Головна Наради, сесії Сесія районної ради: проблеми в лісовій і земельній сферах та декомунізація пам’ятників

Сесія районної ради: проблеми в лісовій і земельній сферах та декомунізація пам’ятників

3716

28 квітня під головуванням Сергія Карпука, голови Шацької ра­йонної ради, та за участю Василя Голядинця, голови Шацької РДА, відбулося засідання чергової сесії районної ради.

На початку традиційно розглядали депутатські запити.

Депутат Шацької районної ради від ВО «Свобода» Андрій Лисий озвучив запит до Шацької райдержадміністрації про необхідність заміни антиукраїнських написів та радянської символіки на обелісках Слави Шацького району. Таких написів, зі слів Андрія Володими­ро­вича, які є неприпустимими в країні, що звільняється від нав’язаної їй ворожої комуністичної ідеології, виявляється, є дуже багато. Для прикладу – обеліск у селі Вілиця, на якому написа­но: «Одно­сельчанам, які віддали своє життя за радянську владу і загинули від фашистських окупантів і українських буржуазних націоналістів».

– Такі написи дезінформують людей, зокрема дітей, адже роб­лять ворогами патріотів, які боролися за Україну і віддавали за неї свої життя. В теперішній час російсько-української війни, на якій гине цвіт нації, це є злочином, – зауважив депутат.

Відповідно до Закону про декомунізацію Андрій Лисий запро­понував створити комісію, яка б детально вивчила це питання, та найближчим часом вжити заходів щодо заміни антиукраїнських написів на обелісках. Депутати Шацької районної ради підтримали запит.

Депутат Ніна Хомич (Радикальна партія) в своєму запиті озву­чила багаторічну проблему жителів села Підманове – неможливість підключення до лінії електропередач п’яти житлових будинків нового кварталу. Офіційна відповідь структур, до яких зверталися люди: технічні умови неможливо виготовити через те, що будинки розмі­щені на території комплексної забудови. У сільській раді кажуть, що на електрифікацію цілого мікрорайону коштів немає, бо це направду колосальні суми.

Актуальне питання пасажирських перевезень порушив у запиті до Шацької РДА депутат Сергій Сидорук (партія «Солідарність»). З його слів, перед великодніми святами в село Мельники не заходив автобус сполученням Шацьк-Мельники. Проте проблема є більш масштабною, від її наслідків потерпають жителі й інших населених пунктів району. Депутат просив надати інформацію про стан паса­жирських перевезень та проведену в цьому напрямку роботу. Зок­рема, його цікавить, чи проведені конкурси на визначення перевіз­ників, скільки було укладено тимчасових і постійних договорів у цьому році.

Далі на сесії звітувалися Олександр Бебко, начальник управління фінансів Шацької РДА (про виконання районного бюджету за І квартал 2017 року), і Тетяна Васенько, головний лікар КЗ Центр первинної медико-санітарної допомоги Любомльського і Шацького району (про використання міжбюджетного трансферту на утримання установ охорони здоров’я Шацького району за І квартал 2017 року).  До Тетяни Савівни було чимало запитань, зокрема про ремонти у ФАПах, ремонт фасаду приміщень старої лікарні, про причину відсутності у ФАПах району медикаментів. Щодо остан­нього, то, за її словами, проблема на сьогодні вирішена, медика­менти закуплені і незабаром фельдшери їх отримають.

Віталій Мархальчук, начальник Шацького відділення поліції, від­зві­тував про стан боротьби зі злочинністю, охорони громадського порядку та результати діяльності відділення в 2016 році. Минулого року у відділенні було зареєстровано 1 629 повідомлень про злочини та кримінальні правопорушення (в 2015-му – 1 264). До єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 263 повідомлення (в 2015-му – 232), за якими відкрито кримінальні провадження. Було зареєстровано 78 крадіжок (14 з них розкрито), 23 випадки нане­сення легких тілесних ушкоджень (15 розкрито), 2 випадки незакон­ного обігу наркотиків тощо. На початку 2017 року в районі зафік­совано ріст злочинності, оскільки було скоєно тяжкі злочини – два вбивства.

Про збереження і розвиток природно-заповідного фонду району доповідав Андрій Самолюк, директор ДП «Шацьке УДЛГ». Зі слів Андрія Олексійовича, на базі Шацького національного природного пар­ку існує чимало унікальних пам’яток природи. З-поміж них ботанічний заказник «Втенський» площею 130 га, розташований біля с. Ростань (унікальне низинне болото, де зростають сосна і береза, а також занесені до Червоної книги України журавлина дрібноплідна, росички англійська та середня). Біля села Кам’янка розташований лісовий заказник «Ялинник» площею 83 га – з цінними сосново-яли­новими насадженнями віком 120-160 років. Болота біля села Піща (607,4 га), вкриті заростями берези повислої і верби, – це  гід­рологічний заказник «Піщанський». Є на території району 300-річний дуб-велетень і дві пам’ятки природи – дуб, зрослий із сосною. На ці та інші об’єкти природно-заповідного фонду розроблені по­ло­ження, реалізовуються заходи щодо їх збереження.

Під час обговорення виступу голова Шацької РДА Василь Го­ля­динець зауважив, що слід більше популяризувати ці унікальні місця се­ред туристів, створювати карти пам’яток – вони, нарівні з озе­рами, можуть стати родзинкою краю.

Василь Матейчик, заступник директора ШНПП, анонсував створення на Волині комплексної програми екологічних територій, в якій значна роль відведена одному з трьох її ядер – Шацькому національному природному парку. Як наголосив Василь Іванович, в перспективі будуть створені екологічні коридори, які поєднають парк із європейською екологічною мережею.

Після виступу керівника установи держлісгоспу, зокрема його звіту про роботу ДП «Шацьке УДЛГ», обранці громади обгово­рювали почуте і задавали Андрієві Самолюку запитання. Депу­тати цікавилися долею екологічного поста біля урочища Венське, станом зараження соснових насаджень шкідниками, вкотре озву­чували проблему руйнування сільських доріг лісовозами. Депу­тат Петро Цвид (Аграрна партія) розповів про те, що в місцях, де про­ходить лінія електромереж в 10 тисяч вольт, масово гинуть пташенята лелеки, які вчаться літати. Олександр Наумич («Гро­ма­дянська позиція») обурений тим, що Шацька селищна рада ви­діляє земельні ділянки під забудову по вулиці Очеретна, – по­дають ці землі як піски, хоча насправді там ростуть лісові на­садження. Також Олександр Петрович озвучив інформацію, яку оприлюднили на засіданні постійної комісії Шацької районної ради, про те, що певні бізнесові структури хочуть взяти в оренду пляж озера Світязь (територія ШНПП) і провадити там комерційну діяльність, що суворо забороняється законом.

На сесії було заслухано звіти про хід виконання низки районних і державних програм, оголошено про районний конкурс проектів міс­цевих ініціатив навчальних закладів, затверджено районну прог­раму підтримки учасників антитерористичної операції та чле­нів їх сімей на 2017 рік. Бурхливу дискусію між Антоніною Пили­повець, начальником управління праці та соціального  захис­ту, та депутатом, працівником військового комісаріату Наталією Но­ві­ковою викликало питання навчання учасників АТО в авто­школі за державні кошти. Зі слів депутата, атовці обурені тим, що ми­ну­лого року ніхто з них не отримав водійські права, хоча держав­ною програмою на це передбачалися кошти. Як відповіла Анто­ніна Адамівна, в 2015 році управління уклало договір з Любом­ль­ською автошколою і відповідно до сформованого списку направ­ляло бажаючих на навчання. А в 2016-му автошкола не мала лі­цензії, відповідно на навчання не приймала. Депутат На­талія Но­вікова наголосила, що питання потребує детального вив­чення і якнайшвидшого вирішення, оскільки держава виділяє на пільгу для атовців кошти, якими вони не можуть скористатися. Го­лова ра­йонної ради взяв це питання на контроль і пообіцяв, що воно буде розглянуте на засіданні постійної комісії.

Ще одне важливе питання порядку денного озвучив депутат Сергій Сидорук. З його ініціативи було створене звернення до ви­щого керівництва держави про ситуацію з землями за межами населених пунктів, якими розпоряджається не громада, а Держ­геокадастр.

– Прийнятий у 2013 році закон, який прописує цю недер­жав­ницьку позицію, досі не відмінено. В громади забрали право плану­вати розвиток своєї території, зокрема індиві­дуальну забудову, розташування кладовищ, сміттєзвалищ, забезпечу­вати земе­ль­ними ділянками місцевих учасників АТО тощо. Керів­ництво ра­йону, представники органів місцевого самоврядування  неод­но­разово робили спроби врегулювати це питання, проте безре­зу­льтатно. Будемо звертатися в вищі державні струк­ту­ри, до во­линських депутатів з проханням якнайшвидше за­безпечити розг­ляд у другому читанні і прийняття Закону України про вне­сення змін до деяких законодавчих актів України щодо роз­ши­рення повноважень органів місцевого самоврядування з управ­ління земельними ресурсами та посилення державного контролю за використанням і охороною земель, – наголосив Сер­­гій Федо­рович.

Депутати районної ради одноголосно під­тримали це звернення.

Обранці районної громади прийняли також рішення про на­писання ще одного звернення – Шацькою РДА і Шацьким націо­нальним природним парком до міністерства екології та природних ресурсів України. Мова йде про функціонування екологічного поста біля урочища Венське і плату за відвідування території Шацького національного природного парку. Як відзначив голова Шацької РДА Василь Голядинець, в районі хочуть запровадити європей­ську практику – при в’їзді в національний парк встановити турнікет та автомат для здійснення проплат. Відпочивальники після оплати отримуватимуть талончики, з якими мають перебувати на відпо­чинку. Якщо туристи не пред’являть працівникам поліції талончик, на них буде накладений штраф, в рази більший за вартість та­лон­чика.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.