Головна Право Волинські прокурори застосували відновні підходи у кримінальному провадженні про злочин, вчинений неповнолітнім

Волинські прокурори застосували відновні підходи у кримінальному провадженні про злочин, вчинений неповнолітнім

1511

Використовуючи позитивний досвід перевиховання неповнолітніх закордоном, волинські прокурори реалізовують проєкт “Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину”.

Проєкт ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про злочини невеликої та середньої тяжкості, вчинені неповнолітніми, які раніше злочинів не вчиняли.

Завданням, яке ставлять перед собою правоохоронці, є налагодження ефективної комунікації між такими неповнолітніми і потерпілими від вчинених ними злочинів, аби відшкодувати заподіяну шкоду, якнайраніше вивести підлітків-правопорушників із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям заходів для їхньої ресоціалізації та запобігання повторним злочинам.

Вивчивши матеріали кримінального провадження, на стадії повідомлення неповнолітньому про підозру, якщо у провадженні є потерпілий, якому завдано шкоди, і неповнолітній визнає факт вчинення злочину – прокурор пропонує підлітку взяти участь у Програмі, аби згодом бути звільненим від кримінальної відповідальності або отримати покарання, не пов’язане із позбавленням волі.

Угоду про застосування Програми відновлення укладають за участі адвоката-медіатора регіонального Центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У ній зазначають усі умови(відшкодування завданої  злочином шкоди, залучення до суспільно-корисної праці тощо), які підліток має виконати в обумовлений строк. Після виконання умов прокурор має законні підстави звернутись до суду з проханням визнати неповнолітнього винним у скоєнні злочину і з урахуванням виконання ним Програми звільнити від покарання.

На виконання такої Програми прокурорами Луцької окружної прокуратури поінформовано неповнолітнього мешканця одного із сіл Луцького району, підозрюваного у крадіжці, його законного представника та представника потерпілого про можливість реалізації Програми.

Як наслідок успішного закінчення Програми медіації прокурор подав до суду клопотання про звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності у зв’язку із його примиренням з представником потерпілого.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду клопотання прокурора задоволено, неповнолітнього підозрюваного звільнено від кримінальної відповідальності, а провадження відносно нього закрито.

Зауважимо, що унаслідок участі у Програмі неповнолітнім забезпечується можливість не розлучатися з батьками, не потрапляти під негативний вплив осіб, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, продовжувати навчання, займатися спортом, працювати та прагнути стати свідомими і відповідальними громадянами України.

До слова, згідно спільного наказу Міністерства Юстиції України та Офісу Генерального прокурора від 17.04.2020 № 1473/5/194 проєкт поширений на всю територію України.

Пресслужба обласної прокуратури