Головна Освіта Шацькі педагоги націлені на впровадження нових стандартів освіти

Шацькі педагоги націлені на впровадження нових стандартів освіти

3012

28 серпня під головуванням Анатолія Павлея, начальника відділу освіти Шацької РДА, відбулося щорічне традиційне розширене засідання колегії, на якому розглядалося питання про підсумки розвитку освіти району у 2012-2013 навчальному році та завдання на 2013-2014 навчальні роки в умовах впровадження державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти. Участь у засіданні взяли заступники голови Шацької РДА Віктор Плейтух та Сергій Пархонюк, голова районної ради Володимир Голядинець.

З доповіддю перед педагогами та членами колегії виступив Анатолій Павлей. За його словами, минулий навчальний рік характеризувався напруженою роботою освітян району, яка була націлена  на  виконання рішень колегії Міністерства освіти і науки України, проведення зовнішнього незалежного оцінювання, створення умов рівного доступу до здобуття якісної освіти у дошкільних та шкільних навчальних закладах, соціальний захист учасників навчально-виховного процесу. Підбиваючи підсумки минулого навчального року, Анатолій Дмитрович зазначив, що мережа загальноосвітніх навчальних закладів (18 шкіл) в основному задовольняє потреби жителів району.  Проте викликає стурбованість наповнюваність класів, яка протягом п’яти років залишається майже на одному рівні: на 3324 учнівських місцях, які можуть прийняти школи  відповідно до проектних потужностей, навчалося 2032 учні. Також у районі функціонують 9 дошкільних навчальних закладів, 1 НВК з дошкільним відділенням на 36 дитячих місць. У 24 вікових групах виховується 550 дітей дошкільного віку. Станом на 1 січня 2013 року в районі налічується  понад 1320 дітей дошкільного віку. Всього на влаштування дітей в дитсадки зареєстровано 183 заяви батьків. Найбільша черга у ДНЗ №1 смт Шацьк, с. Світязь та с. Пульмо. На даний час розпочато електронний облік реєстрації заяв батьків на влаштування дітей у ДНЗ. Минулого року 100% дітей 5-річного віку були охоплені дошкільною освітою. Значно покращилася матеріально-технічна база дитячих садочків, оновлено застаріле холодильне та технологічне обладнання, замінено вікна, двері, придбано ноутбуки, іграшки. Перекрито дах ДНЗ №1 смт Шацьк, такі ж роботи тривають у дошкільному навчальному закладі с. Піща. Усе це – завдяки старанням керівництва району і місцевої влади, благодійному фонду Степана Івахіва. Докладно охарактеризував керівник освітян і ситуацію із харчуванням дітей у навчальних закладах, наголосивши на тому, що тепер директори шкіл повинні декларувати безпечність харчування дітей. У 2013 році для організації безоплатного харчування учнів в ЗНЗ району планується використати 707 тисяч грн.

З кожним роком покращується якісний склад педагогічних працівників: з 334 педагогів 7 мають звання «Відмінники освіти України», 5 учителів-методистів, 43 старших учителів, 295 педпрацівників мають повну вищу освіту, 9 – базову вищу,  30 – неповну вищу, 122  педагогічних працівники мають кваліфікаційну категорію «Спеціаліст вищої категорії», 94 – кваліфікаційну категорію «Спеціаліст І категорії». Окрім того, обов’язковим для вчителів є навики роботи з комп’ютером та вміння користуватися Інтернетом. В цьому році  в район на роботу прибули 5 молодих спеціалістів, проте актуальним залишається питання фахового та особливо вікового складу педагогічних колективів кожного навчального закладу. Проблемним, за словами Анатолія Павлея, залишається питання комп’ютеризації шкіл І-ІІ ст., адже впровадження з цього року курсу «Сходинки до інформатики» у других та інформатики у п’ятих класах ставить нові вимоги до підготовки вчителів до роботи за оновленими навчальними програмами, оснащення шкіл комп’ютерною технікою. Загалом комп’ютеризовано усі сім шкіл І-ІІІ ст. та  ЗОШ І-ІІ ст. с. Смоляри Світязькі. Не оминув увагою доповідач і впровадження допрофільної підготовки та профільного навчання учнів (для організації якого треба мати належне кадрове та матеріально-технічне забезпечення), роботу з обдарованими дітьми, участь учнів у олімпіадах, інтерактивних та творчих конкурсах, роботі позашкільних навчальних закладів, процесі відпочинку та оздоровлення дітей, навчання дітей-інвалідів, медичний огляд школярів. Також одним із головних чинників успішної роботи освітянської галузі є зміцнення матеріально-технічної бази закладів освіти, енергозбереження. В минулому навчальному році цим питанням приділялось чимало уваги. Освітні заклади району практично завершують заміну  вікон на енергоощадні, облаштовано внутрішні санвузли та утеплено надвірні вбиральні. Разом з підготовкою до нового навчального року здійснювалась підготовка закладів до роботи в зимових умовах: проведено поточні ремонти всіх котелень та забезпечено паливом усі заклади освіти.

«Сподіваюся, що  разом ми зможемо реалізувати  всі наші освітянські завдання, адже тільки у спільній роботі, у взаєморозумінні я бачу хороші результати праці», – підсумував Анатолій Павлей.

Наталія Приступа, завідувач районного методичного кабінету відділу освіти, у своєму виступі наголосила, що з нового навчального року розпочинається поступове впровадження державного стандарту базової та повної загальної середньої освіти і нових навчальних програм з базовою дисципліною. Учні п’ятих класів перейдуть на навчання за новими програмами. Минулий навчальний рік відзначився певними здобутками, напрацюваннями, перемогами педагогів, які брали участь у конкурсі «Вчитель року», виставці дидактичних і методичних матеріалів «Творчі сходинки педагогів Волині».

Директор ЗОШ І-ІІІ ст. с. Ростань Алла Семенюк відзначила, що нова школа, яку вона очолює, це типовий навчальний заклад для сільської місцевості (принаймні, він таким повинен бути у кожному селі), а вчителі створюють тут комфортні умови для всіх учасників навчального процесу. Проте проблемою який рік залишається придбання шкільного автобуса (той, що є, уже давно відпрацював своє).

Про здобутки, напрацювання і проблеми ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк говорила у виступі Тетяна Сидорук, заступник директора школи. За її словами, серед досягнень – підтвердження випускниками школи високого рівня знань, успішний виступ школярів на Всеукраїнських олімпіадах. Проблемним є підвіз дітей до Луцька на олімпіади, відсутність у школі приміщення для масових заходів, навчання молодших школярів у дві підзміни.

Про роботу ЗОШ І-ІІІ ст. с.Пульмо розповіла заступник директора Людмила Фурман, а про ДНЗ №1 – вихователь, в.о. завідуючої Людмила Науміч. 

Аналізуючи роботу районної профспілки працівників освіти, її голова Катерина Редько нагадала, що 3 січня було підписано обласну угоду про співпрацю між органами виконавчої влади, профспілковими об’єднаннями та організаціями роботодавців, а вже у лютому була укладена така ж угода на районному рівні. Серед проблем – рівень середньої заробітної плати педагогів, компенсація за проїзд до місця роботи, відсутність пільгових кредитів на житлове будівництво педагогічним працівникам.

Сергій Пархонюк, в свою чергу, озвучив основні тези  указу Президента України «Про Національну стратегію освіти в Україні на період до 2021 року», що вийшов 25 червня 2013 року, на виконання яких має бути спрямована реалізація державної політики у сфері освіти. Розробка національної стратегії освіти зумовлена необхідністю кардинальних змін, спрямованих на підвищення якості, конкурентоспроможності освіти в нових економічних, соціокультурних умовах, прискорення інтеграції України у міжнародний освітній простір. Не оминув увагою Сергій Степанович і проблеми освітян району, які чи не найбільше їх турбують. Зокрема, за його словами, на обласній нараді Борис Клімчук запевнив, що жодна малокомплектна школа в селі не буде закрита без згоди громади. Хоча такі кроки дадуть можливість спрямувати заощаджені чималі суми на розвиток інших закладів освіти районів, дітям – отримувати більш якісну освіту у школах, де більш потужна матеріальна база та кращі умови. Відповідно до можливостей буде вирішуватися питання комп’ютеризації шкіл І-ІІ ст.

Віктор Плейтух, виступаючи перед освітянами, зауважив, що кілька років тому педагоги району порушували ті проблеми, які сьогодні успішно вирішені. Проте й тепер залишається їх чимало, вирішуватись вони будуть поступово. «Бюджет району не такий потужний, аби самостійно будувати школи та дитсадочки. Але в цьому питанні тісно співпрацюємо з народним депутатом, обласною владою, які дійсно надають хорошу підтримку», – акцентував Віктор Павлович.

Про те, що директорам та вчителям шкіл потрібно більше уваги звертати на патріотичне виховання, культуру поведінки, говорив Володимир Голядинець. Стосовно матеріального покращення закладів освіти, то в цьому питанні потрібно сподіватися не лише на районну владу, батьківські комітети, а й самим налагоджувати співпрацю з депутатами різних рівнів, спонукати громадськість та голів сільських рад брати участь у міжнародних проектах.

Після завершення колегії Анатолій Павлей та Катерина Редько вручили нагороди кращим педагогам району за підсумками атестації районного та обласного рівнів.

Віта Шепеля.