Стратегічно важливим пріоритетним завданням держави у галузі охорони здоров’я є збереження життя та здоров’я матерів та дітей. Здоров’я жінок є однією з найважливіших характеристик розвитку суспільства, оскільки саме стан здоров’я жінок здебільшого обумовлює стан майбутніх поколінь. Доступ жінок до медичного обслуговування, зокрема в тому, що стосується планування сім’ї, здійснюється згідно з положенням Конституції України (ст. 49) та основ законодавства України про охорону здоров’я. Статтею 49 Конституції передбачено надання безоплатної медичної допомоги у державних та комунальних закладах охорони здоров’я, а також державне фінансування відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
Ускладнення вагітності та пологів зумовлюють високі рівні перинатальних втрат та малюкової смертності. В перинатальному періоді гине понад дві тисячі немовлят, а серед померлих дітей першого року життя більше 60% помирає в перші 28 днів (неонатальний період). В структурі причин перинатальної смертності більше половини займають стани, що виникли під час вагітності та пологів (72%), друге місце (22%) складають уроджені вади розвитку. Зазначене спонукало до змін підходів у організації медичної допомоги матерям та дітям. Реформування перинатальної допомоги повинно розглядатися як складова реформи галузі охорони здоров’я вцілому.
Активною є співпраця України в цьому напрямку із європейськими країнами, за сприяння яких реалізовуються різноманітні програми. Одна з них – українсько-швейцарська співпраця, спрямована на реформування і модернізацію медичних послуг для покращення здоров’я матерів і дітей, розпочалася ще у 1997 році. За цей період було реалізовано багато успішних ініціатив спільно з Міністерством охорони здоров’я України, партнерами з Рівненської, Донецької, Волинської, Івано-Франківської, Вінницької областей та АР Крим.
На державному рівні триває прийняття та впровадження заходів та програм, спрямованих на охорону материнства. З ініціативи Президента України в регіонах реалізуються заходи щодо розширення мережі центрів матері і дитини. У жіночій консультації при Шацькій районній лікарні діє школа матері, де вагітним жінкам та молодим матерям надаються консультації щодо перебігу вагітності, пологів, догляду за новонародженими. До участі у цих заходах разом з лікарями активно долучаються працівники Шацького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, якими проводяться профілактичні заходи щодо попередження соціального сирітства, читаються лекції, проводяться бесіди, організовуються відеолекторії про виховання дітей, збереження здоров’я матері і дитини, про небезпеку шкідливих звичок (куріння та вживання алкоголю) для вагітних жінок.
Поєднання державної політики, зусиль українських медиків, міжнародних проектів зумовило позитивну динаміку основних складових загрози репродукції особи – перинатальної, малюкової та материнської смертності. Важливим заходом для вирішення проблем в охороні здоров’я матерів та дітей є реорганізація як амбулаторно-поліклінічної, так і стаціонарної рододопомоги, яка полягатиме в чіткому розмежуванні рівнів її надання та дотримання переліку стандартизованих базових послуг перинатальної допомоги відповідно до груп ризику. У січні 2011 року наказом МОЗ України затверджено Концепцію та заходи щодо подальшого розвитку перинатальної допомоги, які розроблено з урахуванням Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» і націлено на впровадження національного проекту «Нове життя – нова якість охорони материнства та дитинства».
Олег ФАЛЮШ, лікар-гінеколог Шацької районної лікарні ТМО Любомльського і Шацького районів.