Головна Стисло На Шаччині відбулися Європейські Дні Добросусідства, які вп’яте організовувалися на українсько-поль­ському кордоні

На Шаччині відбулися Європейські Дні Добросусідства, які вп’яте організовувалися на українсько-поль­ському кордоні

3890

10 серпня завершилися традиційні в цю пору Європейські Дні Добросусідства, які вп’яте організовувалися на українсько-поль­ському кордоні в районі сіл Адамчуки Шацького району та Збереже Влодавського повіту. Протягом чотирьох днів функціонував понтонний міст через річку Західний Буг, який слугував пішохідним переходом для великої кількості туристів з України і Польщі. До слова, протягом Днів Добросусідства прикордонники зафіксували 18 тисяч 968 перетинів кордону. Узгоджена організаторами про­грама різнопланових заходів була цікавою й насиченою, і від минулорічної відрізнялася лише відсутністю на українському боці кон­цертно-розважальних заходів у зв’язку з воєнними подіями на сході країни. Перший день відзначився проведенням Міжна­род­ної конференції «Наше Полісся, наш Буг», а також забавами на Игры казино вулкан. Серед гостей були голова Волинської ОДА Володимир Гунчик, голова Шацької РДА Олександр Кусько, голова Шацької районної ради Сергій Віннічук, а також воєвода Люблінського воєводства Войчєх Вільк, Гене­ра­льний консул Республіки Польща в Луцьку Беата Бживчи та консул Генерального консульства України в Любліні Сергій Сидюк. Під час конференції представники обох сторін неодноразово наголошу­вали на важливості такого роду прикордонної співпраці, реалізації спільних проектів, обміну культурними, мистецькими, туристич­ними надбаннями, досвідом господарювання і просто живого спіл­кування між людьми. І поляки, і українці зацікавлені в якнай­швид­шому будівництві і відкритті нового переходу Адамчуки-Збереже. «Воєвода Люблінського воєводства Войчєх Вільк повідомив, що влада Люблінщини бачить Волинську область своїм стратегічним пар­тнером та продовжуватиме роботу у напрямку розвитку акти­в­ного співробітництва, у тому числі будівництва нового пункту про­пуску «Збереже-Адамчуки», що дасть змогу повніше викорис­то­вувати існуючий рекреаційно-оздоровчий потенціал суміжних територій і сприятиме розвитку перспективного міжнародного еко­логічного туризму та відпочинку», – повідомляє сайт Волинської ОДА.

В наступні дні відбувалися ІІІ Поліський господарчий форум підп­риємців, рибальські і спортивні змагання (футбол, заплив на бай­дар­ках, транскордонний забіг і велосипедне ралі «Полісся»), Надбу­жан­ський ярмарок, культурно-рекреаційний фестиваль «Наше По­лісся, наш Буг». Учасники форуму, який відбувався в пансіонаті «Ша­цькі озера», обговорили насущні проблеми підприємництва, по­льські представники бізнесу побували на екскурсії в санаторії «Лі­сова пісня» та шацькому Межигір’ї (в урочищі Гряда). 10 серпня польською стороною був організований ярмарок, на якому можна було придбати чудові картини художників, вироби з дерева та ін­ших природних матеріалів, скляний, розмальований вручну, по­суд, плетені корзинки, а також солодощі, сувеніри, іграшки.

Особливу роль  під час Днів Добросусідства було відведено спі­льній міжконфесійній Екуменічній молитві, яку очолили польські та українські священики. Українське духовенство було предс­тав­лене отцем Михайлом Цвинкилевичем, настоятелем Свято-Дмит­рів­ського храму УПЦ КП с. Самійличі, та отцем Богданом Іващуком, настоятелем храму Преображення Господнього УГКЦ с. Положево. Без спільної молитви, без зустрічей у такому от духовному вимірі зці­лювати давні рани і планувати майбутнє неможливо. Тому й об’єднали слова, звернені до Бога, представників двох сусідніх на­­родів у головному – прагненні до миру.

А на завершення присутні мали можливість споглядати яскра­вий фестиваль «Наше Полісся, наш Буг», в якому взяли участь по­льські й українські (Олександр Матяшук, Андрій Конашук, ансам­бль «Молодички») окремі виконавці й творчі колективи. До речі, ке­рівник гурту «Молодички» Шацького МБК Ніна Вирович є постійним багаторічним співорганізатором Європейських Днів Добросу­сідства. Її в прикордонній Польщі знають усі: від митників і при­кор­донників, фотографів і журналістів ЗМІ до представників влади і ро­­бітників, які працювали над спорудженням тимчасового пон­тон­ного мосту. «Ніна – це амбасадор (посол – авт.) Шацького ра­йону!» – так назвав нашу землячку за її важливу місію староста Вло­давського повіту Вєслав Холачук. Міцним і дружнім контактам між прикордонними районами обох держав, які налагоджуються вп­родовж багатьох років, керівництво Шацького району завдячує саме Ніні Федорівні. Її колективу «Молодички», її колоритній твор­чості, яка об’єднує і популяризує Шацький край далеко за його межами.

Протягом чоти­рьох днів відкри­того кордону на території Ша­цького району по­бувало немало по­­ляків. Їхали в Україну велоси­пе­дами, йшли пішки. В Адамчуках пересідали на таксі та автобуси, аби добратися до Світязя і Шацька. Відпочивали на озерах, ласу­вали місцевими делікатесами, купували товари на ринках, від­ві­ду­­вали храми, багато фотографували. Ті, з ким довелося поспілку­ватися, жахалися стану дороги на відрізку Адамчуки-Грабове-За­­лісся, дивувалися блакитному кольору вікон у старих сільських хатах, захоплювалися милозвучністю української мови, природою краю озер і всюдисущим проявом патріотизму. А ще всі, як один, вис­­ловлювали солідарність українцям у їхній боротьбі з теро­рис­тами на сході дер­жави і відстоюванні цілісності України.

З перших вуст.

Володимир Гун­чик, голова Волин­сь­кої обласної дер­жавної ад­мініст­рації:

– Шацькі озера – це золоте дно для Во­лині. Викорис­то­вувати скарби озер­ного краю слід ра­ціо­нально й ефек­тивно. Щоб зама­нити у Шацьк інвес­тора, керівництво району по­винне мати на руках узгоджені проекти, що базуються на принципі прикордонного спів­робітництва. Тоді й відкриються шляхи для надання Шацькому району статусу ку­­рортної зони, перспективи розвитку сучасної інфраструктури ту­ризму та цілорічного відпочинку на мальовничих озерах. Прикладом гос­подарювання можуть стати Мазури – край тисячі озер на півночі Польщі, який за 15 років перетворився з занедбаної території на пер­шокласний європейський курорт. Коли ми прийдемо в Шацьк, то першочергово зробимо інвентаризацію земель. Цей хід багато кому не сподобається, проте шанхаїв, коли один на другому сидить і третім поганяє, і маленьких будок на берегах озер не буде.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.