14 липня під головуванням Миколи Боярчука, в.о. Шацького селищного голови, відбулася чергова сесія селищної ради, в якій взяв участь радник голови Шацької РДА, депутат селищної ради Сергій Сидорук.
Вкотре присутніх на сесії депутатів ледве вистачило для кворуму та прийняття відповідних рішень. Дуже низька явка депутатів позначилася й на позитивних вирішеннях питань для людей, які зверталися з відповідними заявами.
На початку сесії депутати розглянули питання про внесення змін в генплан села Гаївка. Це зумовлено тим, що цей документ розроблений загально, також в ньому відсутні відомості про деякі земельні ділянки, на які в людей є право власності. Як зазначив Сергій Гірич, спеціаліст селищної ради із земельних питань, генплан Гаївки потребує деталізації із визначенням у ньому усіх земельних ділянок. Після внесення змін у генплан села протягом місяця буде проведено громадські слухання (інформацію про початок процедури буде надруковано у районній газеті), на яких жителі села зможуть письмово подавати свої пропозиції та зауваження. Про врахування їхніх інтересів при затвердженні землевпорядного документу просили депутатів гаївчани, а також впорядкувати розташування автостоянки та невеличкого ринку, оскільки теперішнє їхнє місцезнаходження завдає чимало клопотів місцевим мешканцям.
У змінах до селищного бюджету депутати погодили субвенцію з районного бюджету місцевому бюджету в сумі 3 тис. грн. на виплату допомоги постраждалим від пожежі. Вкотре депутати відмовили у наданні земельної ділянки для розміщення храму Української Греко-Католицької Церкви, натомість земельну ділянку, на яку претендувала церковна громада, погодили родичу одного з депутатів селищної ради.
Позитивно вирішили депутати питання бійців АТО про надання земельних ділянок під ведення особистого селянського господарства чи житлового будівництва, а також надали п’ятьом бійцям одноразову грошову допомогу на придбання дров (по 1 тис. грн. кожному).
Після розгляду заяв жителів селищної ради депутати розглянули питання про добровільне об’єднання територіальних громад. Так, Сергій Сидорук повідомив, що сьогодні в державі активно впроваджується адміністративна реформа, Верховною Радою приймаються відповідні закони, розробляються зміни до Конституції України. Від громад потрібна лише ініціатива про об’єднання. На сесії обласної ради був затверджений Перспективний план розвитку територій області, в якому були враховані усі побажання районів, у тому числі й Шацького (створення на його теренах трьох територіальних громад – Шацької, Світязької та Піщанської). Відповідно передбачається створення Шацької територіальної громади, до складу якої увійдуть Прип’ятська та Самійличівська сільські ради. Що від цього буде мати шацька громада?
– Органи місцевого самоврядування будуть наділені додатковими повноваженнями, додатковими ресурсами і, відповідно, додатковою відповідальністю, – розповів Сергій Сидорук. – Усі жителі об’єднаної територіальної громади обиратимуть спільну раду, де будуть представлені депутати від усіх сіл та селища. На місцях посадових осіб органів місцевого самоврядування замінять старости, які також будуть членами виконавчого комітету ради. Староста буде обиратися в кожному селі громадою. Громада отримає статус і повноваження міст обласного значення, що передбачає прямі стосунки з державним бюджетом України. Також громади отримають право управління земельними ресурсами в межах об’єднаних територіальних громад, самостійно визначати можливості забудови в межах об’єднаних територій громад, право надання дозвільних документів, прийняття в експлуатацію будинків та інших об’єктів, запровадження прозорих і однакових для усіх процедур. В об’єднаній територіальній громаді може бути створена муніципальна міліція, що виконуватиме функції охорони правопорядку та буде утримуватися за кошти територіальної громади. Громада визначатиме потреби і можливості розвитку місцевої інфраструктури, надання послуг ЖКГ, утримання вулиць і доріг, освітлення і благоустрій, організацію пасажирських перевезень та інше.
Із додаткових надходжень бюджет громади матиме 60% податку з доходів з фізичних осіб, 25% екологічного податку, 5% акцизного податку, 100% податку на майно; зі зборів до бюджету громади буде йти 100% державного мита, 100% плати за надання адміністративних послуг. Тож, як бачимо, новостворена громада сама буде зацікавлена в тому, щоб до її бюджету надходило якнайбільше податків. Стосовно видатків, то на плечі громад ляже утримання середньої шкільної та позашкільної освіти (на освітянську галузь буде даватись державна субвенція), дошкільна освіта, первинна медична допомога (місцевий бюджет), лікарня (державна субвенція), громадська безпека та муніципальна міліція, утримання ЖКГ, місцева інфраструктура (дороги, водопостачання і водовідведення, освітлення вулиць), організація пасажирських перевезень, пожежна охорона, утримання та організація роботи об’єктів соціально-культурного призначення (Будинків культури, клубів, бібліотек, стадіонів, спортивних майданчиків), стратегічне та генеральне планування розвитку територій, їхній благоустрій. Певні обов’язки матимуть старости, які представлятимуть інтереси жителів сіл.
Для початку процедури об’єднання громад селищна рада повинна ініціювати проведення зборів чи сесій та прийняття відповідних рішень. Такі ж рішення мають прийняти і на сесіях чи зборах інші сільські ради, які мають бажання об’єднатися. Загалом процедура об’єднання громади Шацька має бути завершена до вересня, тож селищній раді для цього потрібно буде провести ще декілька позачергових сесій для прийняття відповідних рішень.
Депутатами було погоджено питання про початок процедури об’єднання територіальної громади з Прип’ятською та Самійличівською сільськими радами. Надалі планується створити спільну робочу групу із представників депутатських корпусів цих територіальних громад, які будуть працювати над створенням єдиної територіальної громади.
Віта ШЕПЕЛЯ.