Отже, опиняємося врешті-решт з колегою та начальником рятувальників Віктором Шевчиком на тому таємничому Світязькому острові, до якого, здається, з берега можна дотягнутися рукою, а насправді, якщо пливти човном, доведеться трохи повеслувати. Відзначу, що за чимало років проживання у Шацьку на острові разом із колегою Мирославою опиняємося вперше. Перше, що нас вразило – це непрохідні хащі, серед яких вузенька стежина веде до знаменитого двоповерхового дерев’яного будиночка, в якому у минулому столітті, за переказами, любили відпочивати космонавти, вище компартійне керівництво та особливі гості.
– В цьому будинку десь у 60-х роках минулого століття навіть телефонний зв’язок був, який провели під водою, – розповідає Віктор Іванович. – Тепер він – закинутий, нікому до нього немає діла, от подивіться, що тут робиться.
Дійсно, поглянувши на споруду, важко сказати про його колишню поважну місію. Вибите скло на вікнах другого поверху, забиті дошками та фанерою вікна на першому поверсі, перекособочені двері з давно облущеною фарбою… Стіни зовні вздовж і впоперек обписані всюдисущими заяложеними написами типу «Тут був Вася із такого то міста чи села…» без географічної карти свідчать про те, що тут побували мешканці з усіх куточків України.
Метрів за 30 навпроти будиночка височіє, мов німий свідок усіх тих подій, стара величезна тополя, яку ледве можна обхопити п’ятьом дорослим. Це – найвище дерево острова, а, можливо, й найвища з тополь усього району. Чесно кажучи, скільки живу, то і сама в житті ще не бачила такого могутньої тополі.
Від будиночка у протилежну сторону веде ще одна стежина, по обидва боки якої акуратно висаджені та ростуть молоденькі двометрові сосни. Прямуємо нею та опиняємося на березі, від якого у воду веде дерев’яний старенький місточок. Біля нього стоїть щит із написом про те, що ця територія належить Шацькому національному природному парку, та описом Світязького острова.
Мимоволі напрошується думка: «А можна було б цей острів зробити справді райським куточком, до якого б щодня у літній період організовувалися екскурсії… До речі, в цьому місяці Світязький острів включили до списку ТОП-5 островів України, які варто відвідати (за інтернет-версією ILOVEUKRAINE)».
Але, як зазначив Петро Юрчук, директор Шацького НПП, ще минулого року у планах парківців було вивезти цей занедбаний будиночок з острова, адже він, наче магніт, аж надто багато притягує відпочивальників, через що і в рятувальників, і у працівників парку виникає чимало проблем. Просто наші люди не звикли сприймати будиночок як історичну споруду, а сам острів як природне диво. Для більшості озерний острів – це місце, де можна банально відпочити з випивкою, анітрохи не дбаючи про культуру поведінки (кожному так і кортить залишити після себе напис на стінах, купу сміття). Якщо впорядковувати острів для екскурсій – потрібно в штат працівників парку вводити ще кілька посад, аби цілодобово доглядати за унікальною місциною. Що ж, таку позицію парку також можна зрозуміти. Але невже такий крок комплексно вирішить усі проблеми, невже відпочивальників менше вабитиме острів без будиночка, який є своєрідною пам’яткою?
«Життя на острові для багатьох досі залишається своєрідною ідею-фікс, навіть безлюдному. Як виявилося, в Україні вистачає островів. Різних. Про ті п’ять, які ми відібрали до нашого списку, – ви точно чули. Можливо, навіть бували. Якщо ж ні – то варто, – пише Iloveukraine. Гордість озера – його острів. Саме біля нього знаходиться найглибше місце водойми – Голоднецька западина (58,4 м). Влітку острів вкритий буйною зеленню, з-поміж якої вирізняється гігантська багатовікова тополя». Дерево – свідок всіх подій, на які багатий величний за розмірами клаптик суші.
Пам’ятає острів і нашестя диких кролів, які з’їли на його території всю рослинність, не подолавши одну лише тополю.
Місцеві жителі справилися з цією проблемою, а на згадку про подію виготовили з одного кроля-ненажери опудало, яке стало експонатом музею Шацького лісового коледжу. Екскурсії до острова – улюблений відпочинок туристів. За переказами, до нього можна дійти по воді пішки, і комусь із світязьких старожителів цей маршрут відомий…
Довідка. Площа острова – 7 га, протяжність – 800 м в північно-західному напрямку, максимальна ширина – 150-170 м. Мінералогічний склад: флювіогляціальні піщані відкладення, сформовані під впливом льодовика. Рослинність: представлена понад 100 видами вищих судинних рослин. Переважаючими видами є вільха чорна, верба сіра, кропива дводомна, очерет звичайний. Орнітофауна острова представлена понад 20 гніздовими видами птахів як співочих, так і водно-болотних. Особливу цінність острів представляє як місце гніздування великого крохаля та бакланів. В озері Світязь мешкає 29 видів риб як аборигенних (лин, щука, сом, окунь, судак тощо), так і акліматизованих (вугор, канадський сомик).
Були на острові Віта ШЕПЕЛЯ та Мирослава ЦЮП’ЯХ.