Головна Наради, сесії Зайнятість населення: реалії та перспективи

Зайнятість населення: реалії та перспективи

3189

Сьогоднішня наша розмова з першим заступником голови Шацької райдержадміністрації Віктором Павловичем Плейтухом про стан справ у сфері зайнятості в районі.

Вікторе Павловичу, як Ви охарактеризуєте ситуацію на ринку праці в районі?

– Ситуація в Шацькому районі, як і в інших сільських районах, в плані зайнятості населення залишається складною. Після розпаду колективних сільськогосподарських підприємств сільський житель змушений сам давати собі раду. Приємно, що переважній більшості це вдається. Особливо тим, хто вчасно зрозумів, що зайнятість – то не тільки робота «на когось», але й робота «на себе», своїм розумом, у своєму господарстві. Географічне розташування району, туристичний потенціал дали поштовх до розвитку приватного підприємництва, сільського туризму, особистих селянських господарств. Сьогодні можемо констатувати, що із дев’яти тисяч працездатного населення офіційно працевлаштовано близько половини. Під час сезону відпочинку кількість робочих місць збільшується, але вони – тимчасові та погоди не роблять. Основними роботодавцями є заклади бюджетної сфери, відпочинку, торгівлі, лісового господарства, сфери послуг. У районі зареєстровано 604 підприємці – фізичні особи, в яких працює 375 найманих працівників. Саме підприємництво є основним роботодавцем, який створює нові робочі місця в районі. Протягом 2013-го року 184 особи працевлаштовані підприємцями. За одинадцять місяців до центру зайнятості за допомогою у працевлаштуванні звернулося 508 осіб, з них – 371 особа працевлаштована. Зараз на обліку знаходиться 269 безробітних.

 Чи працюють в нашому районі законодавчі зміни останніх років, які направлені на стимулювання зайнятості?

– Так, звичайно, працюють, хоча можливо й не так, як би хотілось. Законом України «Про зайнятість населення», який вступив у дію з 1 січня цього року, передбачено ряд заходів, спрямованих на сприяння зайнятості та стимулювання працевлаштування громадян. Відповідно до цього Закону в районі один підприємець отримує компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за прийняту на роботу особу пільгової категорії. Видано вісім ваучерів на перепідготовку, отримання другої освіти особам віком старше сорока п’яти років. Фактично це – оплата за навчання у розмірі десяти прожиткових мінімумів доходів громадян. Протягом 2013-го року укладено 12 трудових угод з молодими працівниками освіти та медицини, за якими вони зобов’язуються відпрацювати в сільській місцевості не менше трьох років, і відповідно до Закону отримають одноразову адресну допомогу в розмірі десяти мінімальних заробітних плат. З метою стимулювання самозайнятості підприємницької ініціативи здійснено дев’ять одноразових виплат безробітним для організації підприємницької діяльності. За сприяння центру зайнятості 124 особи з числа безробітних пройшли профнавчання.

Розкажіть, будь ласка, про перспективи розвитку ринку праці.

– Рівень розвитку ринку праці, зайнятість населення напряму залежить від рівня економічного розвитку тієї чи іншої території. І цей рівень реально вищий в районах з розвиненою промисловістю, в містах і територіях, прилеглих до великих міст. Шацький район – це район сільськогосподарський, туристичний, отже, і перспективи ми бачимо саме в розвитку цих галузей. Інвестиції в сільське господарство, розвиток туристичної інфраструктури, сфери послуг, торгівлі можуть дати достатню кількість нових робочих місць для наших жителів. Зовсім не завадило б нам і невелике промислове підприємство із заготівлі та переробки фруктів, грибів і ягід. Значно активізувався в Україні агробізнес. До Шацька також приїжджають потенційні інвестори, приглядаються. Думаю, що незабаром будуть зрушення в цьому напрямі й у нас. Головне, щоб інвестор був добросовісним, бо маємо не зовсім хороші приклади.

 Які завдання місцевої влади з питань покращення ситуації у сфері зайнятості?

– Найперше завдання влади та державних органів – не заважати бізнесу, дати можливість розвиватися, підтримувати підприємницьку ініціативу. Ми маємо десь підправляти, а не управляти бізнесом. Створення нормальних умов для розвитку, сприятливого інвестиційного клімату в районі підштовхне бізнес, який створить робочі місця для наших людей. Для цього в районі сформовано перелік інвестиційно привабливих земельних ділянок, утворений центр надання адміністративних послуг для спрощення отримання дозвільних документів. У державі за останні роки прийнято ряд законодавчих та нормативних документів, які спрощують процедуру реєстрації підприємницької діяльності, значно зменшилися кількість перевірок, надали пільги і компенсації легальному, соціально-відповідальному бізнесу, який створює нові робочі місця. Наше завдання – довести ці норми до кожного підприємця, допомогти розібратися в перипетіях законодавства, щоб реально використати надані можливості. Ми маємо також роз’яснювати людям переваги легального працевлаштування і легальної самозайнятості, що дає державні гарантії та відповідний соціальний захист. Для розвитку самозайнятості на селі необхідно більш широко інформувати населення про державні та місцеві програми підтримки сільськогосподарського товаровиробника, які активно діють в районі. Є ще у влади координаційні та контролюючі функції, і вони також будуть задіяні для профілактики та недопущення порушень у сфері зайнятості.

Прес-служба РДА.