Головна Цікаво Не паліть суху траву – поважайте закони природи!

Не паліть суху траву – поважайте закони природи!

3163

У м. Ковель горе-хазяї підпа­лили суху траву на дачному ма­сиві – вогонь одразу перекинув­ся на 4 будівлі і дерев’яну аль­танку, яка згоріла дотла. В Мане­вицькому та Іваничівському ра­йонах разом із сухими бур’янами почали палати житлові будинки. У Шацькому – чорніють згари­щами меліоровані землі Самій­личівської та Світязької сільсь­ких рад, узбережжя озера Сві­тязь у районі затоки Лука. Стихія позначила кіптявою і рибальські човни – їх вдалося вчасно зага­сити, звалила обвуглені берези. Така от невтішна статистика вес­няного господарювання во­линян.

Яка ж мотивація цих господарників? Хочуть навести порядок на городі, в саду, в полі, підвищити родючість ґрунтів? Справді, внесення попелу до ґрунту сприяє його родючості, але вносити його слід аж ніяк не шляхом спалення на ділянці всього живого. Паління сухостою наносить непоправну шкоду довкіллю, нищить гумус та мікроорганізми, що знаходяться на поверхні ґрунту, при­рікає на загибель гризунів, птахів, руйнує їхні кладки і місця гніз­дування. У вогні горять усі комахи, в тому числі й ті, що ви­нищують різних шкідників саду, городу і беруть участь в процесі утворення гумусу. 

А чи знають палії про шкоду для людини диму від спалювання трави – їдкого, темного, густого, з неприємним запахом? У його склад входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка кан­церогенних сполук. З тліючого листя виділяється бензопрен, що здатен викликати рак. Тож чому homo sapiens – людина розумна – проявляє себе як неосвічений дикун і в прямому сенсі рубає гілку, на якій сидить?

На це питання однозначної відповіді немає. Одні горе-господарі лінуються вручну прибирати суху траву й бур’яни, інші відчувають задоволення від гри з вогнем чи зловтішаються, роздмухуючи пожежу «по приколу». Є, за свідченнями очевидців, й інші категорії «прибиральників» – в обов’язки одних входить обкошування канав і берегів річок, інших – догляд за узбіччями доріг. І одні, й другі вибирають найлегший шлях: за­мість граблів і коси – сірники. Спі­льне у них всіх одне – бай­ду­жість, недалекоглядність, не­ба­жання дотримуватися еле­мен­тарних правил цивілізо­ва­ного суспільства.

Шацький районний сектор управління ДСНС України у Во­лин­ській області застерігає громадян від право­по­ру­шення, за яким випалювання сухостою відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 77-1 «Самовільне випалювання рослинності або її залишків») тягне за собою накладання штрафу на гро­мадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів до­ходів громадян, на посадових осіб – від 50 до 70 нео­податковуваних мінімумів доходів громадян. На жаль, жоден палій, попри численні факти пожеж, зафіксованих на території району, не поніс покарання. Виявляється, зробити це не так просто, як здається. Штрафувати по­руш­ників має право екологічний інспектор, а він один на два райони – Любом­льський і Шацький. Не розірветься, не наїздиться.

Зі слів Олександра Куська, Самійличівського сільського голови, саме безкарність породжує вседозволеність і призводить до нових правопорушень:

– Неодноразово робив спроби достукатися до жителів сі­льської ради, які випалюють землі. Безрезультатно. Вважаю, поки не будуть застосовані до порушників санкції адмініс­тративного впливу – дієві, які добряче б’ють по гаманцю, палії не вгомоняться. Сьогодні це неможливо, бо закони не діють, а по­садовці, які зобов’язані слідкувати за порядком, цього не роблять. Лише відповідні зміни в законодавстві і передача права штрафувати порушників місцевим органам влади створять дієвий інструмент у боротьбі з цим лихом.

У природи свої закони, які варто поважати. Суха торішня трава – не сміття, а безцінне живлення, притулок, умови для життя. Ко­ли в вогні разом з нею гинуть жучки, жабки, дрібні тваринки, еко­логічна ситуація може безповоротно змінитися в гіршу сторону і призвести до катастрофи. За висновками фахівців, на місці під­палу нормальне життя рослин і комах відновлюється лише через 5-6 років, а часто не відновлюється ніколи. Не буде там і ко­лишнього різнотрав’я, бур’яни захоплять усю територію. Палії, по­думайте про природу, про здоров’я, про власну безпеку. Ви ж homo sapiens – люди розумні.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.