В понеділок, 24 жовтня, на інтернет-ресурсах було опубліковано лист від співзасновника ТзОВ «МТГС» Тетяни Марценюк – як відповідь жителям урочища Дуга селища Шацьк на їхні численні звернення-скарги на товариство, яке постачає електроенергію. В ньому автор пише, що директор ТзОВ «МТГС» Володимир Крикун жодним чином не порушує своїми діями закону, що подвоєні суми в рахунках є нормою, а люди, які борються за підключення своїх домівок до електричної мережі … навіть не звертались до нього із відповідними заявами.
Щоб читачі змогли повністю розібратися в ситуації, подаю повний текст цього листа.
Ми не порушуємо закону
«Позиція ТзОВ «МТГС» щодо конфлікту з жителями урочища Дуга в Шацьку. У відповідь на статті «Жителі урочища Дуга не бажають чекати 49 років на світло в своїх домівках», «Шацьк: жителі нового кварталу приречені жити без світла?», «Приватник-монополіст гнобить курортне селище» (розміщені в інтернет-виданнях), «Люди, яким відімкнули світло та відібрали землю, побували на прийомі в обласного посадовця» та «Підприємець Володимир Крикун не бажає вирішувати конфлікт із шачанами, яким постачає електроенергію» (опубліковані в газеті «Шацький край») хочемо сказати таке.
Шановні мешканці урочища Дуга смт Шацьк! Шановний пане селищний голово, депутати селищної і районних рад і усі зацікавлені особи!
На нашу думку, варто розповісти вам про ситуацію, яка сталась з огляду на те, як це бачить ТзОВ «МТГС».
Ділянки в даному житловому масиві пороздавали, попродавали людям ще у 2004 році і до 2009 року ні Шацька селищна рада, ні свідома селищна громада, ні будь-хто інший не думав, як забезпечити людей, які будуть там проживати, світлом, водою, каналізацією, дорогами.
Пан Володимир Крикун, який зараз є директором ТзОВ «МТГС», знайшов інвесторів – іноземців, які погодились почати будівництво енергооб’єктів у Шацьку, адже жоден наш співвітчизник не хотів вкладати кошти в «цілину».
ТзОВ «МТГС», після укладення угоди з селищною радою, почало шукати підрядника, який спеціалізується на будівництві та обслуговуванні об’єктів енергетичної інфраструктури і після численних перемовин з різноманітними фірмами, уклало договір з ТзОВ «Волинська електротехнічна компанія». У 2010, незважаючи на кризу у нашій державі, розпочалось будівництво.
І все було добре, вже діє 3 з 9 підстанцій. Якби не два нюанси.
1. Специфіка житлового масиву. Там проживає декілька осіб, інші використовують будинки лише у теплу пору року для відпочинку. Люди не поспішають ні будуватись, ні «підключатись». Кошти для продовження будівництва ТзОВ «МТГС» не отримує, побудувати четвертий трансформатор, потужність якого розрахована на 100 ділянок, вартість якого сягає за мільйон гривень, а електричною енергією фактично будуть користуватись двоє мешканців, поки не може. Практика показує: знову з’являться «ображені», які не будуть реагувати на графу «Втрати», оплачувати відповідно до платіжок, знову буде рости борг, знову відключать весь масив. Шановні громадяни, це звичайна математика: чим більше людей підключається і користується світлом, тим менші втрати нараховуються. Підстанції, з окремо визначеною потужністю, монтуються відповідно до плану. ТзОВ «МТГС» не може ставити трансформатори, які малопотужні, і втрати по яких мінімальні, бо це суперечить плану і закону.
2. Усі ці статті, невдоволені шачани з’явились після того, як теперішній селищний голова Сергій Віннічук, ще працюючи у райдержадміністрації, вимагав у директора ТзОВ «МТГС» Володимира Крикуна підключити його, по-перше, безкоштовно, по-друге, з порушенням усіх норм, плану і законодавства. Адже, як він сам говорить: «Побудував хату, а вселитись через того Крикуна не можу». Тому що ніхто порушувати законодавство України не збирається, і ви побудували житло собі, а не сиротинець для дітей, щоб підключити вас безкоштовно. ТзОВ «МТГС» може виступити благодійником у якомусь конкретному випадку, але точно не у вашому. І, як наслідок, пан Віннічук, зрозумівши, що не вийде «по-його», пообіцяв організувати для товариства «проблеми», що він намагається робити уже на посаді селищного голови. Але, пане Сергію, не треба прикриватись інтересами громади, яка вас обрала, заради своїх корисливих цілей. Що Ви зараз робите для жителів масиву, у Вас болить голова, як забезпечити там людей водопостачанням, водовідведенням, дорогами? ТзОВ «МТГС» не порушує чинного законодавства, договори на підключення і на енергопостачання є у всіх, хто користується світлом, окрім пана Миколи Постернака. У 2010 році було здійснено підключення даного споживача, хотіли зробити краще, а, як виявилось, натрапили лише на неприємності. Договір укласти не можемо, оскільки вияснилось, що земельна ділянка йому не належить, а є власністю його доньки, яка проживає у м. Київ. Двічі Володимир Крикун їздив до Києва в надії залагодити конфлікт і підписати договір, але марно. Микола Постернак, при спробі відключити його та повернути йому кошти за підключення, кинувся на працівників з «вилами» (є відео з місця події).
Ще хочемо окремо звернутись до пані Валентини Янчук та пані Валентини Підопригори. Шановні жіночки! Ви ніколи не звертались до ТзОВ «МТГС» в особі Володимира Крикуна з проханням про підключення, адже для цього вам як мінімум потрібно було написати відповідного листа, або, як максимум, приїхати до Нововолинська, щоб обговорити усе.
Шановна селищна громадо! ТзОВ «МТГС» діє у межах чинного законодавства, ми не відмовляємось від будівництва, навпаки, ми будемо радо співпрацювати і інвестувати разом з вами, з селищною радою. Давайте свої пропозиції, направляйте свою невичерпну енергію у мирне русло, створюйте кооператив і будемо працювати разом.
Шачани, які проживають в урочищі Дуга! Якщо ви хочете бути безпосередньо споживачами ПАТ «Волиньобленерго», давайте обговоримо і це, і зробимо усе відповідно до чинного законодавства.
І на завершення хочу порадити усім прочитати статтю «На поночі живемо» у газеті «Волинь-Нова» (№116 за 20 жовтня 2016 року). Бо на моє глибоке переконання, якби не ТзОВ «МТГС», у вас би була така сама історія…».
Шацький селищний голова Сергій ВІННІЧУК прокоментував листа, зокрема і звинувачення на свою адресу:
– Написане обурило мене, оскільки в ньому багато голослівних обвинувачень і брехні. Автор, напевно, обрала тактику: «Кращий захист – це напад», але конфлікту з людьми такий хід не вирішить, навпаки, ще більше зажене проблему в глухий кут. Так, я побудував будинок в урочищі Дуга, в який роками не можу вселитися через відсутність світла.
Проте я ніколи не просив товариство про безкоштовне підключення. Це перша ваша брехня. Я просив, щоб мій будинок підключили за гроші – мені в цьому відмовили. Який тоді сенс просити про безкоштовне підключення? Більше того, я відстоював у цій боротьбі не лише власні інтереси, а й десятка тих людей, які разом зі мною мали нещастя побудуватися на Дузі. Шачани засвідчили це не раз і не перед одним високопосадовцем. Наші будинки розміщені за десятки метрів від діючої лінії електромереж. Ми просили про тимчасове підключення, обіцяли заплатити всі необхідні кошти. З часом можна було б перепідключитись до новозбудованої лінії. Нас не почули.
Друга брехня – мене в листі назвали працівником Шацької райдержадміністрації. Я ніколи не працював у Шацькій РДА. Можливо, пан Крикун співпрацював у цьому питанні з котримсь із голів, який вимагав від нього «безкоштовного, з порушенням усіх норм, плану і законодавства» підключення, проте це був не я.
Третя брехня – Тетяна Марценюк пише, що забудовники не писали заяви на підключення світла. Неправда, писали, у селищній раді тоді було півзалу людей.
«Пан Віннічук, зрозумівши, що не вийде «по-його», пообіцяв організувати для товариства проблеми». Це так ви називаєте відстоювання людьми своїх прав на проживання у власних будинках зі світлом? Людей, які доведені до відчаю, які плачуть у чиновницьких кабінетах, бо одні з них пенсіонери, а інші мають маленьких дітей, яким треба готувати їсти, прати і прасувати одяг, зберігати в холодильнику продукти, вмикати обігрівач, бо на вулиці вже холодно?
Ви пишете: «Ми будемо радо співпрацювати… давайте свої пропозиції… давайте обговоримо це…». А як ви собі уявляєте цю співпрацю, коли Володимир Крикун ігнорує всі запрошення приїхати до Шацька і поговорити з людьми, вислухати їх, розповісти їм про свої труднощі? На збори в райдержадміністрацію не прибув, в облдержадміністрацію на запрошення губернатора не прибув. На мій телефонний дзвінок відповів: «Я не хочу з вами розмовляти». Це по-вашому співпраця???
Якщо, з ваших слів, ТзОВ «МТГС» діє відповідно до чинного законодавства», розпочніть діалог з людьми, знайдіть спільно компроміс, вони все зрозуміють. Але не обвинувачуйте безпідставно, не обманюйте і не ховайтеся від людей. Я готовий підтвердити свої слова на детекторі брехні. А ви?
Мирослава ЦЮП’ЯХ.