Головна Історія Вже другий рік поспіль у с. Мельниках про­водиться українсько-польська акція «До­рога до...

Вже другий рік поспіль у с. Мельниках про­водиться українсько-польська акція «До­рога до миру»

11232

За вбитими у 1939 році солдатами-поляками плакало небо

Вже другий рік поспіль у с. Мельниках про­водиться українсько-польська акція «До­рога до миру», організована в честь по­ле­г­лих у нерівному бою з червоними оку­пантами 28 вересня 1939 р. офіцерів та підофіцерів Війська Польського і Корпусу охорони пограниччя в Шацькому районі.

Патріотична акція відбулася з ініціа­тиви ГО «Форум українських журналістів» у Волинській області (голова правлін­ня Володимир Данилюк, редактор газети «Волинська правда») і люблінської ГО «Srodowiskohufiecpracy» (комен­дант Яцек Бу­ри) за підтримки Генерального консу­ль­ства Республіки Польща в Луцьку (кон­сул Марек Запур). До речі, як і минулого року, консул особисто приїхав віддати шану загиблим польським воякам.

Допомагали та сприяли в організації акції Волинська облдержад­міні­страція (голова Олександр Сав­ченко), яку репрезентував на за­ході голова Шацької райдерж­адміністрації Василь Голядинець, обласна рада (голова Ігор Па­ли­ця), депутатський корпус якої пре­д­ставляв Віктор Радчук, а та­кож органи місцевого самовря­ду­вання – Шацька районна рада (голова Сергій Карпук, один із найактивніших сподвижників ідеї – депутат Сергій Сидорук) і Шаць­ка ОТГ на чолі з виконувачем повноважень голови, секре­та­рем ради Людмилою Цевух. Акти­вно долучились до проведення українсько-польського заходу, як і минулого року,  активісти із с. Мельники – депутат ОТГ, директор Будинку культури Федір Гірич і директор школи Микола Маригода.

Розпочалась акція на мельниківському кладовищі, де декілька років тому з великими почестями перепоховали останки польських військових, які загинули від рук червоногвардійців у 1939 році. Біля монументу стояла почесна варта з числа прикордонників двох країн – відділу прикордонної служби «Піща» Луцького прикордонного загону на чолі зі старшим лейтенантом Олегом Селезньовим, та відділу Надбужанського загону Прикордонної варти Республіки Польща в Дорогуску (комендант пляцувки – підполковник Роберт Брихлік).

Генеральний вікарій Луцької дієцезії РКЦ Ян Бурас і отець Василь Хомич із Свято-Аннівського храму УПЦ с. Мельники помолилися біля пам’ятника на честь убитих червоними карателями 28 вересня 1939 р. військовополонених із угрупування польського генера­ла Францішека Клеберга, котре вступило в нерівний бій із 52-ою стрілецькою дивізією РККА під командуванням генерала Івана Руссіянова. А під час молитви невпинно йшов дощ… Як і минулого року, після спільної молитви за упокій душ убитих солдат дощ при­пинився. Мов небо про щось підказувало.

Після молебню українці та поляки (в тому числі й польські при­кордонники) взяли участь у забігу на символічну дистанцію – 1939 метрів (стартували учасники забігу від кладовища, а фінішували – біля Свято-Аннівського храму). Потім – традиційне висаджування дерев у центральному парку села. Для цієї справи волинські лісів­ники забезпечили посадковим матеріалом, а до самого процесу са­діння дерев долучилися всі учасники заходу, а також – головні ді­йові особи, діти з місцевого «Шкільного лісництва» на чолі з педагогом Валентиною Мороз, директором школи Миколою Мари­годою. Вони, а також керівники району Василь Голядинець та Сергій Карпук, консул Марек Запур висадили у парку рідкісні деревця та екзотичні кущі в пам’ять про загиблих та задля мирного май­бут­нього. До речі, усі деревця, які посадили минулого року, прий­нялися…

Уродженець села Мельники Василь Заб­родоцький, колишній військовий ЗСУ, який нині проживає у м. Володимирі-Волинському, спеціально прибув на захід та поділився із консулом Мареком Запуром та польськими військовими резу­льтатами своїх історич­них досліджень та показав місця заги­белі як мінімум ще 2 поль­ських військовослужбовців. Як він розповів, свої висновки з того, де поховані вбиті солдати, він зробив на осно­ві свідчень трьох жителів Мельників, які стали свідками тих жахливих подій: офіцера в чині майора і рядового солдата конвоїри розстріляли прямо на дорозі, тож їхній прах ще доведеться знайти пошуковцям. Про те, що усі сили пошуковців будуть спрямовані саме на це, говорив на урочистому за­ході екс-голова Горо­хівської райдерж­адміністрації, гро­мадський активіст Сер­гій Годлевський.

Про це все учасники заходу говорили уже у Мельниківському будинку куль­тури, куди перемістилися після акції у парку. Символічним для укра­їнсько-поль­ської акції став подарунок – медаль по­льського офіцера, яку пере­дала Василю Заб­родоцькому його матір (її вона знай­шла на полі у 1978 році), а той – поль­ському консулу Мареку Запу­ру. Проте консул вважає, що цій пам’ят­ній знахідці – місце у прикордонників, та урочисто передав медаль підполков­ни­ку Роберту Брихліку.

Про те, що поляки та українці повинні протистояти одному ворогу – Росії в особі її керманича Володимира Путіна, наголосив у своєму виступі голова Шацької РДА Василь Голядинець. Водно­час попросив у поляків вибачення за прикрий інцидент, який стався минулого року на католицьке Різдво: сепаратисти-вандали за гроші ФСБ понищили кілька хрестів на могилах польських прикордонників та облили монумент фарбою. Таким чином ворог вкотре хотів внести розбрат між двома народами: поляками та українцями. Але зав­дяки оперативності українських спецслужб групу дивер­сан­тів вдалося знайти аж у Чернігові, а завдяки місцевій владі вдалося відновити пам’ятні хрести.

Голова Волинського «Меморіалу» імені Василя Стуса Олександр Жук подякував усім організаторам за таку акцію, яка вже стала традиційною та покликана з року в рік зміцнювати українсько-польські стосунки, та відзначив грамотою та грошовою винагоро­дою за велику організаційну роботу директора Будинку культу­ри Федора Гірича.

Також керівники району та консул нагородили кубками пере­можців забігу та його учасників. В результаті переможцями визна­но Даміана Данкєвіча (м. Люблін), Юрія Дударчука, депутата Ша­цької селищної ради (с. Мельники) і Максима Шевчу­ка (факультет філології та журналістики СНУ імені Лесі Українки, м. Луцьк).

Власне, організатори подбали і про додаткові призи, тож Марек Запур і Володимир Данилюк вручили рюкзаки та літературу на те­му українсько-польських взаємин наймолодшому і найстаршому уча­сникові забігу, а також дівчині, яка подолала дистанцію пізніше від усіх.

А музичні номери учасникам «Дороги до миру» подарували учасниці колективу «Молодички» на чолі з директоркою Шацьког МБК, керівником колективу Ніною Вирович, і «Злагоди» з м. Луцька під керівництвом Ігоря Баранюка.

Віта ШЕПЕЛЯ