Головна Життя 37 волинських сімей готові співпрацювати, аби не повертати дітей в інтернатні заклади

37 волинських сімей готові співпрацювати, аби не повертати дітей в інтернатні заклади

3098

37 волинських сімей готові співпрацювати, аби не повертати дітей в інтернатні заклади

Про це стало відомо під час засідання «круглого столу» за результатами реалізації проекту, в рамках якого  обстежено 424 волинських сім’ї, до яких через пандемію повернулися діти з інтернатів. Моніторинг родин проводився, починаючи з липня цього року, в рамках спільного проекту Міністерства соціальної політики України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та громадської спілки «Українська мережа за права дитини».

Загалом в Україні через пандемію коронавірусу 42 тисячі дітей, серед яких – діти з інвалідністю, повернулися з інтернатних закладів у свої родини. Аби вивчити умови їх проживання, визначити потреби дітей у цих родинах та відреагувати на їх запити, й ініціювали проект «Оцінка та реагування на виклики щодо захисту дітей під час пандемії COVID-19».

За словами керівника програм захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) Аветисян Наіри, проект націлений на оцінку ситуації сімей, у які через карантин повернулися діти з інтернатів, надання невідкладної підтримки тим сім’ям, які вирішили залишити дітей та не повертати їх в інституції. Разом з тим, проект допомагає зміцнити спроможність системи захисту дітей та соціального захисту, аби попередити потрапляння дітей в інституції у найближчому майбутньому.

Проект запроваджувався у 5 пілотних областях України, серед яких і Волинська. Моніторинг проводили 26 міждисциплінарних команд, до складу яких входили: представники служб у справах дітей, центрів соціальних служб, відділів освіти, ювенальної превенції, спеціаліст (начальник) інклюзивно-ресурсного центру, центру первинної медико-соціальної допомоги, соціальні працівники сільських рад.

Відтак, у результаті моніторингу волинських сімей спеціалісти оцінили потреби 577 дітей, найбільш вразливі з яких отримають гуманітарну допомогу. Загалом моніторингом охоплені 2 міста, 5 районів та 8 ОТГ Волинської області.

Як стало відомо, батьки називали різні причини для влаштування дітей в інтернатні заклади, зокрема, це психічне і фізичне захворювання дитини, фізична інвалідність. Крім цього, дитину могли віддати в інтернат через погану поведінку у школі та низьку успішність. У більшості родин не було на кого залишити дитину. Менший відсоток безробітних або бідних батьків, деякі з яких не мали свого житла.

«Ми мали можливість долучитися до проекту і отримати новий досвід. За ці роки спостерігаємо, що завдяки високоякісним соціальним послугам, зокрема, психологічній, консультативній підтримці, соціальному супроводу, в сім’ях помітно покращується життєва ситуація. Моніторинг показав, що громада приділяє мало уваги реформі деінституціалізації – роками все працювало за однаковими схемами і ніхто особливо не переймався тим, щоб змінити ситуацію. Моніторинг дав можливість зрозуміти, які є виклики  у громадах, службах і центрах, на що потрібно звернути увагу в подальшому плануванні стратегії розвитку, а батьки дізналися про причини потрапляння дітей в інтернатні заклади. Враховуючи всі складові, є розуміння, що потрібно робити далі», – прокоментувала Вікторія Скриннікова, регіональна координаторка проекту благодійного фонду «Карітас-Волинь».

Одним із результатів проекту стане підготовка рекомендацій до регіонального плану реформування інтернатних закладів та розробка змін до нормативно-правових актів, які стосуються реформи деінституціалізації. Напрацьовані практики реінтеграції дітей у сім’ї планують розширити на всю Україну.

Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації