Головна Стисло Важкі потуги шацької декомунізації

Важкі потуги шацької декомунізації

4751

У двох населених пунктах Шацької селищної ради  — смт Шацьк та с. Мельники — відбулося громадське обговорення  на тему перейменування вулиць 17 Вересня в селищі Шацьк – відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їх символіки». І шачани, і мельниківці висловилися проти надання вулицям інших назв, бо в даті 17 вересня 1939 року вбачали чергову сторінку історії України і навіть віднайшли в ній позитив – об’єднання Західної і Східної України. Утім, як пише сайт Українського інституту національної пам’яті, такі ігри та хитрощі навколо кривавої спадщини тоталітаризму є блюзнірством і наругою над пам’яттю мільйонів його жертв. Вибору в представників громади не було, тому вони під час громадських обговорень сумлінно напрацьовували варіанти назв, і от до яких спільних рішень дійшли.

 Шачани відмовилися дати вулиці назву Героїв Небесної сотні

Найактивніші жителі вулиці, представники влади і громади зібралися 17 червня в актовому залі Шацької селищної ради, аби визначитися з назвою і прийняти спільне рішення.

– Шацька селищна рада могла б сама перейменувати вулицю, проте щоразу на заваді ставали різні суб’єктивні причини: то депутати відмовлялися це робити, то люди виступали проти перейменування. На сьогодні пройшли всі терміни, коли ще можна було визначатися з назвою. Хоча сама процедура перейменування давала громаді досить широкі права. Волинська обласна державна адміністра­ція пропонує вулицю 17 Вересня в Шацьку перейменувати на Героїв Небесної сотні, проте обов’язково врахує думку гро­мади. Часу для роздумів у нас май­же немає – до 17 липня три­ває обговорення, а далі керів­ництвом області буде прийня­те остаточне рішення. Також маємо визначитися, чи робити з однієї вулиці дві, оскільки на 17 Вересня є багато розга­лу­жень, – повідомила Людмила Цевух, секретар селищної ради.

Представники громади були одностайні в одному – назва вулиці Героїв Небесної сотні їм не до вподоби. Аргументували тим, що назва є політичною і до того ж занадто довгою.

Якби перейменування від­бувалося відразу після Майдану,  думаю, ви були б не проти цієї назви. А зараз трагічні події відійшли в минуле, призабулися. Та чи маємо право забувати про смерті на Майдані, про сотню героїв, які поклали свої життя за краще майбутнє України? – висловив незгоду з думкою більшості Віктор Гірич.

Його слова не переконали нікого. Більше того, Віктору Яковичу не дали до кінця висловити думку, а дехто навіть апелював до нього тим, що якби не Майдан, то всі б зараз жили добре, а на Сході не було б війни.

Надходили пропозиції дати вулиці назву 1 Вересня (в честь Дня знань), 21 Вересня (цього дня шацькі парафіяни відзначають престольне свято – Різдво Пресвятої Богородиці). Проте, зрештою, всі зійшлися на одній назві – Вереснева.

Людей цікавило, в яку суму їм обійдеться перейменування, чи не ма­тимуть проблем із документами на право власності, чи змо­жуть продавати нерухомість, використовувати право спадкоємців тощо.

На всі питання дав відповідь Богдан Тимошук, державний реє­стратор Шацького району. Він повідомив, що документи власності на квартири, будинки, земельні ділянки, будь-яке інше майно, у яких вказані старі назви, залишаться дійсними. Зміни до них треба буде вносити, тільки якщо власник захоче продати, подарувати або передати у спадок свою квартиру, будинок чи інше майно. А тоді лише потрібно буде взяти в селищній раді довідку про те, що вулиця отримала нову назву – і можна здійснювати будь-які нотаріальні дії.

Наприкінці було вирішено, що селищний депутат Володимир Мар­кович збере по вулиці 17 Вересня підписи жителів під відповідним зверненням. Документ із пропозицією від громади потрібно найближчим часом надіслати до Волинської обласної державної адміністрації. Чи буде вона взята до уваги чиновниками – покаже час.

Щодо назви Героїв Небесної сотні, то її, як наголосив Шацький се­лищний голова Сергій Віннічук, дадуть новій вулиці, яка в близькій перспективі з’явиться в селищі.

…А  жителі Мельни­ків  були проти прис­во­єн­ня вулиці імені Бориса Клімчука

Представників гро­мади на обговорення прийшло небагато, про­те всі брали активну участь у дискусії.

– Існує двояке трак­тування події, яка від­булася в Україні 17 вересня 1939 року. Для одних це виз­волення, для інших – окупація. Утім, для пересічних грома­дян, що 17 вересня, що 15-те чи 16-те – це дати, які ні про що не говорять. Чому влада не дослухається до думки таких людей? – першою виступила Галина Мазурик.

Секретар селищної ради Лю­д­мила Цевух, яка головувала і на цьому заході, відзначила, що перейменування відбудеться, оскільки йдеться про виконання Закону України. На звернення депутата районної ради Воло­ди­мира Найди, підкріплене лис­том громади с. Мельники з 93-ма підписами, Волинська обла­сна державна адміністрація зап­ропонувала перейменувати вулицю 17 Вересня на вулицю імені Бориса Клімчука. Аргументи – колишній губернатор Волині побу­дував у Шацькому районі дві школи, дитячий садок, лікарню і полік­лініку, дороги. Зокрема в Мельниках звів дитсадок, заасфальтував дороги, відновив вуличне освітлення.

Більшість людей негативно відреагували на зачитане звер­нен­ня, автором якого є депутат Найда, тим більше, що підписи громади збиралися ще 2 роки тому. Їхня позиція – не називати вулиці іме­нами політичних діячів, бо влада зміниться, і перед громадою знову ставитимуть питання руба про перейменування. На думку людей, вулиці потрібно дати безневинну назву на кшталт Приозерна чи Пісочна.

Перед земляками виступив і Сергій Сидорук, перший заступник голови Шацької РДА:

Так, є закон, якого потрібно виконувати. Якщо ви цього не зробите, назву вулиці змінять без вас. Проте я теж є про­тив­ником перейменування. Нещодавно я був на громадському обго­воренні в селах Піща та Острів’я. Там перейменували вулицю Леніна, але відмовилися змінювати назви вулиць Радянська і Чапаєва. Люди вважають, що перша походить від слова «рада», а походження другої – від вуличного прізвиська місцевого жителя, який служив у війську Чапаєва. Я з ними згідний. Це їхня територія, їхня історія і їхнє право так думати.

Багатовекторність думок призвела до того, що з єдиним ва­ріантом назви ву­лиці так і не визначилися. Жителі села вирішили грунтовно обго­ворити всі можливі назви, зібрати по вулиці підписи на під­тримку тієї, яка влаштує всіх і передати з відповідним звер­ненням у Шацьку селищну раду. Пообіцяли працювати оперативно, оскільки, як наголосила Людмила Цевух, терміни обговорень за­кінчуються, і документ з пропозицією повинен лежати в Волинській ОДА вже за тиждень.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.