На останньому виїзному прийомі громадян до голови районної ради Сергія Карпука звернулася жителька села Піща та просила вияснити, чому в їхній школі неможливо облаштувати туалети. Лише нещодавно жителі села дізналися, що з обласного бюджету були виділені кошти на облаштування туалетів по школах району, в тому числі й Піщанської. Та чомусь про це і педагогічний колектив, і батьки не знали. Це й змусило останніх звернутися до керівництва району, оскільки батьки переконані, що внутрішні туалети для дітей все-таки можна було облаштувати у школі, зокрема, у найбільшому приміщенні закладу.
Аби остаточно вияснити усі нюанси в цьому питанні та заслухати інформацію директорів шкіл про те, що вже зроблено у решті шкіл в облаштуванні внутрішніх санвузлів (Острів’янська, Самійличівська та Прип’ятська школи), цього тижня відбулося засідання постійної комісії районної ради з питань охорони здоров’я, культури, освіти, соціального захисту населення, туризму, фізичної культури та спорту (голова Роман Вензловський), в якій також взяв участь Сергій Карпук та заступник голови Шацької РДА Сергій Кужель. На комісію приїхали також і декілька жителів села Піща, котрі зачитали своє звернення та висловили свою думку стосовно цієї ситуації.
Так, на початку засідання комісії Сергій Карпук розповів, що на початку літа з області попросили надати інформацію про те, де у школах району немає внутрішніх туалетів, що й було зроблено. Відповідно з обласного бюджету в липні було виділено 300 тис. грн. з умовою співфінансування з місцевого бюджету: 50 тис. грн. заклала районна рада, 100 тис. грн. – Шацька селищна. Комісія районної ради виїжджала у кожну школу та разом із директорами вирішували, де можна буде облаштувати санвузли. Та якщо по трьох школах району особливих проблем із облаштуванням туалетів не виникло, то у Піщанській – чимало. І пов’язані вони не лише з аварійним станом деяких приміщень, а й з розташуванням школи. Зокрема, спочатку була пропозиція зробити туалети в приміщенні їдальні, але оскільки воно є аварійним, тож вона була одразу відхилена. Облаштувати санвузли у великому приміщенні також немає можливості, оскільки воно знаходиться у прибережній смузі озера (яка, до речі, також ще не визначена документально), тож робити проект та погоджувати його буде порушенням усіх санітарних та будівельних норм. Лише декілька тижнів тому був знайдений компроміс про виведення прибережної смуги озера, процедура якої також потрібна для майбутнього проектування новобудови Піщанської школи.
Більш докладно про неможливість встановлення туалетів у центральному корпусі школи розповіла Ольга Романська, начальник відділу архітектури та ЖКГ Шацької РДА. «Питання реконструкції школи не нове для району, воно озвучувалося ще у 2012 році. Для реконструкції Піщанської школи, тобто зміни функціонального призначення деяких приміщень, потрібен проект реконструкції, який, в свою чергу, базується на праві власності. Право власності так само ще не виготовлене. Прибережна смуга – це також одна із проблем, яка забороняла розпочати виготовити проект реконструкції, оскільки громадська будівля (тобто школа), яка розташована в такій зоні, має каналізуватися не на вигрібну яму, як цього хочуть батьки, а на каналізаційну мережу, тобто стоки потрібно виводити від школи якнайдалі. Для того, щоб не заштопорити питання із проектуванням школи, ми маємо працювати над вирішенням усіх нюансів та використати по максимуму територію, яка є. Окрім того, постає й питання водоохоронної зони. На даному етапі буде виготовлятися право власності на будівлю (школу), знайдено компроміс із встановленням прибережної смуги, що дозволить замовити проект будівництва школи. А стосовно того, який проектант візьметься виготовляти проект реконструкції приміщення для розташування туалетів – це ще питання, бо це їхня особиста відповідальність. Проте однозначно є потреба у будівництві школи, кошти на проект якої уже виділені».
Про те, що в школі внутрішні санвузли однозначно потрібно встановлювати, але робити це відповідно до законодавства, говорив й Анатолій Пех, начальник відділу освіти та молоді Шацької РДА. «Встановлення туалетів у Піщанській школі було заплановано тому, що з благодійного фонду «Патріоти Волині» обіцяли надати будівельні матеріали на будівництво їдальні, там же ми й планували зробити санвузли. Та все вперлося в ту ж таки документацію: права власності та проект. На жаль, ні санітарні, ні будівельні норми не дають можливості нам встановити санвузли в головному приміщенні школи. Якщо відповідні інстанції та спеціалісти нададуть свої висновки, що це можливо зробити – ми радо на це погодимося», – зазначив він.
В свою чергу, Сергій Карпук підсумував, що потрібно в цій ситуації проконсультуватися з декількома спеціалістами, аби ті надали свої висновки. Він же, якщо не встигнуть використати кошти обласного бюджету в цьому році, пообіцяв знайти їх у наступному.
Інформували про хід робіт із встановлення внутрішніх санвузлів директори Прип’ятської, Самійличівської та Острів’янської шкіл. Так, роботи уже розпочаті, майже усі забезпечені необхідними будівельними матеріалами та обладнанням. Були встановлені й терміни виконання певних робіт (зведення стін та накриття). Звітували також директор ЗОШ І-ІІ ст. с. Смоляри-Світязькі Микола Оніщук (про ремонт їдальні) та директор ЗОШ І-ІІІ ст. – гімназії Валерій Михальчук (про ремонт класів старого приміщення школи та стан завершальних робіт із будівництва приміщення початкової школи).
Віта ШЕПЕЛЯ.