Наприкінці минулого тижня, коли у вихідні дні панувала по-справжньому літня спекотна погода, до Шацького краю завітали незвичні гості – знімальна група Першого національного телеканалу, зокрема відомої музичної телепередачі «Фольк-мюзік» на чолі з її ведучою народною артисткою України Оксаною Пекун. Упевнена, що чимало жителів району добре знають про цю музичну телепередачу та не раз захоплювалися творчістю фольклорних аматорських колективів з різних регіонів України, котрі були гостями цієї програми. На черзі – наші славетні шацькі «Молодички», адже саме заради них українська співачка та телеведуча Оксана Пекун разом зі знімальною групою подолали сотні кілометрів.
Зйомки для пісенної візитівки «Молодичок», котрі виконували своєрідний гімн краю – пісню «Шацькі озера сині», відбувалися на місточку озера Велике Чорне і привернули увагу місцевих людей та відпочивальників. Вони ж фотографували процес зйомок з неприхованою цікавістю, бо ж не кожного дня доводиться бути свідками того, як працюють знімальні групи, готуються до ефіру матеріали. А вже подальші прослуховування пісень у виконанні шацьких артисток відбувалися за одним із столиків на пляжі. У перерві між цими процесами вдалося поговорити і з Оксаною Пекун, котра виявилася простою та відкритою у спілкуванні людиною, проте справді великим професіоналом своєї справи. У кількох словах вона залюбки розповіла про особливості відбору пісенного репертуару для телепередачі.
– Дуже багато людей знають про нашу програму «Фольк-мюзік». Протягом 6 років ефірів телепередачі ми побували в усіх регіонах нашої країни, багато чого довелося прослухати, відібрати з-поміж усього неповторне, автентичне, притаманне суто тій місцевості, де проводили записи, – розповідає пані Оксана. – Вибираємо ті народні пісні, які є сьогодні маловідомі, але все-таки притаманні певному регіону, а не запозичені, намагаємося обробляти їх у популярних естрадних жанрах: або це рок-версія, опера чи будь-який інший вид обробки, або, як кажуть, кавер-версія. Робимо це для того, щоб дати пісням нове життя. Буває, що слухаю пісню і відчуваю, що вона взята, наприклад, із Запоріжжя чи Івано-Франківська, Карпат. Знаємо, що на Волині багато повстанських пісень, патріотичних, тому хочу почути від «Молодичок» саме одну з них. Будемо сортувати пісні, які, можливо, трохи вже і призабуті, тож попросила Ніну Вирович та її колектив відібрати для прослуховування твори, що виконували їхні батьки, бабусі. Ми не шукаємо авторську, шукаємо народну пісню, яка здатна зачепити за живе і водночас зможе отримати нове життя у кавер-версії. Буває, що слухаєш колектив, подобається й пісня, але у виконанні того колективу вона не звучить так, як потрібно. Шкода, що через це доводиться «втрачати» музичний твір.
Хоча, як зізнається Ніна Вирович, керівник ансамблю «Молодички», дуже важко було здивувати маловідомими піснями пані Оксану, котрій протягом стількох років існування програми довелося почути їх силу-силенну. Проте з-поміж різноманітного репертуару «Молодичок» для виконання у програмі «Фольк-мюзік» ведуча відібрала пісні «Хлопці-риболовці», «Біла береза», «Ой у полі три криниченьки» та повстанську «Чи то буря, чи то грім». З ними наші виконавиці й поїдуть у листопаді до Києва.
А тим часом після зйомок та прослуховувань «Молодичок» Ніна Вирович повезла знімальну групу Першого національного каналу в с. Острів’я до народної майстрині, ткалі Раїси Богути, домоткані доріжки якої є кращими для здоров’я та яскравішими, ніж сучасні вишукані килими. Вразив гостей з Києва величезний, майже на всю кімнату старовинний ткацький верстат, витвори майстрині, нитки яких переливаються кольорами веселки. Кілька народних автентичних пісень виконали для знімальної групи й учасники колективу «Острів’яночка».
Далі маршрут «Фольк-мюзіку» пролягав і через інші райони Волині – Любомльський, Камінь-Каширський, Луцький та Ковельський. І вже наприкінці їхньої подорожі у телефонній розмові з Оксаною Пекун поцікавилася її враженнями про поїздку на Волинь, зокрема й на шацькі озера.
– Я у великому захопленні від району, синьоокої Волині, як співали нам «Молодички» у своїй пісні. Дуже сподобалася природа, а озера – неповторні. Коли випала нагода скупатися у озері Пісочне, зраділа, а коли спробувала на смак цю воду – здивувалася: та вона ж солодка! Вражає, що в такому маленькому районі є цікаві туристичні маршрути (дещо показали знімальній групі працівники місцевої тур фірми «Світязь-AKTIVE». – Авт.), маса відпочивальників. Вразили співом «Молодички», які пропагують українську пісню і культуру не лише в Україні, а й Польщі та Білорусі. Вони живуть своєю піснею, фольклором! Добре, що у такому віддаленому селі Острів’ї збереглося давнє мистецтво – ткацтво, а місцевий фольклорний колектив має у своєму репертуарі чимало автентичних пісень. Будемо думати над тим, як зробити спільну передачу для двох колективів – «Молодички» та «Капелюхи» із Тернополя, які є хорошими друзями шачанок. Незабутнє враження від зібраних Ніною Вирович старовинних речей домашнього ужитку – не треба навіть іти в музей, достатньо завітати у подвір’я пані Ніни, і ти відчуваєш, наскільки українською культурою живуть її люди. Тож передаю вітання шачанам від нашої творчої групи, дякуємо Ніні Федорівні за допомогу в організації зйомок та записів матеріалів!
Віта ШЕПЕЛЯ.