27 серпня у залі засідань Шацької районної ради під головуванням Анатолія Павлея, начальника відділу освіти Шацької РДА, відбулося щорічне розширене засідання колегії відділу освіти, в якому взяли участь Олександр Кусько, голова Шацької РДА, Сергій Віннічук, голова районної ради, Катерина Редько, голова районної ради профспілки працівників освіти, директори шкіл та їхні заступники, керівники позашкільних закладів освіти, завідувачі ДНЗ, педагоги району.
На початку засідання Анатолій Павлей попросив вшанувати пам’ять педагогічних працівників, які цього року відійшли у вічність, а також загиблих в АТО бійців. Також він повідомив, що сьогодні відділ освіти підтримує ініціативу і звертається до всіх освітян району з проханням перерахувати свій одноденний заробіток на потреби АТО. Це найменше, що можна зробити для підтримки української армії та її обороноздатності, підтримки людей, які сьогодні захищають нашу державу та нас на сході. Далі доповідь Анатолія Павлея уже безпосередньо стосувалася підбиття підсумків навчально-виховного процесу за минулий рік та окреслення завдань на наступний навчальний рік. За словами Анатолія Дмитровича, минулий навчальний рік вніс у життя освітян та школярів багато нового, ознаменувався переходом на нові стандарти базової загальної середньої освіти.
У Шацькому районі впродовж останніх чотирьох років функціонує стабільна мережа освітніх закладів, яка, в основному, дозволяє забезпечувати потребу жителів регіону в дошкільній, загальній середній та позашкільній освіті. У 2013-2014 н.р. в районі нараховувалось 2 518 осіб шкільного віку, 2 499 з них охоплено різними формами навчання у ЗНЗ району. Цього року до навчальних закладів району з приводу надання послуг у сфері освіти для дітей звернулось 3 батьків, які прибули зі Сходу. Тому важливо підтримувати учнів, створити для їхнього навчання сприятливий мікроклімат.
Що стосується дошкільної освіти, то для задоволення потреб місцевих громад на території нашого району функціонують 9 дошкільних навчальних закладів, в тому числі 1 навчально-виховний комплекс з дошкільним відділенням. У 23 вікових групах виховується понад 550 дітей дошкільного віку. У порівнянні з минулим роком показник охоплення дітей дошкільною освітою збільшився на 5%. Станом на 1 січня 2014 року в районі налічується понад 1 200 дітей дошкільного віку. Всього в районі на влаштування дітей в ДНЗ зареєстровано 187 заяв батьків. Найбільша черга у ДНЗ №1 смт Шацьк, с. Світязь, с. Пульмо. Минулого року відділ освіти намагався впродовж навчального року запровадити електронну систему реєстрації заяв батьків, де є черга на влаштування дітей у ДНЗ. Але, у зв’язку з обмеженням бюджетних асигнувань та дорогою вартістю програмного забезпечення ці намагання залишилися на початковому етапі. Стосовно харчування дітей, то, як зазначив Анатолій Павлей, у порівнянні з минулим роком вартість харчування збільшилась на 1,50 грн., проте норми харчування виконано лише на 76%. Середня вартість харчування на одну дитину в день у ДНЗ становила 10,50-11,00 грн. (потреба – 17-19 грн.). Дошкільним закладам доводиться залучали спонсорські кошти та продукцію з власних городів для здешевлення вартості харчування. Уже п’ятий рік, як діє районна регіональна Програма «Розвиток дошкільної освіти Шацького району на 2010-2014 роки». На виконання заходів Програми впродовж 2014 року планувалось відновлення роботи однієї вікової групи у ДНЗ с. Прип’ять та двох груп у ДНЗ №1 смт Шацьк. Але на виконання цих заходів немає коштів.
Що ж стосується питання харчування школярів, то гарячим харчуванням охоплено більше 1800 учнів. Вартість харчування, що становила у минулому навчальному році 4,00 грн. в день на дитину (65% від потреби) не дала можливості виконати вищезазначену постанову в повному обсязі, а лише на 64%. Однією з проблем шкільних їдалень є покращення матеріально-технічного стану харчоблоків, проте обмежене фінансування не дає можливості забезпечити усім необхідним.
Попри деякі труднощі, влітку було організовано оздоровлення дітей на базі ЗНЗ та НВК, на що було виділено 112,0 тис. грн. та було відкрито 13 таборів з денним перебуванням. В таборах відпочивали 800 дітей. Не оминув увагою доповідач і питання медичного обслуговування школярів (щорічно у Шацькій районній лікарні проводяться медогляди), а також питання кадрового забезпечення закладів освіти. Зокрема, в останні роки спостерігається поступове збільшення кількості молодих спеціалістів у навчальних закладах. На початок 2014-2015 навчального року у ЗНЗ району призначено 4 молодих спеціалісти, які навчалися за цільовими направленнями(саме їх і привітали освітяни оплесками, а Катерина Редько – традиційними квітами).
Одним із напрямків роботи освітян є наполеглива робота з обдарованими дітьми (ведеться в ЗНЗ І-ІІІ ст. смт Шацьк, с. Пульмо, с. Світязь, с. Мельники, с. Піща, БДЮТ). Щорічно учні цих шкіл беруть участь та виборюють призові місця на Всеукраїнських учнівських олімпіадах з навчальних предметів ІІ та ІІІ етапів. Дещо невтішними є показники комп’ютеризації шкіл. Хоч на даний час комп’ютеризовано усі 7 шкіл І-ІІІ ст., ЗОШ І-ІІ ст. с. Смоляри Світязькі та с. Пулемець (всьго в навчальних закладах району використовується 154 комп’ютерів та ноутбуків), проте майже 120 з них використовуються понад 5 років. Проблемним є забезпечення шкіл І-ІІ ст. комп’ютерами, адже 8 з них забезпечені комп’ютерами лише для роботи педагогічних працівників, по одному-два на школу.
У жовтні 2013 року було оголошено про проведення ІІ етапу національного проекту «Відкритий світ». Всі 7 шкіл І-ІІІ та 9 шкіл І-ІІ ступенів подали свої заявки на реєстрацію участі у конкурсі. На даний час, у зв’язку із нестабільністю в державі, призупинено дію різних державних програм, в тому числі і програму «Відкритий світ». Освітяни сподіваються, що стабілізація в економіці і суспільно-політичному житті дадуть можливість продовжити проект і школи зможуть отримати новітнє мультимедійне обладнання. Звітував Анатолій Павлей і про роботу позашкільних закладів освіти (БДЮТ, ДЮСШ). Особливі результати цьогоріч показали спортсмени, адже вихованці секції з веслування на байдарках і каное займали призові місця в обласних, всеукраїнських та міжнародних змаганнях, юні дзюдоїсти зі змагань також поверталися із нагородами. Характеризуючи правовиховну роботу, начальник освітян відзначив, що впродовж останніх років учнями нашого району злочинів не скоєно, що є хорошим показником серед районів області. Організована відповідна профілактична робота органів учнівського самоврядування у даному напрямку (діє комісія, комітет або сектор дисципліни та порядку, робота щодо попередження злочинності, дитячої бездоглядності та захисту прав дітей. Не оминув увагою також роботу психологічної служби та психолого-медико-педагогічної консультації.
В закладах освіти проведені ремонтні роботи, які забезпечили належні умови для організації навчально-виховного процесу у новому 2014-2015 навчальному році. Відділом освіти у серпні було прийнято школи до нового навчального року з підписанням відповідних актів їх готовності до роботи. Наостанок Анатолій Дмитрович побажав педагогам плідного навчального року, здоров’я, душевної рівноваги, успіхів у навчанні та вихованні молодого покоління.
До обговорення доповіді запрошувалися Віра Озимок, директор ЗОШ І-ІІІ ст. с. Світязь (розповіла про роботу навчального закладу, який вона очолює); Катерина Редько (інформувала про результати роботи профспілки працівників освіти); Валентина Денисовець, завідувач ДНЗ с. Світязь.
Олександр Кусько, звертаючись до педагогів району, зазначив, що й сам чимало років пропрацював на освітянській ниві, тож проблеми освітян йому добре знайомі та близькі. Свої корективи, і не завжди приємні, вносить у життя шкільної громади теперішня ситуація в державі. Тож саме вчителі сьогодні повинні виховувати і навчати у патріотичному дусі молоде покоління, застосовувати досвід патріотичного виховання молоді сусідньої європейської країни – Польщі. Він подякував учителям, завідувачам ДНЗ, директорам шкіл та їхнім заступникам за підготовку шкіл до нового навчального року, за уміння знайти спонсорів, знайти порозуміння з батьками учнів. Хотілося б, звісно, дочекатися того часу, коли забезпечення шкіл усім необхідним буде повністю покладено на плечі держави. Проте особливих проблем із підготовкою шкіл до нового навчального року, які не можна було б вирішити, немає. За словами Олександра Сергійовича, можливо, адміністративна реформа, яка буде запроваджуватися у майбутньому, вплине і на мережу освітянських закладів району, і ми повинні бути до цього готовими. Він також побажав педагогам плідної праці, вдячних і хороших учнів, добра і благополуччя.
Наостанок Анатолій Павлей та Катерина Редько нагородили педагогів району за вагомі результати у роботі: Грамотою відділу освіти Шацької РДА – Миколу Романовича, Василя Жипу, Леоніда Цюп’яха, тренерів-викладачів Шацької ДЮСШ, Юрія Дударчука, вчителя фізкультури НВК «школа-дитсадок» с. Мельники, Олександра Оксентюка, вчителя ЗОШ І-ІІІ ст. с. Прип’ять, Тамару Мазурок, практичного психолога ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк, Марію Шевчик, вчителя ЗОШ І-ІІІ ст. с. Піща, Василя Жука, вчителя ЗОШ І-ІІІ ст. с. Ростань, Руслана Пеха, вчитель ЗОШ І-ІІ ст. с. Пехи, Наталію Кулик, вчитель ЗОШ І-ІІ ст. с. Світязькі Смоляри, Оксану Занюк, ЗОШ І-ІІІ ст. с. Пульмо.
Віта ШЕПЕЛЯ.