Ущільнення є обов’язковою умовою для нормальної роботи двигуна, так як потрібна якісна герметизація основних вузлів. Прокладка ГБЦ встановлюється між головкою і блоком циліндрів. Ущільнює канали змащення, охолодження, а також циліндро-поршневу групу. Забезпечує герметизацію камери згоряння, при цьому наражаючись високому тиску і нагрівання.
Постійні навантаження, перепади температури і тиску, вплив охолоджуючої рідини і масла – все це несприятливо впливає на ущільнювальну прокладку. Тому при її виробництві застосовуються особливі жароміцні і зносостійкі матеріали, що забезпечують довгострокову експлуатацію і витривалість до підвищених навантажень.
Виготовляється з металевих і неметалевих матеріалів:
- Металеві – багатошарові конструкції, які найбільш часто зустрічаються в автомобілях різних марок. Складаються з тонкої листової сталі, мідних сплавів.
- Більш м’які матеріали застосовуються в місцях, де потрібна ущільнення, що нагадує гуму. Мають високу стійкість і довговічністю;
- Неметалеві – в категорію включені азбестові і безазбестові конструкції. Отвори під камеру згоряння і циліндри армуються сталевими кільцями. Високо цінуються паронітові прокладки, так як мають високу зносостійкість.
Установка ГБЦ і обтиск прокладки
Порядок затиску болтів ГБЦ повинен здійснюватися за схемою, що надається заводом-виробником автомобіля. Крім черговості важливо зусилля затяжки, яке можна перевірити за допомогою динамометричного ключа. Повторне використання прокладки ГБЦ неможливо, так як кільця ущільнювачів були деформовані і унеможливлюють якісну герметизацію.
Можливі поломки:
- Пробій прокладки – неправильно виставлене запалювання або перегрів мотора;
Пошкодження прокладки – невірна затягування болтів, що знижує довговічність.
У будь-якій ситуації необхідна заміна на новий ущільнювальний елемент. Подальша експлуатація автомобіля з пошкодженої прокладкою ГБЦ може привести до більш серйозних наслідків.