Головна Історія Волинський весільний обряд «читання корони» внесли до Нацпереліку нематеріальної культурної спадщини України

Волинський весільний обряд «читання корони» внесли до Нацпереліку нематеріальної культурної спадщини України

743

Весільний обряд «читання корони» з Волині включили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики України.

«Читання корони» відбувається на весіллях у громадах Волині та Рівненщини після так званого «викупу» нареченої, її коси чи туфельки.

Зокрема, читець тримає на тарілці квітку з довгою білою стрічкою, яка символізувала довге і щасливе сімейне життя. Під час читання старший сват із озвученням кожного куплету ступає крок у напрямку нареченої. Коли всі куплети прочитано, мати нареченої забирає з тарілки квітку зі стрічкою й чіпляє її молодій під фату, а читець розбиває тарілку на дрібні друзки «на щастя».

Текст «корони» – це напутні слова молодій сім’ї із мудрими життєвими правилами та побажаннями в серйозній і жартівливій формі.

Цей обряд існує донині. Його можна побачити на сучасних весіллях, але кількість куплетів сучасної «Корони» скоротилася. Тексти змінюються кожним поколінням, додаються сучасні терміни й актуальні сюжети.

Текст корони є цінністю кожного весілля на рівні фото та відеоматеріалів, своєрідною «весільною грамотою», яка залишається у сімейному архіві. Переписані тексти зберігаються у родинах як реліквія й передаються від покоління до покоління. Таким чином передаються й знання, пов’язані з цим весільним обрядом.

Варто зазначити, що «Корона» побутує на теренах Волинської області у селах:

  • Мишів, Іванівка, Соснина, Менчичі, Древині, Лугове, Долинка,селище Іваничі Іваничівської громади;
  • Жашковичі, Радовичі Павлівської громади;
  • Овадне, Свійчів, Красностав, Верба, Сусваль, Галинівка Оваднівської громади;
  • Зимне, Шистів, Горичів, Володимирівка, Когильне, Фалемичі, Поничів, Льотниче, Отрівок, Бубнів, Маркостав, Селець, Чесний Хрест, Хмелівка, Хмелів, Житані, Хворостів, Бобичі, Хобултова, Микуличі, Бегета, Марія-Воля, Руснів Зимнівської громади;
  • Рогожани, Ізов, Амбуків, Чорників, Лудин, П’ятидні, Хрипаличі, Пархоменкове, Стенжаричі, Зоря, Ворчин, Турівка, Залужжя, Микитичі, Коритниця, Хотячів Устилузької громади;
  • Новосілки, Заріччя, Суходоли, м. Володимир Володимирської громади.

Відтепер місцеві громади мають вжити заходів щодо врахування рекомендацій та пропозицій Експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини при МКІП, аби зберегти цей обряд.