Головна Економіка В Шацькому районі здійснюється реалізації великих інвестиційних проектів

В Шацькому районі здійснюється реалізації великих інвестиційних проектів

3569

Реалізація великих інвестиційних проектів – значна перспектива для розвитку району

Цей рік можна назвати знаковим у прогресі Шацького району, адже вже зараз починає реалізовуватися чимало інфра­струк­турних проектів.

11 жовтня керівник патронатної служби апарату Волинської обласної державної адміністрації Валерій Криворог провів виїзну нараду в Шацькому районі, в якій взяли участь голова Шацької рай­держадміністрації Василь Голядинець, його заступники Віктор Плейтух та Володимир Бугайчук, голова Шацької районної ради Сергій Карпук, заступник голови Шацької ОТГ Віталій Яльницький, голови сільських рад, керівники структурних підрозділів райдерж­адмі­ністрації та інші посадові особи.

На тому, що Шацький район зобов’язаний якнайкраще реалізу­вати великий інфраструктурний проект, на який мають витратити 6,5 мільйона євро коштів Євросоюзу, наголосив Валерій Криворог.

– Сьогодні Шацький район, в якому стартував проект з ремонту та розширення дороги в селі Світязь біля на­бережної, оголосили тендер на реалізацію великого інфра­структурного проекту з каналізування, тривають підготовчі роботи до бу­дівництва школи в с. Піща, а за кошти субвенції з Держбюджету на розвиток сільської медицини – Піщанської амбулаторії, є своєрідним лакмусовим папірцем для інвесторів як українських, так і іноземних. До вас сьогодні і в наступні роки буде прикута величезна увага. Будуть пильно дивитись, як район впорається із цими завданнями та викликами. Від цього залежатиме, чи захочуть з Шацьком мати справу як інвестори, так і фахівці Державного Фонду регіонального розвитку, – наголосив обласний чиновник.

Окрім того, Валерій Криворог висловив сподівання, що керів­ництво Шацького району не упустить інвестиційний проект, в рам­ках якого на території Шацького району передбачена побудова технологічного центру розвитку спорту та створення спортивно-оздоровчої інфраструктури міжнародного рівня (загальною площею від 18 до 25 га).

Відзначу, що на території технологічного центру розвитку спор­ту планується побудова 16-20 футбольних полів, готельного ком­плексу на 1 000 місць, реабілітаційного та фітнес-центрів, тенісні корти, басейн, парковки.

– Якщо Шацьк, в якого вже з’явилися конкуренти зі Старо­вижівського району, які запропонували інвесторам аж п’ять зе­мельних ділянок на вибір у своїх сільських радах, не упустить цей проект, то матиме не тільки інфраструктуру, а й робочі міс­ця, стабільні податки, круглорічний сезон відпочинку, – заз­начив посадовець.

Про те, як реалізову­єть­ся великий інфраструктур­ний проект з каналізування сіл навколо озера Світязь, відзвітував Василь Голя­динець. Так, в Шацькій РДА вже оголосили тендер на будівництво каналізаційних мереж, на співфінансуван­ня якого з фонду Міністерства екології виділили 25 мільйонів гривень, що становить 40% усього річного фонду. В Шацькому районі частково каналізовано смт Шацьк, урочище Гушове (Світязька сільська рада), урочище Ступа (Пульмівська сільська рада, локальні очисні споруди кооперативу «Садівниче то­ва­риство»), село Гаївка, урочище Гряда (Шацька селищна рада), та ряд інших об’єктів району, що мають також локальні очисні споруди.

Каналізаційно-очисні споруди (друга черга) потужністю 200 м3 на добу та протяжністю 12,2 км були уведені в дію в Шацьку у 2010 році.

У районному центрі в минулі роки за рахунок європроекту  і за кошти місцевого та держав­ного бюд­жетів зробили розши­рення та реконструкцію кана­ліза­ційно-очисних мереж на су­му 25,6 мільйона гривень, про­тяжність яких становить май­же 9 км. На даний час загальна потужність очисних споруд ста­новить 600 м3 на добу. Загальна протяж­ність каналізаційних ме­реж ста­новить 21 км. До кана­лі­зування на даний час підклю­чено 174 абоненти, з яких фак­тично за минулий рік було зіб­рано та очищено 39,1 тисячу м3 каналі­заційних стоків. На сьо­годні каналізаційні споруди Шацька працюють на 17% від своєї потужності.

В минулому році за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів продовжились роботи з розширення каналізаційних мереж та відновлення вулиць з ґрунтовим покриттям (загальна кошторисна вартість 6,6 мільйона гривень). При цьому каналі­зу­вання підключено до 600 садиб громадян.

В рамках співробітництва по програмі «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 роки» до другого етапу подали заявку на реалізацію великого інфраструктурного проекту з каналізування населених пунктів навколо озера Світязь. Серед запланованих заходів передбачається будівництво каналізаційних мереж по­тужністю 1 тис. м3 на добу в Шацьку, будівництво каналізаційної мережі та системи очищення стічних вод в селі Світязь (будів­ни­ц­т­во 27 км каналізаційних мереж та підключення 830 домогос­подарств, а також очисних споруд потужністю 800 м3); будівництво каналізаційної мережі та системи очищення стічних вод в селі Пульмо (19 км каналізаційних мереж та підключення 830 домо­господарств; очисні споруди потужністю 300 м3 на добу).

Шацька РДА, партнерами якої в програмі є гміна Влодава (Польща), від Єврокомісії отримала схвалення проекту. Загальна його вартість – 6,45 мільйона євро. Частка України в цьому проекті становить 25 мільйонів гривень (є постанова Мінекології про ви­ділення цих коштів).

За словами Віктора Плейтуха, першого заступника голови РДА, тендер вже оголосили, і ним активно цікавляться потенційні учасники торгів. Орієнтовно результати тендеру будуть оголошені наприкінці жовтня.

Валерій Криворог наголосив шацьким посадовцям на термінах проведення тендеру, оскільки саме до цього міжнародного проекту прикута увага багатьох інвесторів та представників вищих органів влади. Причина – в сумі виділених коштів з Мінекології на реалізацію європроекту в Шацьку: 25 млн. грн., що становить 40% усього річного фонду. «І він не просто так дістався Шацькому району. Тому готуватися до тендеру та освоєння європейських коштів треба особливо ретельно, адже це – велика відповідальність для краю, яка впливатиме не лише на його імідж, а й на імідж держави», – зазначив він.

В свою чергу Валерій Криворог пообіцяв свою підтримку при вирішенні будь-яких питань, які виникатимуть в ході тендерів чи реалізації проекту, адже багато роботи вже зроблено, та ще більше треба зробити.

Обговорили на нараді й реалізацію іншого, не менш важливого в інфраструктурному плані об’єкта – капітальний ремонт та розши­рення дороги біля набережної в селі Світязь протяжністю 1 300 м. Цю частину дороги планують не лише розширити, а й облаштувати там тротуар та велосипедну доріжку, стоянку для автомобілів, зробити освітлення.

Олег Шумський, який здійснює технічний нагляд за будівництвом, відзві­ту­вав, що роботи на об’є­к­ті розпочалися вчасно і тривають згідно з графі­ком. Правда, в заболо­чених місцях до­велося коригувати проект, і там можливе певне затягування в ремонті дороги. Проте зараз основне завдання – зробити усі «бетонні» роботи до початку морозів, тому робітники працюва­тимуть у вихідні дні. Зараз на об’єкті трудиться 20 людей, задіяно декілька одиниць техніки.

Не оминули й проблемні об’єкти Піщанської сільської ради. Як повідомив посадовець з області, проект Піщанської школи виготовляли швидкими темпами, він уже пройшов експертизу та чекає на оголошення тендеру.

– І якщо не почати будівниц­тво школи в цьому році, то в наступному дуже важко буде залучити на її будівництво кош­ти із Державного фонду регіона­льного розвитку, тому що пере­вагу мають проекти перехідного будівництва. Є підрядники, які дуже зацікавлені у цьому будів­ництві. Вартість об’єкта – 55 мільйонів гривень, адже школа – нова, сучасна, – зазначив Валерій Криворог.

Окрім того, за його словами, зараз на Волині до оформлення новозбудованих шкіл та дитсадків будуть залучати студентів-ху­дож­ників: «Ми довго «воювали» з проектантами, бо хочемо бачи­ти дитсадки і школи не сірими і похмурими, а яскравими. Уклали з навчальним закладом договір і домовились про те, що до розмальовування шкіл та дитсадків залучатимемо студентів-художників. Хочемо, щоб ці об’єкти радували око».

Стосовно будівництва Піщанської та інших амбулаторій, які планують збудувати на Волині, то тут позиція Світового банку є категоричною: відбирались до участі тільки проекти нового будівництва закладів сільської медицини, а не реконструкція чи капітальний ремонт будівель. Причина – банальна: коли до участі подавали проекти реконструкції старих приміщень, проектно-кошторисна вартість яких становила 14 мільйонів, то будівництво нової типової амбулаторії за затвердженим Мінрегіонбудом та Міністерством охорони здоров’я зразком становить лише 7 мільйонів. Різниця – очевидна. «Тендер на будівництво амбулаторії в селі Піща буде оголошуватися серед перших в області, тому до Шацького району, зважаючи на кількість проектів, буде осо­блива увага. Окрім того, є ще залишок коштів, які передбачають витратити на будівництво ще 4-5 сільських амбулаторій. Якщо є належним чином оформлена земля, то Шацький район може подати заявку на будівництво ще однієї амбулаторії», – відзначив Валерій Криворог.

На завершення наради гість з області акцентував увагу керів­ників району на тому, що уже тепер варто готувати та подавати проек­ти, які будуть брати участь у конкурсному відборі на фінан­сування з Державного Фонду регіонального розвитку. Перевага буде надаватись проектам, які пов’язані із будівництвом об’єктів сіль­ської медицини, спортивних стадіонів, екологічних проектів, шкіл, дитсадків та інших сфер.

Після наради Валерій Криворог разом із керівниками району побував на території шацької старої лікарні, оглянувши місце для можливого розташування амбулаторії ЗПСМ, та у селі Світязь, де проводяться роботи із розширення та реконструкції дороги.

Віта ШЕПЕЛЯ