Головна Стисло Геноцид українців. Не маємо права забути

Геноцид українців. Не маємо права забути

3261

Людські втрати через смер­ть в Україні внаслідок голоду у 1932-1934 роках становлять 3,9 мільйона осіб, з них мільйон – діти віком до 10 років.

Найбільша концентрація смерт­­ності спостерігалася у 1933 році, на який припало 90% людських втрат. Моторошні ре­­корди смерті було побито в Київській і Харківській облас­тях, де в загальній кількості за­гинуло понад 2 мільйони лю­дей.

Господь вберіг від голо­до­мору наш регіон. Волиняни знають про цю трагедію лише зі спогадів людей, які ряту­валися від голодної смерті, вті­­каючи на Захід. Утім, роз­повідей оче­видців виявилося достатньо, щоб жителі Західної України по­чали з покоління в по­коління пле­кати шанобливе ставлення до української свя­тині – хліба.

В смт Шацьк, у традиційно пох­­мурий День пам’яті жертв го­лодоморів і політичних реп­ресій, коли сльози за невинно убієнними проливала навіть при­­­рода, учасникам поми­на­ль­­­ної акції «Запали свічку» роз­давали хліб. Його тепер вдос­таль, а в ті страшні роки від­­сут­­­ність малесенького шма­точка вартувала цілого людсь­кого життя.

На площі біля Шацького ра­йон­ного Будинку культури го­ріли лампади, на столі лежав за­пашний буханець, а в підніжжі – пшеничне колосся. Ведуча по­минального заходу Марія Тішина нагадала присутнім факти ст­рахітливих наслідків свідомого винищення українців тоталі­тар­­­ною владою, доповнили її слова емоційною поезією учні ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк. Па­м’ять про вбитих голодом зем­ляків учас­ники заходу вша­ну­вали хви­линою мовчання. На тому, що всі ми мусимо пам’я­тати цю тра­гічну сторінку іс­торії, а го­ловне – розуміти при­чини, аби за­побігти її повто­ренню, наго­лосили під час вис­тупів Ігор Ко­рольчук, голова Ша­цької РДА, та Сергій Карпук, голова Ша­ць­кої районної ради. А далі при­сутні вознесли мо­литви до Бога за всіх жертв ге­ноциду – разом з отцем Ми­ко­лою Вихо­ром, благочинним Шацької ок­руги, настоятелем храму Різ­д­ва Богородиці смт Шацьк, та церковним хором. Рівно о 16.00 годині учасники заходу запалили свічки, долу­чив­ши­сь таким чином до всеук­­раїн­ської акції «Запали свіч­ку».

Мирослава ЦЮП’ЯХ.