Головна Стисло Шацький край очима дітей-художників з Луганщини

Шацький край очима дітей-художників з Луганщини

4753

Під патронатом народного депутата України Степана Івахіва на Волині втілили проект «Дитинство без сліз». Його учасниками були юні художники з міст Рубіжного, Лисичанська, Кремінної та Сватове Луганської області.
– Мета проекту – арт-реабілітація дітей із зони АТО, – розповів керівник молодіжного руху «Здорова Україна» і організатор арт-караванів дружби «Схід і Захід разом» Станіслав Липовський. – Діти подорожують Україною, а потім відтворюють свої враження в картинах. Таким чином ми показуємо нашу країну очима дітей. На Волинь ми поїхали завдяки народному депутату Степану Івахіву. Він не лише одразу відгукнувся на нашу ініціативу, а й подбав про те, аби перебування дітей з прифронтових територій Луганщини на гостинній волинській землі залишило у них лише позитивні спогади та емоції.

Шість днів юні художники з Луганщини милувалися красотами Шацького краю та озера Світязь. Дітей поселили на базі відпочинку обласного управління лісового та мисливського господарства (начальник Олександр Кватирко), де у них були всі умови для комфортного та змістовного відпочинку. Благодійний фонд Степана Івахіва «Патріоти Волині» спільно з Шацькою райдержадміністрацією підготували для гостей цікаву та різноманітну куль-турну програму. Уже в перший день після приїзду юні художники взяли участь у пленері «Малярство на склі», де волонтер Анна Лисакова та педагоги ковельської арт-студії «СвітОк» ознайомили дітей з технікою малюнка на склі.

– Це давня в Україні техніка, – розповіла нам художниця Оксана Цюп’яшук. – Але, завдяки новим сучасним матері-алам, у ній можна експериментувати та застосовувати різні прийоми. Фарби наносяться безпосередньо на скло, а завдяки їхній прозорості створюється враження картинки-вітражу…

Діти самі обирали сюжети для своїх картин на склі. Оскільки всі вони є учнями художніх шкіл Луганщини, то із завданням пленеру впоралися на відмінно.
– Діти дуже добре підготовлені: знають про особливості фарб, володіють різними техніками, – поділилась враженнями художниця арт-студії «СвітОк» Світлана Солодун. – Нам було цікаво спілкуватися. Завжди отримуєш задоволення, коли своїм ремеслом можеш подарувати щастя і радість іншим людям…

– Благодійний фонд Степана Івахіва «Патріоти Волині» ще у 2014 році започаткував у Ковелі практику психологічної реабілітації бійців АТО, – зауважила один з організаторів пленеру «Малярство у дружньому колі», волонтер ГО «Зігрій душу» Анна Лисакова. – Саме тоді ми й отримали перший досвід з арт-терапії. А сьогодні вирішили поділитися цим досвідом з іншими, тому й долучилися до такого проекту…

За сприяння благодійного фонду Степана Івахіва «Патріоти Волині» юні художники з Луганщини також взяли участь у майстер-класах з плетіння вінків та гончарства. Секрети останнього дітям відкрив майстер народної творчості з мистецького об’єднання «Рукотвори Волині» Анатолій Філозоф.
– Ми вчилися робити свищики: це такий оберіг, іграшка та музичний інструмент одночасно, – пояснює гончар. – А для мене це ще й яскравий феномен народної культури, наповнений прадавнім змістом, про що я й розповів дітям. Головне правило гончара – приступати до роботи з чистими руками та помислами. І не боятись. Його засвоїли всі учасники майстер-класу…

– Для мене гончарство – справжнє відкриття, адже до цього я ніколи не пробувала в руках глину, – зізналася Альона Ревенко. – Дуже зраділа, коли мій свищик таки засвистів…
– А я після такого уроку зрозуміла, що теж можу бути творцем, – доповнює подругу Аліна Лопатіна. – Нам було цікаво та весело…
Спільно з шацькими дітьми – вихованцями Будинку дитячої та юнацької творчості, гості з Луганщини малювали і пейзажі Світязя: свої мольберти діти розгорнули безпосередньо на березі озера.

– Природа – вона завжди неймовірна. Тим більше довкола такого мальовничого та величного озера, як Світязь, – розповіла директор комунального закладу «Кремінська районна дитяча художня школа» Світлана Гарькавець. – Нашим дітям такий художній простір добре знайомий, бо на нашій Луганщині також багато хвойних лісів та озер. Так що під час даного пленеру, як і за весь час перебування на Шацьких озерах, ми почувалися, як вдома…

Запам’ятаються дітям і свято Івана Купала в санаторії «Лісова пісня», екскурсії в музей фауни лісового коледжу та по Шацьких озерах, творча зустріч з відпочивальниками табору «Супутник».
– Навіть важко щось виділити окремо, – ділиться враженнями школярка з Кремінної Анна Клочко. – Звичайно, вразили краса та велич Світязя. Природа, яка надихає на творчість, музей флори та фауни… Мені все сподобалося. Нудьгувати було ніколи!..

Свої враження юні художники з Луганщини також відтворили в картинах та малюнках. В подальшому ці роботи доповнять експозицію виставки «Україна очима дітей АТО», яку організатори планують показати і у Верховній Раді України.
– Одним із пріоритетів нашої діяльності є підтримка талановитих та обдарованих дітей, – підсумував волинський етап проекту «Дитинство без сліз» його координатор, представник благодійного фонду «Патріоти Волині» Павло Самолюк. – А коли ми вперше побачили картини юних художників з Луганщини, одразу зрозуміли, що це – талановиті діти. Саме тому, аби вони отримали нові враження та знайомства, пізнали традиції та побут волинян, команда Степана Івахіва спільно з керівництвом Шацького району організували для них насичену та цікаву програму творчого відпочинку на Світязі. І ми дуже сподіваємось, що краса нашого краю в подальшому також надихатиме юних художників на творчість, а до себе на батьківщину вони повезуть найкращі спогади про Волинь та її гостинних людей.

– Проект дуже цікавий, бо йдеться про спілкування дітей з різних регіонів України, їхні знайомства та дружбу, – зауважив голова Шацької РДА Василь Голядинець. – А діти – це майбутнє нашої країни. І, чим частіше вони будуть зустрічатися і спілкуватися – тим міцнішою буде наша Україна…

На фото: учасники пленеру «Малярство у дружньому колі» зі своїми малюнками на склі; юні художники з Луганщини опановують філософію глини під час майстер-класу майстра-гончара Анатолія Філозофа.

Ігор ЧАЙКА