Головна Свято Ой на Івана, ой на Купала яскраве багаття у Піщі палало

Ой на Івана, ой на Купала яскраве багаття у Піщі палало

3258

До 2 тисяч людей (за всі по­передні роки це рекордне число!) прийшло й приїхало до села Пі­ща, щоб біля магічного купаль­ського вогнища пройти своє­рідний ритуал очищення. Саме в Піщі віддавна живе, квітне, осучаснюється й набирає рис ексклюзиву велична українська традиція святкування Купала. Полюбили її не лише українці, а й білоруси, росіяни (у Піщі були навіть гості з Москви). Не при­ховували радості від того, що випадково потрапили на свято, і учасники екскурсії. А творці во­г­няного шоу навіть попросили дозволу виступити на яскра­во­му народному дійстві.

Це чудове літнє свято вва­жається молодіжним, бо його обряди здатні поєднувати мо­лоді серця, в його піснях – доля закоханих хлопця і дівчини, в парному стрибанні через багат­тя – можливість заглянути в їхнє спільне майбуття. Втім, чарів­ність і магія купальської ночі на­стільки всеохоплюючі, що на берег озера Піщанське 7 липня прийшли не лише молоді, а й стар­ші люди. Сорочки-виши­ванки стали своєрідним дрес-кодом для присутніх на святі, особливо порадували різно­бар­в’ям візерунків національного одягу діти.

Свято розпочалося змаган­нями з футболу між командами Піща – Полапи  (рахунок 1:4). Згодом піщанці й гості села опле­с­ками зустрічали заслуженого артиста України Павла Мрежука (фото зверху), який приїхав на запрошення народного депутата України Сте­пана Івахіва. В’язан­ка пісень, подарована співаком, а також аматорами Шацького РБК, учас­никами ансамблю на­родних інс­тру­ментів «Вере­те­но», нала­шту­вала всіх на веселі нічні гу­ляння. Особлива увага була при­ділена усім Іванам та Іваннам, присутнім на святі, – вони отри­мали солодкі пода­рун­ки та му­зичне вітання від гурту «Вере­тено». Спе­ціаль­но для дітей працювали ве­селі атракціони, орга­ні­зовувалися ігри й кон­кур­си. Дорослі мали можливість від­значи­тися у вікто­рині на те­му свята, з азартом пос­трибати че­рез мале­нь­ке багаття.

Та найцікавіше поча­лося трохи згодом, коли землю вкрили сутінки. Зненацька підкралися нечисті, які припливли човном з другого бере­га озера, і стали поли­вати людей водою. Світ­ло від феєричного вог­няного шоу, яке розли­лося водною глад­дю, осяяло прихід більш бажаних гостей – ру­салок у довгих білих плат­тях, з віночками на го­ло­вах і запаленими факелами в руках. Дів­чата й запалили си­м­­вол свята – величезне вог­­нище, яке зігріло всіх не ма­­гічним, а реа­льним теплом.

Вночі одні пішли  додому, а інші залишилися до ранку, щоб сповна насолодитися прина­дами чарівної ночі, вдихнути пахощі землі… Можливо, й цвіт папороті пошукати?..

Зі святом вітали гостей сі­ль­ський голова Іван Бранчук та голова Шацької районної дер­жавної адміністрації Воло­димир Найда, а за його бездо­ганну організацію всі дякували Ірині Будько, вчителю музич­ного мистецтва, педагогу-орга­нізатору, та Галині Яль­ницькій, вчителю початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст. с Піща.

Мирослава ЦЮПЯХ.