Де у цьому реченні поставити кому, вирішували на позачерговій сесії Шацької районної ради, яка відбулася 1 липня. На розгляд депутатів виносилось три питання, пов’язаних із функціонуванням мережі шкіл району: про реорганізацію ЗОШ І-ІІ ст. с. Пулемець, призупинення діяльності ЗОШ І ст. с. Затишшя та ЗОШ І ст. с. Голядин.
Чому саме ці три школи були запропоновані відділом освіти РДА для реорганізації та призупинення роботи – пояснив його начальник Анатолій Пех. Так, коли створилася Шацька селищна об’єднана територіальна громада, сім шкіл району, в яких навчається половина учнів району, відійшли у її підпорядкування, відповідно половину освітянського фінансового ресурсу вони потягнули за собою. За таких умов через півроку постане необхідність дофінансовувати заклади, які залишаться у підпорядкуванні району, оскільки, за приблизними підрахунками, на забезпечення їхнього функціонування бракуватиме більше мільйона гривень (на заробітну плату та інші видатки). Загалом же під процес реорганізації розглядалися ще дві школи – ЗОШ І-ІІ ст. сіл Підманове та Острів’я. Та ці варіанти були відкинуті з певних причин: у Світязькій школі не вистачатиме приміщень для класів, якщо будуть навчатися учні зі школи с. Підманове, а Острів’янська школа – через поганий стан дороги до с. Пульмо та брак шкільного автобуса. Відділом освіти були зроблені відповідні фінансові розрахунки по всіх школах, як висновок – найоптимальнішим варіантом зміни мережі навчальних закладів є той, який був запропонований на розгляд депутатів (реорганізація Пулемецької школи у І ст. та призупинення діяльності шкіл сіл Голядин та Затишшя). При реорганізації зможе вивільнитися 500 тис. грн., що розподіляться між іншими школами району. Окрім того, з області обіцяють дати шкільні автобуси, але при умові проведення реорганізації навчальних закладів.
Як зазначив Сергій Карпук, тричі збиралася профільна комісія, де обговорювалося питання реорганізації шкіл. На цих комісіях прозвучало два варіанти виходу із ситуації: реорганізувати Пулемецьку ЗОШ у школу І ступеня та призупинити діяльність двох запропонованих шкіл, та друга – забезпечити економію на рівні 700 тис. грн. Зараз школа с. Пулемець витрачає 840 тис. грн. на рік, але за рахунок економії коштів вчителів тільки цієї школи (вони добровільно погодилися піти у відпустку на 2 тижні за власний рахунок) вивільниться ще 70 тис. грн. Ще стільки ж коштів на школу гарантував Пулемецький сільський голова за рахунок надходжень у бюджет сільської ради. Також на комісії звучала пропозиція від деяких директорів шкіл району, які були присутні на комісії, зменшити певні виплати, але не всі з них погоджувалися на заощадження коштів таким чином. Проте, як зазначив Сергій Карпук, відділу освіти потрібно не відкидати варіант реорганізації школи с. Острів’я.
Вагомим аргументом призупинення діяльності шкіл І ступеня є наказ Міністерства освіти №8 від 12 січня 2016 року, де у класах, в яких менше 5 учнів, має запроваджуватися індивідуальна форма навчання для дітей. Окрім того, є Закон України від 24 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», де в пункті 4 розділу 2 «Прикінцевих положень» вказано, що з 1 вересня 2016 року заклади, у яких навчається менше 25 учнів (крім навчальних закладів початкової школи) із освітньої субвенції не фінансуватимуться. Тож аби діти початкових шкіл мали якісну освіту, навчалися у повноцінних класах, а не по 5 годин на тиждень вдома (!), й був запропонований варіант призупинення діяльності шкіл сіл Затишшя та Голядин. Тим більше, що батьки та вчителі із с. Затишшя дали згоду на те, аби їхні діти довозились на навчання у НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» с. Мельники.
Інший вихід із ситуації пропонував депутат Олександр Наумич: дочекатися процесу завершення децентралізації і тільки тоді депутати громади вирішать, які школи реорганізовувати. Але тут постає інше питання: коли завершиться процес децентралізації і в якому форматі постануть громади?
Багато хто з депутатів виступив категорично проти закриття та реорганізації шкіл: мовляв, закриєте школу – зникне село. Та чи є причиною вимирання сіл закриття шкіл – ще питання. Як зазначив начальник фінансового управління РДА Олександр Бебко, кількість дітей у школах протягом останніх двадцяти років і так зменшилась у декілька разів. А те, що Пулемецька сільська рада зможе віднайти кошти на фінансування школи, Олександр Зіновійович мало вірить, оскільки на самі органи управління Пулемецької сільської ради потрібно 180 тис. грн. в рік, з яких сільська рада заробляє лише 64 тис. грн., решту фінансування отримують із районного бюджету. Тож як буде дофінансовуватися школа, як обіцяє сільський голова, невідомо.
Коли батьки дітей із села Затишшя були згідні на призупинення діяльності їхньої школи, то батьки із сіл Пулемець та Голядин – категорично проти (їхню думку висловлювали депутати та присутній на сесії голова Грабівської сільської ради Василь Голядинець). Більшість депутатів також вимагали від начальника відділу освіти більш детальної інформації про фінансування шкіл та їхні витрати, кількість учнів та можливості заощадження коштів по навчальних закладах. На це Анатолій Пех відповів, що усі варіанти уже давно прораховані, проте визначити, скільки точно бракуватиме грошей на школи – не можна, оскільки буде підвищуватися мінімальна заробітна плата, збільшаться витрати на електроенергію, змінюватиметься тарифна сітка. Тож суми можна подати лише у приблизних розрахунках, що й було зроблено.
Свою думку висловив й голова профільної комісії районної ради Роман Вензловський: «При жорстких умовах економії по усіх навчальних закладах ми зможемо школи не реорганізовувати та не призупиняти їхньої діяльності». Але чи погодяться на такі умови усі педагоги району?
Так, на комісії пропонувалося з метою економії коштів відправити педагогів на двотижневі відпустки без збереження заробітної плати (пропонували деякі з педагогів), відмовитися від оплати курсів підвищення кваліфікації, оплати годин заміни, доплат за класне керівництво, перевірку зошитів та інше. Та чи погодяться на таке решта вчителів заради збереження мережі шкіл?
Як зазначив перший заступник голови Шацької РДА Сергій Сидорук, під індивідуальне навчання загалом (враховуючи школи об’єднаної громади) підпадають 88 учнів, з них – 53 учні – в школах району. Проте Шацька ОТГ поки що має кошти на утримання своєї мережі шкіл. Якщо цих коштів не вистачатиме – рішення про реорганізацію прийматимуть депутати селищної ради. А району потрібно дбати про мережу решти навчальних закладів.
В підсумку при поіменному голосуванні за всі три школи окремо депутати не дали згоду на їх реорганізацію та призупинення діяльності.
Р.S. До речі, процес реорганізації шкіл триває, хоч і болісно, в усіх районах області. Наприклад, до списку шкіл, які вирішили реорганізувати або ліквідувати, у Рожищенському районі потрапили 10 малокомплектних навчальних закладів. Проте там дали «добро» на закриття однієї – у селі Студині. Окрім того, три початкові школи призупинять свою діяльність у Володимир-Волинському районі. Попри гарячі дискусії, які тривали у сесійній залі, та різні аргументи, які лунали в захист шкіл – більшість депутатів проголосувала за їх закриття. Тож з 1 вересня 2016 року призупинять свою діяльність початкові школи у селах Нехворощі, Яковичі та Свійчів Волидимир-Волинського району. Також у Горохівському районі депутатами прийнято рішення про закриття п’яти шкіл. Гарячі дискусії щодо реорганізації шкіл тривають і в сусідньому Любомльському районі (у цьому переліку – 5 шкіл).
Віта ШЕПЕЛЯ.