Головна Економіка Через заняття спортом – до здоров’я дітей

Через заняття спортом – до здоров’я дітей

4329

Суттєвим елементом гармонійного виховання дитини є фізична культура  і спорт. Незадовільне здоров’я школярів – надзвичайно актуальна проблема, яка стосується сьогодні 2/3 підлітків. Тому новими соціальними ініціативами Президента України Віктора Януковича також виділено блок питань, що стосуються всебічного розвитку дитини, в тому числі й залучення їх до занять спортом. Окремим пунктом є завдання про підвищення рівня охоплення позашкільною освітою до 70% дітей (донедавна цей показник становив 40%). Обласний показник охоплення дітей заняттями з різних видів спорту при ДЮСШ становить 10,1% В районі одним із позашкільних закладів, в якому активно залучаються діти до занять спортом, є Шацька дитячо-юнацька спортивна школа. Про те, над чим працює тренерсько-викладацький склад та чим живе позашкільний спортивний заклад сьогодні, розповідає її директор Руслан Кузько.

Довідка. Кузько Руслан Іванович народився в смт Шацьк. З четвертого класу займався у спортивній школі у відділенні з боротьби дзюдо. Після закінчення Шацької середньої школи навчався у Волинському державному університеті за спеціальністю «Фізична культура». Працював тренером з дзюдо у різних спортивних товариствах, в тому числі і ДСФТ «Колос», вчителем фізкультури у Самійличівській та Шацькій загальноосвітніх школах. З минулого року став працювати тренером-викладачем Шацької ДЮСШ, а з травня цього року призначений її директором. Неодноразовий чемпіон України з дзюдо, має звання кандидата у майстри спорту з дзюдо.

– Основним і найпершим нашим завданням сьогодні, як і раніше, є залучення дітей до занять фізичною культурою і спортом, популяризація здорового способу життя. Це є і одним із загальнодержавних пріоритетів діяльності влади. Відомо ж, що великий спорт розпочинається з малого, зокрема, дитячо-юнацького. Звичайно, не можна сказати, що кожен, хто з раннього віку активно займається фізкультурою і спортом, досягає високих результатів. Та впевнений, що у тих дітей, котрі постійно займаються спортом, значно менше проблем зі здоров’ям, вони більш дисципліновані та згуртовані, а це головне.

Протягом цього року в нашій школі працювало три відділення спорту: веслування на байдарках і каное, боротьби дзюдо та футболу. Хоч відділення з боротьби дзюдо і працює порівняно недавно, але діти вже мають певні результати і досягнення. Зокрема, 31 травня – 1 червня в санаторії «Лісова пісня» був проведений «Кубок Шацьких озер» з боротьби дзюдо, в якому взяло участь 280 спортсменів з України та Білорусі. Юні спортсмени нашої ДЮСШ зайняли 11 перших місць. Також у травні брали участь у міжнародному турнірі на кубок СК «Європа» в м. Одеса (одне перше місце), міжнародному турнірі з дзюдо у м. Люблін (два перших місця), чемпіонатах Волинської області серед юнаків 1997-1999 р.н., серед юніорів 1993-1996 р.н., 1998-2000 р.н. (маємо чемпіонів, срібних та бронзових призерів), турнірі, організатором якого стала центральна рада «Колос» у м. Скадовськ (одне перше місце).

У відділенні веслування працювало три тренери: Леонід Цюп’ях, Василь Жипа, Микола Романович. Всього ж займалося у групах 43 учні. Тут теж маємо хороші результати у змаганнях: Всеукраїнський Меморіал пам’яті Галини Зуб, в якому брало участь 150 учасників з України та Білорусі, приніс школі чотири золоті медалі; у чемпіонаті Волинської області із ЗФП – одне перше місце; чемпіонат Волинської області «Волинь спортивна» – чотири золоті та три бронзові медалі); на Чемпіонаті України наші вихованці завоювали дві срібні та одну бронзову медаль.

У відділенні футболу нещодавно змінився тренер, тому тренування дітей та набір у групи уже відновилися. Додам, що тепер у двох групах займається футболом більше 30 дітей (має бути 72 дитини у 4 групах). Плануємо найближчим часом організовувати футбольні турніри між школярами району, аби покращити їхні навики. Відзначу й те, що за роки незалежності зі стін ДЮСШ вийшло 15 кандидатів у майстри спорту та 3 майстри спорту з усіх видів.

– Результати та досягнення у ваших вихованців, як бачимо, є. Чи достатньою є матеріально-технічна база у школі і що потрібно зробити для повноцінного функціонування спортивного закладу?

– Попри недостатнє фінансування, потрохи вдається оновлювати матеріально-технічну базу закладу, залучаючи до цього, в більшості, спонсорські кошти, організовувати змагання у нас та брати участь у спортивних заходах, що відбуваються в інших регіонах. За сприяння народного депутата Степана Івахіва було придбано 30 матів татамі, за кошти приватного підприємця Василя Печука – два спортивні човни. Дзюдоїсти також мають по два спортивні костюми для занять на свіжому повітрі та кімоно для тренувань. Старші футболісти також мають футбольну форму, залишилося забезпечити нею молодших. Веслувальники хоч і мають у своєму розпорядженні 11 човнів, проте більшість із них – зношені та потребують заміни, потрібні також рятувальні жилети і весла, адже збільшилася кількість дітей, які займаються у відділенні веслування. Проблемним залишається будівництво елінга для зберігання човнів (той, що є, побудований майже 40 років тому). В більшості своїми силами, залучаючи спонсорські кошти, їздимо на різноманітні змагання. Деякі кошти на участь у змаганнях виділяються і районним відділом освіти та відділом у справах сім’ї, молоді та спорту. Зазначу, що лише за півтора року самі лише дзюдоїсти здійснили майже 40 виїздів. А це – і дорога, і харчування. У планах – відкрити філіали з боротьби дзюдо у селах Світязь, Мельники, Піща, для чого потрібно також придбати борцівські килими. У планах – зробити дерев’яний настил із накриттям біля приміщення спортшколи для занять дзюдо на свіжому повітрі та інших заходів. Але повторю, що усі наші плани впираються в кошти.

Для повноцінного функціонування закладу потрібно привести у відповідність кількість тренерських окладів. Згідно з типовим положенням про ДЮСШ, для міської місцевості потрібно 8 тренерських окладів, а не 5,5, як маємо ми. Фактично стараннями тренерів школи й організовуються виїзди на змагання, самі шукаємо спонсорів для фінансування поїздок, придбання спортивного інвентарю, форми.

Цьогоріч на підтримку галузі фізичної культури і спорту Волині з місцевих бюджетів передбачено майже 25,5 млн. грн. Упродовж останніх років за кошти державного та обласного бюджетів було зміцнено матеріально-технічну базу спортивних закладів, зокрема і Шацької ДЮСШ. Сподіваємося, що подальше забезпечення закладу усім необхідним лише сприятиме залученню все більшої кількості дітей до спортивних занять, адже це, в першу чергу, допомагає зміцнити їхнє здоров’я.

Віта ШЕПЕЛЯ.