Головна Наради, сесії Профілактика правопорушень – серед старшокласників району

Профілактика правопорушень – серед старшокласників району

3533

15 січня зі старшокласниками трьох шкіл району (ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк, НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок с. Мельники» та ЗОШ І-ІІІ ст. с. Світязь) був проведений день профілактики правопорушень і злочинів, який спільно організували відділ освіти Шацької РДА, представники Любомльської міжрайонної прокуратури, кримінальної міліції у справах дітей (КМСД) Шацького РВ УМВС, відділу у справах молоді і спорту Шацької РДА.

Організація та проведення таких заходів – це не лише бажання дорослих вберегти підлітків від вчинення правопорушень та злочинів, а й надія на те, що іноді звичайні роз’яснення про трагічні наслідки таких вчинків можуть вберегти не лише здоров’я, а й життя дітей, попередити вчинення злочинів проти них. Це ефективна можливість вберегти підлітків від шкідливого впливу вулиці та стимулювання відповідальності батьків у цьому питанні.

Проаналізувавши стан правовиховної роботи в учнівських  колективах та діяльність шкільних рад профілактики, Олена Моніч, методист відділу освіти Шацької РДА, на зустрічах зі школярами зазначила, що в районі діє ряд програм щодо профілактики правопорушень серед неповнолітніх, відповідно до яких проводяться різноманітні заходи. Коли ж діти знають не лише свої права, а й обов’язки, це дає їм можливість швидше зорієнтувати у певних складних життєвих ситуаціях. Основні права дитини містяться у міжнародному документі – Конвенції ООН про права дитини, проте лише 3% дітей, за даними соціологічних опитувань, знають про свої права і обов’язки. «Організовуючи день профілактики, ми не лише ознайомлюємо вас з вашими правами та обов’язками, а й хочемо застерегти від вчинення правопорушень, наслідки яких можуть вплинути на ваше майбутнє», – звернувшись до школярів, підсумувала Олена Миколаївна.

Прокурор Любомльської міжрайонної прокуратури Божена Оксентюк ознайомила підлітків із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку перебування дітей у закладах, у яких проводиться діяльність у сферах розваг або закладах громадського харчування у нічний час», який обмежив перебування дітей віком до 16 років без супроводу батьків чи законних представників у зазначених закладах з 22.00 год. вечора до 6.00 год. ранку. В разі виявлення таких порушень складаються протоколи не лише на неповнолітніх, а й на батьків. Якщо ж таке порушення було виявлено в установах харчування, розважальних закладах – протоколи складаються і на власника закладу чи його працівників (наприклад, працівників клубів чи Будинків культури). Відповідно батьки можуть притягатися до відповідальності за ст. 184 КК України «Про адміністративні правопорушення» за невиконання особами своїх батьківських обов’язків. Порада вчителям – частіше проводити батьківські збори, акцентувати увагу батьків на контролі за дітьми. Як на підтвердження теми розмови Божена Анатоліївна озвучила оперативну інформацію про випадки, що сталися уже з початку року в обох районах. Так, 2 ДТП сталося у Любомльському районі за участю неповнолітніх: 1 січня порушено кримінальне провадження за фактом ДТП, яка сталася в одному з сіл Любомльського району, внаслідок якої постраждало двоє неповнолітніх (о 3 год. ночі вони переходили дорогу, а водій автотранспортного засобу, не впоравшись із керуванням, їх збив). Друге ДТП сталося 4 січня в районі с. Куснища, внаслідок якої постраждали 2 неповнолітніх, один з них помер у лікарні. Автомобілем керувала особа у нетверезому стані. Ще одне ДТП сталася в Шацькому районі у с. Прип’ять, де також двоє неповнолітніх на мотоциклі з чималою швидкістю з’їхали у кювет, повертаючись із дискотеки. Один з них дістав дуже важкі тілесні травми. Тож, не маючи навичок керування транспортними засобами та без посвідчення водія сідати за кермо – справа, небезпечна для життя. Та чи стануть такі трагічні випадки уроком не лише для неповнолітніх, а й їхніх батьків?

Оперуповноважений КМСД Віталій Фурман наголосив про проведення рейд-перевірок місць масового перебування молоді з метою виявлення учнів, що вживають спиртні напої. В разі виявлення правопорушень на неповнолітніх, батьків та власників чи керівників закладів складаються адміністративні протоколи. Якщо протягом року на неповнолітнього складається 2 чи більше протоколи, автоматично така особа ставиться на профілактичний облік у Шацькому РВ УМВС терміном на рік. Якщо неповнолітні скоюють кримінальні злочини – вони потрапляють до спеціальних дитячих колоній. Та для неповнолітніх передбачено не лише адміністративну відповідальність за правопорушення, яка настає з 16 років, а й кримінальну (з 14 років) за особливо тяжкі злочини (убивство, розбій, пограбування). Зважаючи на оперативну інформацію, яку озвучила Божена Оксентюк, Віталій Анатолійович задля безпеки руху на дорогах та тротуарах порадив подбати про наявність на верхньому одязі світловідбивачів, аби водії могли завчасно побачити у темноті людину.

Можливо, більшість із школярів все ж таки зверне увагу на ту інформацію, яку озвучили представники правоохоронних органів, і вона зможе вберегти не одного неповнолітнього від хибного кроку. Але, на жаль, залишаються такі діти, котрі ще не усвідомлюють усю серйозність того, що відбувається, бо впевнені, що з будь-яких  ситуацій своїх кровиночок рятуватимуть батьки. Та не усі правопорушення є безкарними, за більшість прийдеться нести відповідальність. А вона прийде з сумними наслідками для майбутнього.

Віта ШЕПЕЛЯ.