Головна Наради, сесії Реалізація напрямків пенсійного забезпечення – справа не тільки держави, а й громадян

Реалізація напрямків пенсійного забезпечення – справа не тільки держави, а й громадян

3240

Питанням пенсійного забезпечення громадян в нашій державі постійно приділяється особлива увага, адже це зачіпає інтереси багатьох людей. Пенсії є одним з видів соціального забезпечення громадян. Сьогодні пенсію отримують близько 14 мільйонів осіб, при цьому для більшості з них такі виплати є основними і такими, що мають сплачуватись на рівні, не нижче мінімальних соціальних стандартів.

10 грудня в управлінні Пенсійного фонду України в Шацькому районі відбулася прес-конференція на тему «Своєчасність розрахунків по платежах до Пенсійного фонду – запорука своєчасної виплати пенсій», яку провів Віктор Гірич, керівник установи. В заході взяли участь його заступник Лариса Положевець, прес-служба Шацької РДА, ЗМІ району. 

За словами Віктора Яковича, працівниками їхнього управління ведеться робота по акумулюванню коштів до бюджету Пенсійного фонду. Стабільно та своєчасно фінансуються виплати пенсій та грошової допомоги населенню району. У зв’язку з деякими змінами, з 1 жовтня прийняття звітності про суми нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та облік сплати страхових коштів у картках особових рахунків платників здійснюють органи Міністерства доходів і зборів. Заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій становить 162 тис. грн.: КСП «Світязь» – 35,6 тис. грн.; СВК «Заповіт» – 83,1 тис. грн.; СВК «Промінь» – 24,7 тис. грн.; СВК «Україна» – 18,6 тис. грн.

Управлінням спільно з ВДВС Шацького районного управління юстиції здійснюється постійний моніторинг стану виконання виконавчих документів про примусове стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, проводяться спільні виробничі наради та зустрічі з керівниками господарств-боржників з метою знаходження дієвих заходів погашення заборгованості. Здійснюються необхідні заходи щодо погашення заборгованості до бюджету Фонду, використовуються при цьому надані чинним законодавством права для стягнення заборгованості по платежах. Це і претензійно-позовна робота, постійно діючі комісії з питань погашення заборгованості, інформування всіх верств населення про обов’язковість  сплати страхових внесків для набуття страхового стажу,  необхідного для призначення пенсії в майбутньому. 

Робочою групою з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення здійснюються обстеження робочих місць роботодавців щодо виявлення найманих працівників, які працюють без трудових договорів. Щомісячно надаються дані в Шацьку РДА та Шацьке відділення Ковельської ОДПІ щодо платників, які за даними звітності нараховують заробітну плату працівникам на рівні або менше мінімально встановленого розміру.

На даний час в районі проживає 4 617 пенсіонерів. В порівнянні з початком року, кількість пенсіонерів зменшилася на 76 осіб. Протягом 10 місяців 2013 року розмір середньої пенсії в районі збільшився з 961,59 грн. (станом на 1 січня 2013 року) до 1 146,35 грн. (станом на 1 жовтня 2013 року), або на 145,79  грн. (15,2%). Проводилась робота по залученню пенсіонерів до одержання пенсій через банківські установи. Ця форма виплати дає змогу заощаджувати фонду певні кошти. Сьогодні через банківські установи отримують пенсії 1 048 осіб, що становить 22,7% загальної чисельності пенсіонерів. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» та у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму з 1 грудня розмір мінімальної пенсії зріс на 55 грн. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, а отже і розмір мінімальної пенсії складає 949 грн.

Також Віктор Гірич повідомив, що підвищення розмірів пенсій насамперед буде відчутним для непрацюючих пенсіонерів району, у кого пенсії не досягали прожиткового мінімуму. А тим, чия пенсія перевищувала 894 грн., збільшиться доплата за понаднормовий стаж. Для працюючих пенсіонерів такий перерахунок буде проведено після їхнього звільнення з роботи з урахуванням прожиткового мінімуму, який буде встановлено на той час.

Зростуть пенсії ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань та дітям війни,  державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інші доплати, що визначаються відповідно до прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Перерахунок не потребує додаткового звернення пенсіонерів до управління Пенсійного фонду України (крім випадків повідомлення про працевлаштування чи звільнення з роботи).

Не оминув Віктор Якович і питання пенсійного реформування, яке потребує поступового поетапного переходу від розподільчих до накопичувальних пенсійних програм та методів пенсійного страхування. Такий перехід повинен базуватися на індивідуалізації страхових пенсійних внесків, створенні умов для успішного інвестування пенсійних заощаджень громадян, відносинах довіри та взаємодопомоги між різними поколіннями суспільства.

Завдяки реалізації пенсійної реформи встановлено максимальний розмір пенсійної виплати в Україні на рівні 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до розміру прожиткового мінімуму на сьогодні це становить 9 540 грн. Таким  чином, вже з жовтня 2011 року призначених надвисоких пенсій по 40-50 тисяч в Україні немає.

Працівникам бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я, соціальної сфери) підвищено престижність роботи шляхом виплати їм одноразової грошової допомоги при виході на пенсію у розмірі 10 призначених місячних пенсій. Окрім того, збережено право на пенсію за вислугу років, тобто за наявності 25 років спеціального стажу призначається пенсія незалежно від віку. Проводиться робота щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, що дасть змогу урізноманітнити джерела доходів майбутніх пенсіонерів і забезпечити більш високий рівень пенсій.

У результаті реалізації нової соціальної стратегії влади середній розмір трудової пенсії в районі становить нині 1 146,35 грн. Протягом останніх 5 років середній розмір пенсії по району зріс більше, ніж удвічі. При цьому для людей, які мають страховий стаж не менш як 25 років для чоловіків та 20 років для жінок, розмір підвищення до пенсії становить не менш, ніж 100 гривень. «Крім того, хотів би наголосити на такому із нововведень закону, як порядок врахування заробітної плати для призначення пенсії, – зазначив Віктор Гірич. – За новими нормами, заробіток для призначення пенсії можна брати лише за даними персоніфікації, тобто з липня 2000 року. Відпала необхідність обов’язково вишукувати заробітну плату за 5 років до цього періоду й підтверджувати її довідками».

Підвищено розміри пенсій людям, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім того, що були підвищені мінімальні розміри пенсій (наприклад, ліквідаторам аварії на ЧАЕС мінімальний розмір пенсій встановлено на тому рівні, що й інвалідам війни), було осучаснено розміри пенсій інвалідам-ліквідаторам. Також збільшено розміри пенсій інвалідам війни на 25%; розміри підвищення членам сімей загиблих військовослужбовців – на 35% (з 1 травня 2012 року це підвищення поширено і на сім’ї померлих інвалідів війни); підвищення членам сімей померлих військовослужбовців – на 23%; підвищення дітям війни – на 20%. Загалом середній розмір пенсії, наприклад, інвалідів війни, збільшено з 2 353,88 грн. (станом на січень 2011 року) до 3 217,02 грн., або на 36,7%.

З 2008 року надбавка до пенсії багатодітним матерям встановлена в таких розмірах: за  10 і більше дітей – 40%; за 9 дітей – 39%; 8 дітей – 38%; 7 дітей – 37%; 6 дітей – 36%; 5 дітей – 35% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» передбачено, що в разі присвоєння жінці звання «Мати-героїня» до пенсії встановлюється надбавка 40% прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, незалежно від кількості дітей. 

І якщо до 2010 року в районі лише 10 багатодітних матерів отримувало надбавку в розмірі 40%, то на даний час таких осіб 168. В 2010 році в районі призначено таких доплат 107 багатодітним матерям, в 2011 році – 35, в 2012 – 60, за 7 місяців цього року призначено доплат 15 матерям-героїням, ще на 5 подано документи до комісії при Волинській ОДА.

Сьогодні на виплату пенсій по району щомісяця необхідно 5 млн. 429 тис. грн., що на 9,3% більше від показника 2012 року.

Нещодавно в управлінні Пенсійного Фонду в районі запроваджено нову організаційно-технологічну систему обслуговування та прийому громадян за принципом «єдиного вікна». Така модель надання соціальних послуг дозволяє спростити механізм отримання необхідних документів та інформації, адже все це надається в одному кабінеті. До того ж прийом здійснюється без встановлення спеціальних днів і годин, без поділу за територіальним принципом у межах зони обслуговування району. Також з 1 січня наступного року на сайті Шацької РДА функціонуватиме сторінка управління Пенсійного Фонду, де буде повідомлятися про зміни у пенсійному законодавстві, висвітлюватиметься робота районного управління.

Віта ШЕПЕЛЯ.