Головна Наради, сесії Чого потребують заклади соціальної сфери Пульмівської сільради

Чого потребують заклади соціальної сфери Пульмівської сільради

3075

5 грудня у селах Пульмівської сільської ради провів виїзний прийом громадян голова Шацької районної ради Сергій Карпук. Разом з ним депутати районної ради, які входять до складу контрольної комісії Шацької районної ради з питань ефективного використання коштів районного бюджету закладами комунальної власності, провели традиційне виїзне засідання, оглянувши заклади соціальної сфери, які знаходяться на території сільради. Також участь у заходах взяв сільський голова Руслан Кушнір.

Розпочався виїзний прийом із села Вільшанка. Єдиний заклад, який ще діє у селі – ФАП. Саме в приміщенні, де нещодавно зроблено капітальний ремонт, зібралися люди, аби висловити свої проблеми керівникові райради. Найперше, про що вони просили – зробити вуличне освітлення в селі. «Це цілком можливо, але спершу треба виготовити проектно-кошторисну документацію. Наприклад, у Ростанській сільській раді проектно-кошторисна документація на відновлення вуличного освітлення усіх чотирьох сіл коштувала бюджету в 20 тисяч гривень. Бажано, аби документацію Пульмівська сільрада розробляла на усі села, де є проблема з вуличним освітленням. Якщо в місцевому бюджеті знайдеться 20 тисяч гривень на документацію, то на виконання робіт будемо просити кошти в обласної ради, яка охоче підтримує такі проекти», – зазначив Сергій Карпук. Свою ствердну відповідь дав Руслан Кушнір: кошти на документацію будуть виділені.

У Вільшанці, як і по інших селах району, є проблема з маршрутними перевезеннями. Люди просили, аби маршрутка у село заходила хоча б три рази на тиждень у базарні дні. Аби вирішити це питання, на думку Сергія Карпука, потрібно працювати з місцевими перевізниками, які в минулі роки охоплювали пасажирськими перевезеннями більшість населених пунктів району, мають чимало власного транспорту, сплачували податки у місцевий бюджет. Цими питаннями наразі активно займається Шацька райдержадміністрація.

У ФАПі села Вільшанка, що займає дві кімнати сільського клубу, як озвучила місцевий фельдшер, потрібно добудувати веранду та дашок, замінити вхідні двері, а також відремонтувати підлогу. Сільський голова пообіцяв, що як тільки матимуть кошти та вирішать, яким чином усе це краще зробити – обов’язково зроблять. Також до голови районної ради звернулася місцева жителька та попросила посприяти виділенню двох візків для жителя села Олександра Пуха. Чоловік – 1974 року народження, є інвалідом з дитинства, якому дуже важко пересуватися самостійно. Усі необхідні документи на придбання двох візків (хатньої та для прогулянок) чоловік подав ще у травні, тому до голови районної ради – прохання пришвидшити цей процес.

Минулого виїзного прийому до Сергія Карпука місцеві жителі зверталися з проханням посприяти ремонту сільського обеліску, який знаходиться у не надто привабливому стані. Руслан Кушнір пообіцяв, що сільська рада також займеться вирішенням цієї проблеми, адже це не потребує великих коштів. Скаржилися жителі села і на слабку напругу в електромережі, тому люди бояться, що від цього зіпсується побутова техніка. За поясненнями сільського голови, якщо електрики підключають село до лінії з села Світязь, то напруга нормальна. Але якщо на цій лінії ведуться ремонтні роботи – то село підключають до іншої, в якій напруга є слабшою.

У селі Залісся, куди також завітали голова районної ради та депутати, із соціальних закладів функціонує лише ФАП. Зараз в одній з кімнат тривають ремонтні роботи, проте, за словами фельдшера, є проблема з їх оплатою. Кошти (25 тис. грн.) на закупівлю матеріалу виділили із бюджету районної ради. Старе приміщення сільського клубу також потребує капітального ремонту, в цьому році було перекрито дах приміщення, але коштів на подальші роботи у сільської ради немає.

У селі Пульмо депутати та Сергій Карпук найперше завітали до дитсадка. Зараз там виховується 46 дітей, на черзі – ще 25 діток, відповідно є потреба у відкритті третьої групи. Серед проблем дошкільного закладу – відсутність приміщення для проведення святкових заходів та спортивної кімнати (для цього у спальній кімнаті виносять усі ліжка). Варіантом вирішення проблеми є перенесення харчоблоку у вільне приміщення біля котельні, яке ще потрібно облаштувати відповідно до санітарних норм, натомість у кухні цілком вистачатиме місця для святково-спортивної зали. Як зазначив Руслан Кушнір, ще потребує заміни паркан закладу (зараз дитсадок огороджений старою сіткою). В майбутньому планують її замінити на металопрофіль.

Майже жодних змін з часу останнього виїзного прийому не сталося у Пульмівській амбулаторії. Тут ті ж проблеми, що й раніше: потребує ремонту або заміни система опалення, бо у чому причина, що у кабінети не нагріваються без додаткового опалення грубками – ніяк не знайдуть. Потрібна консультація спеціаліста, адже потужності котла на площу приміщення амбулаторії, як відзначили депутати, має цілком вистачати. Відповідно до санітарних норм потребують облаштування маніпуляційні кімнати, розведення системи води по кабінетах. Потребує ремонту службове авто, на якому лікарі виїжджають на виклики не лише у села своєї сільради, а й сусідньої Грабівської. Поки місцеві медики, якщо є потреба, виїжджають до хворих на велосипедах. Загалом, як відзначив Сергій Карпук, відповідей на багато запитань, які пов’язані із функціонуванням та фінансуванням закладів первинної медицини, сучасна реформа поки що не дає.

Чи не найбільше часу в голови райради та членів комісії зайняло відвідування Пульмівської школи. Екскурсію навчальним закладом провела вчитель Людмила Фурман. Педагог саме мала розмістити на сайті звіт батьківського комітету школи про використання коштів на потреби навчального закладу та інформацію про використання коштів освітньої субвенції (відповідно до наказу Міністерства освіти). Зараз у школі міняють вікна на склопакети (частину з них замінили ще в минулі роки), проте заміни потребують ще майже 100 вікон. Над спортивним залом протікає дах, його також треба поміняти. Ремонту потребує актова зала, відповідно до норм і стандартів – харчоблок школи. Загалом же, як відзначив Сергій Карпук, аби довести школу до пуття та вирішити усі її проблеми – потрібно декілька мільйонів гривень, оскільки приміщення – дуже велике. Але зараз уже виділені кошти на розробку проектно-кошторисної документації, яка слугуватиме основою для подання проекту на фінансування. Хоч районний бюджет однозначно не потягне капітальний ремонт навчального закладу, проте районне керівництво шукатиме можливості залучати кошти з інших джерел. Разом з тим він порадив педагогічному колективу не бути пасивними та брати участь у написанні різноманітних проектів (наприклад, місцевих ініціатив, як це відбувалось в цьому році), за допомогою яких навчальний заклад частково зможе вирішити певні проблемні питання, наприклад, замінити освітлення у спортзалі або вікна, придбати спортивний інвентар тощо.
Випала нагода поспілкуватися і з педагогічним колективом школи. Найперше, про що запитав Сергій Карпук у вчителів (а також у жителів населених пунктів, де побував з виїзним прийомом), у складі якої об’єднаної територіальної громади бачать себе жителі Пульмівської сільради.

– Ми не проти об’єднуватися, але тільки з Шацьком, а не зі Світязем. І тільки в тому випадку, коли всі сільради району будуть об’єднуватися в одну громаду. Але ми боїмося, що нам треба буде за кожною довідкою їхати в Шацьк. Коли молодші хто – то можуть поїхати, а що робити старшим людям?, – бідкаються селяни.

Голова районної ради пояснив, що після об’єднання людям не треба буде щоразу їздити у центр громади, аби отримати певну довідку чи якісь інші адміністративні послуги. Цим будуть займатися представники служби (ЦНАПу), котрі у визначені дні приїжджатимуть у село та прийматимуть заяви від жителів села на отримання певних довідок чи інших документів, а вже за декілька днів привозитимуть їх людям.

– Адже сама суть децентралізаційних процесів і є спрямованою на те, аби наблизити послуги до людей сільської місцевості, зробити громади спроможними та дати можливість самим визначати, які установи та заклади утримувати, на що витрачати зароблені громадою кошти. Замість сільської ради будуть утворені старостинські округи, в яких інтереси жителів округу представлятимуть старости та депутати об’єднаної громади. У 2017 році процес об’єднання громад у нашому районі дещо призупинився. Але сподіваюся, що у 2018 році він буде завершений, і в Шацькому районі буде створена одна спроможна об’єднана територіальна громада, як і передбачалося у перспективному плані, – зазначив голова райради.

У підсумку члени комісії районної ради, оглянувши установи Пульмівської сільської ради та врахувавши побажання їхніх керівників та працівників, надаватимуть районній раді свої пропозиції щодо їх фінансування та забезпечення нормальних умов функціонування.

Віта ШЕПЕЛЯ