28 жовтня минулого року на березі величного Світязя було відкрито триповерховий корпус Петро-Павлівського чоловічого монастиря. Сталося це рівно через 11 років після закладення наріжного каменю храму на честь ікони Божої Матері Спорителька хлібів та капсули з документом про заснування обителі; після багатолітніх ревних молитов намісника, братії, вірян і спільної щоденної важкої праці. Наймолодший у краї монастир, виблискуючи золотими куполами, нині гордо височіє на світязькому пагорбі, поширюючи просторами православної Волині славу благодатного духовного світоча.
У перший день святого Великого посту монастир зустрічав нас залитим сонцем церковним подвір’ям, словами молитов, що долинали з храму; відсутністю метушні, спокоєм. Намісник монастиря архімандрит Арсеній, що вшанував нас своєю увагою, перебував у повній гармонії з великим днем: усміхнений, світлий, умиротворений. З якою метою прибули? Побачити монастир, почути настанови, отримати благословення. Вирушаємо за отцем Арсенієм, заздалегідь відчуваючи духовне задоволення від того, свідками чого нам суджено стати.
Храм преподобного Олексія, чоловіка Божого
Він знаходиться на першому поверсі монастирського корпусу. Невеликий, залитий сонцем храм, де звершуються треби: хрещення, молебні, панахиди, соборування. За аналоєм стоять чотири гробниці, в яких знаходяться мощі святих Києво-Печерської лаври та інших угодників Божих. Саме тут братія монастиря щодня звершує монаше правило, мале повечір’я, читає вечірні молитви. У храмі поки що немає іконостасу. У коридорі перед входом у храм стоять незвичайні високі стільці, схожі на царський трон. Це стасидії. Отець Арсеній часто буває на святій горі Афон, де дуже довготривалі служби Божі. Коли монахи втомлюються після кількагодинних стоянь на молитві, їх виручають стасидії. Стільці мають три положення: перше дозволяє монахові стояти, опершись ліктями на поручні, друге – напівприсісти і третє, коли сил у ногах зовсім не лишається, сісти.
У коридорах братського корпусу всі стіни в іконах – їх тут понад 150. Сучасних і старовинних, яким більше 100 років. Кожна – з іменним підписом. Це все подарунки від прихожан, священиків, намісників інших монастирів, хороших друзів отця Арсенія.
Готель для паломників
Він маленький, всього на 10 місць, проте цього поки що вистачає. Частими гостями монастиря є білоруси, жителі Луцька, Ковеля, інших віддалених міст і сіл Волині та України. Ті, хто бажають провести ніч чи декілька в святій обителі, побувати на ранкових і вечірніх службах, дуже задоволені умовами проживання: комфортними і водночас скромними, а також особливою монастирською трапезою.
Монастирська трапезна
Неймовірної краси приміщення. Воно одне з небагатьох, що вже повністю завершене. Блакитна натяжна стеля з ефектом небесної висі, добротні дерев’яні столи і стільці, аналой, за яким під час трапези читається життя святих. Стіни – у розписах, на них – події з Нового і Старого завітів, пророки, угодники Божі. Особливе місце в трапезній відведене іконі Божої Матері Спорителька хлібів, зображеної на фоні монастиря і світязьких краєвидів. Над творенням цієї краси півроку трудилися наші волинські іконописці. Їхній результат перевершив усі сподівання: Спаситель, Богородиця і святі – немов живі, ікони – немов книги, в яких описане все життя угодників Божих. Одне споглядання на них спонукає до глибокої молитви. Відчувається гордість отця Арсенія за приміщення трапезної, бо дуже великих зусиль (вартість квадратного метра розпису – 200 доларів) потрібно було докласти, щоб відвідувачі і насельники монастиря побачили його таким, яким воно зараз є.
На монастирській кухні – багато порізаного хліба, підготовленого для сушіння. У піст сухарі користуються особливим попитом у братії. На столах трапезної – скромний сніданок: консервовані кабачки, помідори, квашена капуста, варення, хліб. Не всі насельники монастиря у перші дні посту вкушають їжу. Є такі, що утримуються від харчів протягом декількох днів, а то і тижнів. Господь по вірі дає їм силу, витримку, здоров’я, робить вищими над усім мирським.
Братія монастиря
В обителі постійно мешкають 15 чоловік: ієромонахи, монахи, священики, послушники, трудники. Перед цьогорічним святом Різдва Христового у новозбудованому монастирі були звершені перші два чернечі постриги. Монахів нарекли символічно і знаково – Петром і Павлом. Кожний насельник має свою келію.
– Монахи зі старих монастирів нам по-доброму заздрять, бо живемо в сучасних келіях з усіма зручностями. Не віриться, що ще рік тому ми всі тулилися в двох кімнатах сільської хатини, там же зберігали подаровані ікони, картини, церковне начиння, – розповідає, поринаючи спогадами в минуле, отець Арсеній.
У піст кожний новий день починається для монахів і послушників о 5.00 год. Через півгодини всі збираються в храмі. На службі – до 12.00 год. Далі – трапеза, невеликий відпочинок. О 17.30 – вечірнє богослужіння, знову трапеза, вечірня молитва і відхід до сну. Трохи інший розпорядок у період, коли немає посту.
Храм ікони Божої Матері Спорителька хлібів
Розташований на другому поверсі монастирського корпусу. Таких храмів в Україні одиниці. Спершу тут мала бути церква на честь ікони Божої Матері Іверської.
– Ми з дуже великими потугами почали будівництво монастиря, бракувало коштів на основні роботи. Саме тоді я вирушив у паломницьку поїздку, і першим храмом, в який я завітав, був ікони Божої Матері Спорителька хлібів. В ньому я зустрівся зі старцем схиігуменом Ілієм, який дав благословення трудитися в Світязі і будувати святу обитель. Сама ікона Спорителька хлібів написана з благословення святого Амвросія Оптинського більше 100 років тому, день її вшанування – 28 жовтня. Слово «спорити» в давні часи означало «сприяти, покращувати, удобрювати». Таким чином, Матір Божа постає як Помічниця людям у їхніх трудах для здобуття хліба насущного. Мені і світязьким селянам, хліборобам з діда-прадіда, дуже близький цей образ Богородиці, – намісник монастиря розповідає нам історію ікони і виникнення храму.
Внутрішній інтер’єр церковної споруди – не по-земному величний, з розкішним мозаїкоподібним розписом, вражає багатством кольорової гами фресок та ікон, що прикрашають купол і стіни. Всю цю божественну красу волинські іконописці творили протягом цілого року. В храмі постійно крутиться панікадило – це результат перепаду температури повітря: вгорі – тепле, внизу – холодне. Отець Арсеній розповідає, що монахи Афону спеціально під час служб розхитують гігантську церковну люстру зі свічками. Це дуже величне видовище, що символізує Боже світло. А в Світязі вона обертається сама.
У храмі поки що немає іконостасу (його ціна на сьогодні просто фантастична – 25 000 доларів), проте є чудова акустика, тут по-особливому звучать піснеспіви і молитви. Служба в храмі ікони Божої Матері Спорителька хлібів щодня розпочинається о 7.00 год.
Відвідувачі монастиря. Чудеса по вірі
За годину нашої екскурсії монастирем на мобільному телефоні намісника було зафіксовано 17 пропущених дзвінків. І це ще не рекорд, інколи отець Арсеній просто фізично не може на всі відповісти. Телефонують, приходять, приїжджають у монастир – хто з цікавості, хто з відчаю, більшість – із проханням допомоги і молитовного заступництва. Щодня о 9.00 год. в древньому Петро-Павлівському храмі починається служба Божа. 14 років тому саме тут замироточила ікона Почаївської Божої Матері – після Літургії на ній виступили добре помітні крапельки мира. Зараз чудотворна ікона до половини завішена прикрасами зі срібла і золота – це добровільні пожертви людей, яких зцілила Богородиця чи явила їм чудо. До неї йдуть ті, хто не може народити дітей – на сьогодні відомі понад 65 випадків зцілення подружніх пар від безпліддя. Приводять хворих на рак, сектантів, п’яниць. Ті, хто сповідаються, причащаються, замовляють водосвятні молебні, з вірою п’ють святу воду і помазуються маслом з лампади чудотворної ікони, чудодійним чином отримують те, що просять.
– Запрошуємо всіх у нашу святу обитель, щоб разом молитися за ближніх, за мир і спокій у нашій державі, за воїнів, що відстоюють цілісність і незалежність України. Особливо посилюємо молитви в святий Великий піст. Прихожани в цей час подають записки за здоров’я чи за упокій рідних – вартує така 50 грн. Читаються вони двічі на день протягом усього посту, тоді як у приходських храмах – два рази в тиждень. Зауважу, що ми читаємо кожне ім’я, написане в записці, – намісник монастиря наголошує, що буде радий бачити кожного в стінах святої обителі.
Бібліотека
Вона розміщена під самим дахом монастирського корпусу. Простора, світла, затишна, з кремового кольору меблями і видом з вікон на красень-Світязь. Тут добре усамітнитись і мандрувати на сторінках книг історичними дорогами християнства, захоплюватися справами подвижників. Всі книги – з особистої бібліотеки отця Арсенія, більшість яких він перечитав, ще навчаючись у семінарії та академії. Серед них є справді унікальні видання: Біблія в добротній шкіряній оправі, в якій понад 1 000 сторінок; Біблія, котрій більше 100 років; «Церковные ведомости» за 1896 рік – подарунок доньки покійного протоієрея Якова Глинянка; книга про паломницьку подорож на Святу землю – Єрусалим 1900 року випуску. А ще в бібліотеці є переписані рукою отця Арсенія духовні книги. Коли він ще був школярем Василем Дем’янчуком, то таким чином збирав власну бібліотеку. Не маючи можливості купити книги, він переписував їх і вдень, і вночі, старанно виводячи під трафарет заголовки. А потім учив напам’ять. Відтоді кожну свою думку архімандрит може підтвердити цитатою зі Святого Письма, а це дуже важливо для священика. Зберігається в бібліотеці і зошит із конспектами учня 3 класу семінарії Дем’янчука, до імені якого хтось із семінаристів жартома дописав «ієромонаха». Пророцтво на папері, як бачимо, збулося.
Господарство монастиря
Раніше братія монастиря утримувала двох корів, 70 кіз. Косили і заготовляли сіно, хоч це, зі слів отця Арсенія, було нелегко через нестачу сінокосів: кругом же одна вода і ліс. Пробували і купувати сіно – це виявилося дуже затратним і неекономним. Тепер у господарстві монастиря є лише кури і гуси. Яйця, які в піст не споживаються, збирають у кошики і зберігають до Великодня. В попередні роки яєць було так багато, що насельники отримували благословення продавати їх на ринку. Отцю Євлогію, який має послух торгувати в іконній лавці, вдячні покупці казали: «Батюшка, привезіть нам ще монастирських яєць!». Дуже ж бо вони були смачними!
Намісник зізнається, що нечисленній братії монастиря поки що всього вистачає, оскільки мають свою картоплю, овочі. Садять на полі городину, сіють овес.
Благословення
Намісник Світязького Петро-Павлівського чоловічого монастиря архімандрит Арсеній:
– Вітаю усіх із початком святого Великого посту, який має очистити нас від гріхів та зцілити від духовних і фізичних недугів. Закликаю прихожан і вірян краю до спільної молитви за нашу державу Україну, за мир і спокій в ній. Молімось, посилюймо піст заради того, щоб якнайшвидше закінчилася війна і ми змогли жити, працювати і славити Бога під мирним небом. Хай благословить усіх Господь на святий Великий піст!
Працівники редакції щиро вдячні отцю Арсенію за чудову, пізнавальну і корисну для душі екскурсію монастирем. В його стінах переосмислюються життєві цінності, душа тягнеться не до земного, а до небесного, а зустріч з божими людьми змушує відмовитися від гріха і зрозуміти, що одна лише любов – непереможна. Дякуємо також прихожанці і хористці монастиря світязянці Галині Цвид за сприяння в організації нашої зустрічі з намісником обителі.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.