Головна Листи Необхідно навчитись цінувати те, що було збудовано задовго до нас

Необхідно навчитись цінувати те, що було збудовано задовго до нас

8470

Все частіше й частіше можна почути невдоволення серед жителів нашого району роботою і діяльністю державних установ та державою в цілому. Постійно лунає критика, осудження, звинувачення на бездіяльність працівників тих чи інших галузей та структур нашої країни. Хоча кожен повинен спершу оцінити свої дії. Але це так, для вступу.

Далеко не в найкращому стані гідротехнічні об’єкти осушувальних систем та гідромеліорація загалом. Значна частина інженерної інфраструктури Шацького та Любомльського районів не ремонтувались та не відновлювались ще з радянських часів. Відсутність належного фінансування, матеріального забезпечення, необхідність змін основних завдань гідромеліорації та підходів в організації використання водних ресурсів, взаємодії гідромеліоративної служби з сільським господарством та природоохоронними органами ускладнюють діяльність управлінь водного господарства.

Попри вищеперераховані труднощі, одним з найскладніших факторів у роботі водогосподарників є недбале, бездумне ставлення та поводження населення з меліоративними об’єктами, які є державним майном. Наприклад, на річці Прип’ять, яка є магістральним каналом Прип’ятської осушувальної системи, виведено з ладу шлюзи-регулятори біля сіл Кропивники та Вілиця. Кілька років тому редуктори підйомних механізмів багатотонних щитових затворів жителі навколишніх сіл засипали піщано-щебеневою сумішшю. Працівники Шацького МУВГ привели в робочий стан гідротехнічні споруди. В 2015 році історія з цими спорудами повторилась, але на цей раз підйомні механізми залили бетоном, і шлюзи остаточно вийшли з ладу. Пропуск повені та регулювання рівнів ґрунтових вод неможливі.

Крім цього, систематично і самовільно серед населення відбувається відкриття і закриття затворів гідротехнічних споруд, більш відомих, як мостів, розкрадаються металеві частини споруд, підйомні троси, плити кріплення. Так, виведений з ладу русловий шлюз на річці Прип’ять на межі зі Старовижівським районом, зрізано кришку редуктора, три шестерні з валами, корпусами, підшипниками. За останні роки управління 16 разів письмово зверталося до органів міліції/поліції по фактах розкрадання. Самовільне відкриття шандор на гідротехнічних спорудах рибалками сіл Кропивники, Крушинець, Плоске не дають змоги акумулювати воду для підтримання необхідних рівнів на торфовищах в пожежонебезпечний період.

З настанням сезону полювання відбувається систематичне нищення інженерної інфраструктури осушувальних систем, які перебувають у державній власності: розстрілювання водоохоронних знаків, затворів на гідротехнічних спорудах (мостах), підйомних механізмів та тросів на шлюзах-регуляторах. Особливо просимо жителів населених пунктів району не допускати засмічування каналів, територій біля гідротехнічних споруд, рекреаційних куточків та інших водних об’єктів.

На сьогоднішній день на меліорованих землях нашого краю є хороші перспективи розвитку садово-ягідних господарств, посіву соєвих та інших сільськогосподарських культур. Зростає інтерес інвесторів щодо оренди осушених земель. Яким буде життя в нашому регіоні, залежить від нас самих і, в першу чергу, для цього необхідно навчитись цінувати те, що маємо і було збудовано задовго до нас. Не руйнувати, не нищити і завалювати сміттям, а цінувати і підтримувати в належному стані.

Іван СЕМЕНЮК,
головний інженер Шацького міжрайонного управління водного господарства Шацького та
Любомльського районів.