Уже четвертий рік поспіль Шацький район долучився до проведення Європейських Днів Добросусідства, які припали цей раз на 9-15 серпня. На кордоні між Польщею (Збереже, Люблінзьке воєводство, Влодавський повіт, гміна Воля Угруська) та Україною (с.Адамчуки, Шацького району Волинської області) на річці Західний Буг було споруджено понтонний міст, який об’єднав дві держави, зробив спілкування обох народів на кілька днів більш доступним та дружнім. 9 серпня урочисте перерізання стрічки керівниками двох прикордонних регіонів – Шацького та Люблінського – дало старт Європейським Дням Добросусідства, що символізувало не лише відкриття понтонного мосту і пункту спрощеного перетину кордону, але й створило відповідний настрій жителям обох прикордонних регіонів до відкритості, доброзичливості, дружнього спілкування, спільного проведення дозвілля. Володимир Найда, голова Шацької РДА, його заступник Сергій Пархонюк, голова Шацької районної ради Володимир Голядинець засвідчили своє шанування представникам польської влади, подарувавши їм запашний коровай, а у відповідь отримавши такий же символ – коровай гостинності від своїх сусідів-поляків.
Наступного дня у м. Воля Угрузька відбулася Міжнародна конференція «Наше Полісся. Наш Буг», у складі шацької делегації якої був Сергій Пархонюк. У питанні спорудження сталого пункту перетину кордону на території нашого району, яке також обговорювалося на конференції, було прийнято рішення оновити техніко-економічне обґрунтування, оскільки за останній період відбулося чимало змін. Зокрема, польськими екологами в зоні майбутнього спорудження пункту пропуску було виявлено деякі рідкісні види птахів, яким, можливо, дещо шкодитиме функціонування кордону.
10 серпня у м. Влодава відбувся Другий Поліський господарчий форум підприємців, в якому взяла участь делегація Любомльського та Шацького районів. Олександр Терета, Мирослав Гошовський, керівники шацької міні-пекарні Олена Лікіних та Олексій Цвид, представляючи наш район, не тільки презентували свою продукцію, а й побували на екскурсіях польськими підприємствами, закладами торгівлі, виробництва харчової продукції, будматеріалів. Це – не тільки можливість обмінятися досвідом, а й просто поспілкуватися, обговорити спільні проблеми та досягнення у веденні бізнесу з польськими підприємцями. В цей же день на місці перетину кордону в Збереже стартували майже 50 учасників ІІІ транскордонного забігу Полісся на трасі Збереже-Світязь-Збереже, подолавши не один десяток кілометрів не трасою, а лісовими дорогами.
Продовжилося святкування в неділю, де на прикордонних територіях очільники району Володимир Найда та Володимир Голядинець, а також їхні польські колеги щиро вітали усіх гостей зі святкових сцен на власній та польській територіях. Відбулася вже традиційна Екуменічна молитва за злагоду, мир та добробут жителів обох країн. Надбужанський ярмарок та культурно-мистецький фестиваль тривали весь день як на польській, так і на українській територіях. Україну в Польщі представляли незмінні шацькі «Молодички», а також танцювальний колектив «Оберіг» з м. Луцьк. За цей день прикордонниками зафіксовано понад 8,5 тис. перетинів кордону, а загалом за три перші дні – понад 17,5 тис. перетинів.
В рамках Днів Добросусідства відбувалися різноманітні спортивні заходи. В Окунівці, яка є осередком спорту та рекреації, стартувало Транскордонне велосипедне ралі «Полісся», у Волі Угрузькій на рекреаційній території «Помітка» над старим руслом Бугу проводились відкриті рибальські змагання; у Седлищі взяли старт учасники сплаву Бугом на байдарках за маршрутом Седлище-Збереже; проводився ІV Транскордонний турнір з футболу серед представників силових структур двох держав.
В останні два дні було проведено семінар на тему «Діяльність корпусу охорони прикордоння на територіях надбужанського Полісся», встановлено камінь з написом про його діяльність.
– У проведенні Європейських Днів Добросусідства є одна найголовніша мета – спорудження сталого пункту перетину кордону на території Шацького району та Люблінського воєводства. – зазначив Сергій Пархонюк. – Вигідний він не тільки українцям, а й полякам. Саме у 30-кілометровій зоні Польщі (малого прикордонного руху), як відзначив на конференції Генеральний консул України в м. Люблін Іван Грицак, протягом останнього часу українці залишили більше 2,5 млрд. злотих. Це фактично наші інвестиції в економіку Польщі. Ми ж, у свою чергу, повинні використати природній та господарський ресурси для того, аби привабити якнайбільше польських громадян до нас на відпочинок. Їм тут цікаво, що засвідчує щорічне зростання на Європейських Днях Добросусідства кількості польських туристів, які мандрують пішки, велосипедами чи приїжджають автомобілями. Це – їхній вклад у нашу економіку.
Усі заходи, які проводилися в рамках Європейських Днів Добросусідства, були спрямовані на активізацію транскордонної співпраці місцевих громад та жителів прикордонних територій на зміцнення взаємної довіри, збереження природничо-туристичних цінностей поліського прикордоння через організацію активних форм відпочинку.
Віта ШЕПЕЛЯ.