Головна Історія На Волині вшановували пам’ять загиблих у Другій світовій війні

На Волині вшановували пам’ять загиблих у Другій світовій війні

2812

Сьогодні, в день Пам’яті та примирення, який увесь цивілізований світ відзначає щорічно згідно із Резолюцією Генеральної асамблеї ООН. Цього дня вшановуємо пам’ять усіх тих, чиї життя забрала Друга світова війна.

Про це повідомили на сайті Львівської облради.

У цей пам’ятний день на Меморіальному комплексі «Вічної слави» в обласному центрі Волині побували  голова обласної ради Ірина Вахович, голова ОДА Юрій Погуляйко,  керівництво міста Луцька, депутати обласної ради  та  народні депутати України. Вони поклали квіти до центрального обеліска Меморіального комплексу та вшанували загиблих хвилиною мовчання. В зв’язку з карантином, цьогоріч традиційні масові заходи на меморіалі Луцька не проводяться.

“Безумовно, це – дні великої скорботи і глибокого болю, бо друга світова війна пройшла чорним смерчем майже по всіх континентах планети і принесла крах, смерть та горе. Для України ця трагедія мала особливо катастрофічні наслідки. Вона забрала мільйони людських життів, нанесла непоправних втрат родинам, економіці та культурі.У ці травневі дні Пам’яті молімося до Господа, щоб упокоїв душі всіх,чиї життя обірвала війна. Вшануймо воїнів, які героїчно загинули в бою з ворогом,померли від смертельних ран та в полоні. Згадаймо цивільних людей – убитих, закатованих і заморених голодом. Світла пам’ять про них вічно житиме в наших серцях,  ” –  закликає  голова обласної ради Ірина Вахович  у зверненні до волинян з нагоди Дня пам’яті та примирення, а також Дня перемоги над нацизмом.

 Інформаційна довідка за даними Українського інституту національної пам’яті
Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття. У війні взяли участь 80% людства, бойові дії велися 2/3 існуючих на той момент держав. Війна розпочалася 1 вересня 1939 р. із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945 р. із беззастережною капітуляцією Японії.
У період Другої світової війни український народ зазнав великих втрат від воєнних дій, окупаційного режиму нацистської Німеччини та комуністичного тоталітарного режиму. Український напрям був головним на Східному фронті: тут діяло від 50 до 75% всіх дивізій Вермахту і половина всіх радянських сил.
Для України Друга світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі імперські інтереси і часами вбивати інших українців. Поруч із тим, слід наголосити на внеску саме українців у розгром нацизму і згадати як про солдат Радянської армії (понад 6 млн) та вояків УПА (понад 100 тис.), так і про тих українців і вихідців з України, які перебували у військових з’єднаннях інших держав: Польщі (120 тис. у 1939 р.), США (до 80 тис. у 1945 р.), Канади (до 45 тис. у 1945 р.), Франції (до 5 тис. у 1940 році). З різних причин українці воювали і по інший бік: у військах Німеччини (від 600 осіб у 1939 році до 250 тис. у 1941-45 рр.), Румунії (24 тис.), Угорщини (до 20 тис.), Словаччини (до 2 тис.), Хорватії (1,5 тис.). Нацистський окупаційний режим в Україні був одним з найжорстокіших в світі.
Прямі людські втрати України у Другій світовій війні становлять 8-10 млн. осіб, економічні – 285 млн тогочасних рублів. Всім відомі злочини нацистів на окупованих територіях України (Голокост, розстріли мирного населення, спалення сіл). Разом з тим довгий час замовчувались численні злочини комуністичного режиму на нашій землі. Серед яких – розстріли політичних в’язнів у Західній Україні в червні-липні 1941 року, знищення центру Києва восени 1941 року; підрив Дніпрогесу і знищення в Одесі поранених червоноармійців, скинутих в море разом із санітарними машинами тощо.   Україна в результаті Другої світової війни зазнала матеріальних втрат у розмірі понад 45% від збитку усього СРСР. З метою створення могутнього військово-промислового потенціалу на сході СРСР під гаслом “Все для фронту! Все для перемоги!” більшовиками з України було вивезено 550 промислових підприємств, майно і худобу тисяч колгоспів, радгоспів, МТС, десятки наукових і навчальних закладів, осередків культури, історичні цінності, виїхало майже 3,5 млн. жителів республіки – кваліфікованих робітників і спеціалістів, науковців, творчої інтелігенції, які віддали свої трудові й інтелектуальні зусилля в розвиток воєнного й економічного потенціалу СРСР.
Серед величезних втрат України у Другій світовій війни найтяжчими були демографічні. Зокрема, за твердженнями науковців, було зруйновано майже 700 українських міст і 28 тис. сіл, спалено близько 320 тис. господарств.