йде назад в озеро, аби рівень води в озері не знизився.
Далі йдемо до тих самих мішків, де ще й тепер, на початку зими, видно, як де-не-де на мішках ще росте … щавель. Василь Редько пояснює, що цього літа, коли стояла особливо спекотна погода, на усіх семи гектарах орендованої підприємством території трава уся була випалена сонцем. І лише на тому місці, де знаходилися мішки та вода із сапропелю стікала в грунт на щебенево-клейончасту подушку, трава буяла та зеленіла в пояс, а щавель на борщ ріс по коліно.
Після проморожування мішок розрізають та трактором-навантажувачем возять в амбар та засипають у «самогонний апарат», як його охрестили працівники, де в сапропель уже добавляють торф та різноманітні органічні добавки.
– Коли нам агропідприємства замовляють сапропель, ми просимо їх привезти нам на лабораторний аналіз їхні ґрунти, – розповідає пан Василь та веде нас в критий амбар, де знаходиться той таки «самогонний апарат» – величезний сапропелевий змішувач. Запрошує вилізти на саму машину, де добре можна розгледіти весь етап змішування сапропелю та торфу. – Ми питаємо, що саме хочуть вирощувати на цих землях та визначаємо, яких саме органічних речовин бракує в ньому і додаємо їх в сапропелеву суміш з торфом. Все змішується валами та розфасовується уже по мішечках. Увесь процес змішування – комп’ютеризований, тож нам достатньо на комп’ютері виставити необхідні об’єми та норми – і отримаємо фасовану продукцію. Фасуємо в мішки по 6 кг або великі мішки по 500 кг для великих замовників.
Заявок по Україні, як каже Василь Олександрович, трохи є, хоча не завадило б і ще, тим паче, що й потужностей для цього в «Зендер-Україні» вистачає. В більшості в Україні сапропель замовляють агропромислові підприємства та фермерські господарства з Рівненської та Житомирської областей, також відносно невеликими партіями – жителі Закарпатської області, які вирощують помідори. Пересилають товар «Новою поштою» – так і дешевше, і швидше покупці отримають своє замовлення.
– Сапропель – це найдешевше органічне добриво, яке може бути в Україні, бо ж закордонні добрива тепер коштують чимало. А в нас – найкращий результат за помірну суму: достатньо поле вкрити двосантиметровим шаром та переорати – і хороші врожаї забезпечено на 14 років без додаткового підживлення, адже в сапропелі міститься 98% органічних речовин, він утворює гумус, збагачує чорнозем, – каже наш співрозмовник.
Останні два роки у підприємства виникли проблеми зі збутом продукції за кордон. Причина – воєнні дії, бо замовники бояться, що, перерахувавши гроші, не отримають своєї продукції. Проте на фірмі не втрачають оптимізму: війна колись таки та закінчиться, а якість продукції зробить свою рекламу серед закордонних споживачів. От і тепер мають два великих замовлення – одне з Лівану, друге – з Кувейту. Раніше брали сапропель в арабські країни та країни Європи. «На нашому сапропелі в Іспанії вирощують мандарини, а пальми ростуть, як українські тополі, – хвалиться Василь Редько. – Практично фірма «Зендер-Україна» – єдина в Україні, яка займається видобуванням та переробкою сапропелю. Власник фірми – інвестор із Великобританії – 60-річний граф Оксфордський і Асквінський Реймонд Бенедикт, приблизно раз у рік буває тут, на Прибичі. Та скільки то часу треба було, аби розпочати видобування донних відкладень саме тут, в Шацькому районі. Через бюрократичні процедури майже п’ять років домагалися того, аби отримати усі дозвільні документи та відкрити видобування сапропелю. На той час у будівництво та встановлення обладнання було вкладено 1,5 млн. доларів.
Різноманітні перевірки – не лише обласні, а й із київських прокуратури та СБУ також не давали можливості повноцінно працювати. Проте не все так гладко йде й тепер: через скандальні бурштинові питання в обласної ради уже півроку не доходили руки до розгляду питання про оновлення ліцензії на видобуток сапропелю. Тож на озері Прибич змушені були припинити роботи із видобутку та займатися фасуванням замовлення, які є на сьогодні. Питання ліцензії Василь Редько піднімав перед головою обласної ради Ігорем Палицею та сподівається на його швидке позитивне вирішення. Також пан Василь розповідає, що й торф фірма могла б закуповувати тут, недалеко, в селі Адамчуки, де він дуже хорошої якості, а не возити із Рівненської області. От якби ці торфовища не пішли б під розпаювання, а якийсь інвестор та взявся б за їхню розробку! Це ж і робота людям була, і гроші у сільський бюджет надходили б.
Сапропелю ж в озері вистачить на років десять, бо ж фірмі не можна перевищувати річні норми видобутку, встановлені Міністерством екології. Активно співпрацюють в «Зендер-Україні» із доктором сільськогосподарських наук, професором кафедри лісового і садового господарства СНУ ім. Лесі Українки Михайлом Шевчуком, котрий докладно на дослідах вивчає властивості сапропелю, пише свої наукові статті, наводячи результати дослідів. Адже сапропель – універсальний продукт, який можна використовувати у багатьох галузях: садівництві, городництві, медицині, парфумерії. Василь Редько каже, що цим продуктом уже цікавилися фахівці парфумерної фірми, бо склад сапропелю з цього озера – справді унікальний. Такий же склад сапропелю має ще й озеро поблизу села Пехи Самійличівської сільської ради.
А поки що працівники фірми «Зендер-Україна» помаленьку очищують озеро Прибич від сапропелю, і в ньому через декілька років можна буде купатися. Сподіваються на кращі часи, розширення виробництва на інші озера, які, якщо не очищувати, через десятки років можемо і не побачити. А так – і озера будуть, і врожаї матимемо хороші.
Віта ШЕПЕЛЯ.