Головна Політика 22-й рік самостійності. Думки вголос

22-й рік самостійності. Думки вголос

3382

День Незалежності України ми святкуємо традиційно, кожного року. І традиційно в це свято кожному з нас хочеться почути щось значиме, підбити підсумки роботи, розказати про досягнення. Проте важливо не тільки пишатися здобутками, але й належно сприймати критику на свою адресу. Президент України Віктор Янукович на засіданні Ради Регіонів за підсумками роботи 2012 року зазначив: «Ми повинні дивитися в майбутнє, обговорювати усі надії, невдачі, які були, досягнення, розчарування, помилки – нові чи старі. Я пропоную поглянути на підсумки року не просто як на набір показників та індикаторів, але подивитися як на ще одну віху нашого життя».

Дійсно, саме життя вимагає від нас вміння аналізувати, усвідомлювати, а значить – розвиватись, тому що лише маючи певний досвід, можна творити щось нове, краще, корисніше. Переддень державного свята є нагодою почути різні думки щодо нашого життя та об’єднатись у нових спільних планах на майбутнє. Вислови наших жителів та посадовців, зібрані кореспондентами місцевої газети, у цій статті відображають окремі ключові аспекти реалізації державної політики в районі.

Як ми виконуємо соціальні ініціативи

Україна – держава соціально орієнтована, усі зусилля керівництва спрямовані на поліпшення соціального клімату в державі, на утвердження ефективної системи соціального захисту населення, підвищення рівня державних соціальних стандартів надання послуг та зниження рівня бідності в країні.

В районі стабільно зростає заробітна плата. В 2012 році рівень середньомісячної заробітної плати штатних працівників підвищився на 16 %. Впродовж тривалого часу відсутня заборгованість із виплати заробітної плати та усіх видів соціальних виплат, пенсій, стипендій.

У результаті реалізації нової соціальної стратегії влади відбулись суттєві зрушення в галузі пенсійного забезпечення. Протягом останніх п’яти років середній розмір пенсії в районі зріс більше, як удвічі. До прикладу, станом на 01.01.2008 року середня пенсія  дорівнювала   568 грн. зараз – 1146 грн. За останні роки збільшили пенсійні виплати постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідам війни на 25%; членам сімей загиблих військовослужбовців – на 35%, членам сімей померлих військовослужбовців – на 23%; дітям війни – на 20%. Відповідно зросли також розмір та кількість отримувачів соціальних допомог (14 видів). Сьогодні на виплату пенсій по району  щомісяця держава виділяє 5,5 млн. грн., на виплату усіх видів соціальних допомог – понад 2 млн. грн. Президентською ініціативою є також увага до дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Сьогодні на первинному обліку служби у справах дітей райдержадміністрації  перебуває 37 дітей: 13 дітей-сиріт та 24 дитини, позбавлені батьківського піклування. Пріоритетною формою сімейного влаштування є усиновлення. В районі створені 2 прийомних сім’ї, в яких виховується 3 дитини, позбавлені батьківського піклування. У кожній сільській раді працюють соціальні працівники, на яких покладено функції з раннього виявлення та своєчасного надання соціальних послуг сім’ям, які опинилися у складних життєвих обставинах. Робота цих спеціалістів також потребує співпраці – з сільськими головами, директорами шкіл, громадськістю. Всі мають працювати в режимі взаємного сприяння в цьому важливому питанні захисту інтересів дітей.

Особлива увага з боку Президента та Уряду приділяється питанню соціальної підтримки багатодітних сімей. Саме в останні роки спостерігаємо тенденцію до збільшення розмірів допомог та кількості осіб, яким присвоєно це почесне звання. В районі звання «Мати – героїня»  мають 288 жінок.  І саме на останні роки припадає левова частка (90%) виплат грошової компенсації до отриманого звання, це поверх 2,5 млн. грн.

Шацький район – трудонадлишковий. Таким він був завжди. Сезонний характер зайнятості примушує наших людей шукати роботу в інших місцях, переважно за кордоном. Подолання безробіття та створення нових робочих місць – одне з ключових соціальних завдань Віктора Януковича. В районі створюються всі умови для розвитку сектору малого підприємництва, надходження від його діяльності складають більше 30% від загального обсягу. Новий Закон «Про зайнятість населення» передбачає дієві механізми конкурентоздатності громадян на ринку праці через запровадження різноманітних форм навчання, підвищення кваліфікації, а також  стимулювання розвитку підприємництва та малого бізнесу. Спільним завданням номер один залишається легалізація зайнятості в районі та створення нових робочих місць.

Віктор Гірич, начальник управління Пенсійного Фонду в Шацькому районі:

«Я пам’ятаю виплату пенсій купоно-карбованцями, картками до оплати, які потрібно ще було підтвердити талонами на придбання певного товару; невиплату пенсій по 6-8 місяців; виплату продуктами і товарами: від борошна до верхнього зимового одягу… Сьогодні ж пенсіонер має змогу обслуговуватись у банківських установах, отримувати пенсію в будь-якому місці та зручним для нього способом. Протягом останніх років спостерігається стійка тенденція росту розмірів пенсій. Особлива увага приділяється найбільш вразливим категоріям населення. Так, до прикладу, середній розмір пенсії учасника бойових дій сьогодні складає 2675 грн., воїна-афганця –  2491грн. Особливо помітним стає це, якщо порівняти  сьогоднішні пенсії в еквіваленті купівельної спроможності».

Світлана Черняк, мати 9 дітей, с. Світязь:

«Минулого року мені було присвоєно звання «Мати-героїня». І незадовго до нашої сім’ї надійшли обіцяні гроші. Дякую, що отримала значну матеріальну підтримку від держави. Було приємно почути привітання від голови сільської ради, від тих, хто не байдужий до проблем багатодітних родин».

Як ми налагоджуємо міжнародні зв’язки

Географічне розташування та налагоджені робочі  взаємовідносини із сусідніми державами сприяють міжнародному співробітництву. Хочу зауважити, що воно, починаючи з 2011 року, значно активізувалось. Саме тоді було подано заявки на ряд проектів, які реалізовуються тепер, у 2013 році. Це, зокрема, спільний з управлінням доріг Влодавського повіту проект щодо закупівлі обладнання для ремонту і прибирання доріг, орієнтовна вартість фінансування – 360 тис. євро. Проект передбачає закупівлю 7 одиниць спеціальної дорожньої техніки, навчання для працівників дорожніх та комунальних служб, створення інтерактивної карти доріг Шацького району. Спільним з гміною Ханна Влодавського повіту є проект, який передбачає розбудову каналізаційної мережі смт Шацьк, а саме: будівництво біля 10 км каналізаційної мережі на вулицях, що прилягають до озер Чорне та Люцимер та модернізацію очисних споруд смт Шацьк. Орієнтовна вартість проекту – понад 2 млн. євро.

В стадії реалізації також проект  по закупівлі обладнання для ранньої діагностики онкозахворювань та реанімобіля для потреб Територіального медичного об’єднання.

На співфінансування проектів транскордонного співробітництва з обласного бюджету в цьому році виділено 156 тис. грн., по 39 тис. грн. на кожну сільську раду. Реалізація міні-проектів у рамках проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» здійснюється по чотирьох радах: Шацька селищна – вуличне освітлення,  Грабівська сільська – капітальний ремонт їдальні ЗОШ І-ІІ ступенів села Смоляри Світязькі, Пульмівська сільська –  капітальний ремонт опалення лікарської амбулаторії, Піщанська сільська – вуличне освітлення села Піща.

Ми зрозуміли, що спільні зусилля дають набагато вагоміший і більший результат, всі проекти передбачають дольову участь, відсоток незначний, орієнтовно 10%, проте сьогодні його можуть собі дозволити все більше рад району, а хто не зможе – допоможемо.

Сергій Пархонюк, заступник голови Шацької райдержадміністрації:

«Міжнародне співробітництво Шацького району із країнами – членами ЄС вже давно засвідчило свою користь для нашої  громади, адже воно втілюється в реальну допомогу, дає змогу  вирішувати  актуальні  проблеми сьогодення.  І користь ця не лише в грошовому еквіваленті. Європейський вектор розвитку – це зовсім інші цінності, інша якість політики і послуг, що надаються споживачам. У нас же часто в цьому плані все виглядає, як у приказці «багато слів – мало справ». Навіть щодо Концепції розвитку місцевого самоврядування, запропонованої Президентом Віктором Януковичем, яка зараз у всіх на вустах, прикладом  є наші сусіди поляки, які  прийняли зважене політичне рішення із втілення територіальної  реформи (за одну ніч, до речі). Час довів правильність і вчасність такого рішення».

Як ми організовуємо відпочинок

Шацький район відомий усім завдяки туризму. Озеро Світязь – це наша окраса, наше обличчя. Тому й ставлення до нього має бути відповідне, в першу чергу, від нас самих. Бо чистоту та лад в господі наводить сам господар, а тим більше тоді, коли чекає гостей. Необхідне переосмислення самого принципу надання туристичних послуг, або, іншими словами, забезпечення  умов, «культури  відпочинку» та переведення його на круглорічний цикл. А це не тільки дотримання санітарних та гігієнічних вимог, але й створення нового іміджу району з акцентом на гостинності, родинній атмосфері. Хочеться, щоб наші жителі були такі, як наша благодатна природа: з чистими помислами, привітні, вдячні. До таких людей хочеться їхати не тільки влітку.

За три останніх роки ми отримали від держави значну підтримку на розвиток інфраструктури району – більше 150 млн. грн., що дало змогу забезпечити належний рівень доріг. Відпочивальники навіть відмітили, що наші дороги – досить непогані, порівняно з іншими в країні. Зараз вивчаємо також питання присвоєння окремим територіям статусу курортних зон, що також дозволить мати певні механізми державної підтримки.

Наталія Кравчук, 33 роки, жителька міста Луцьк:

«Я відпочиваю на Світязі вже не перший рік. Хочеться, звичайно, сказати слова вдячності на адресу тих людей, які відремонтували дороги, які пішли назустріч і забезпечили кращі умови проживання за помірну ціну (хоча, коли великий наплив відпочиваючих, то ціну ніхто не зменшує, а піднімає).  Проте,  як не було біля озера хороших пляжів загального користування, то так їх і немає. На берегах скрізь мокро і стоїть болото. А ще всюди багато сміття. Але в цьому я звинувачую тільки людей. Бо кожен із нас повинен прибирати після себе, а не смітити спеціально, щоби когось потім звинуватити в неналежному прибиранні прибережної смуги».

Петро ЗУБ, приватний підприємець, смт Шацьк:

«Враховуючи історичні особливості регіону Волині та природний потенціал для розвитку туризму в нашому районі, пропонуємо для відпочиваючих різноманітні екскурсії: автомобільні, велосипедні, пішохідні, на туристичних байдарках. В перспективі – розробка комбінованих туристичних маршрутів та екскурсій, а також пропозицій щодо зимового відпочинку на Шацьких озерах. Приємно усвідомлювати, що наш озерний край обирають для відпочинку люди не лише з різних куточків України, але й із-за кордону».

Орися Порва, 33 роки, село Світязь:

«Я займаюся продажем власної продукції, зокрема, випікаю пончики і пиріжки. Наші вироби смакують людям. Але цього року, на мій погляд, відпочивальників  поменшало. А от продавців власної продукції побільшало, приїжджають не тільки зі Світязя, а й усього Шацького району і навіть Ковеля».

Як ми господарюємо на  землі

Поряд з туристичним вектором розвитку району, перспективною є розбудова аграрного сектору. Розпочата в Україні земельна реформа є складовою економічної реформи, її завданням є раціональне використання та охорона земель, передача їх у приватну та колективну власність з метою створення умов для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі. У районі сертифікати на земельні частки оформили лише 54% пайовиків. Це фактично стан тупцювання на місці, він утруднює освоєння нових форм економічного використання земель, залучення інвестицій.

В частині реформування аграрного сектору акцент виробництва сільськогосподарської продукції змістився до особистих селянських господарств. Саме ця категорія господарств району виробляє більшу частину продукції тваринництва та рослинництва. Держава стимулює розвиток одноосібників. Основними формами підтримки є виплата дотацій на молодняк великої рогатої худоби, закупівля доїльних апаратів, відшкодування вартості штучного запліднення.

Перспективними сьогодні також є напрямки об’єднання селян-одноосібників в кооперативи та агротуризм.

Віталій  Юрчук, заступник начальника управління Держкомзему в Шацькому районі:

«Питання отримання сертифікатів на розпайовані землі та інвентаризації земель державної і комунальної власності в районі залишаються  актуальними. В окремих радах ці процеси затягуються, все пов’язано  з роботою з людьми, правильним і вчасним роз’ясненням земельного законодавства на місцях. Там, де голови місцевих рад спільно з відповідними службами з усією повнотою відповідальності віднеслись до цієї справи, і результат відповідний».

Богдан Куліш, 30 років, житель с. Омельне:

«Я маю в своєму господарстві корову і телицю. Коли прочитав у газеті, що можна отримати певні кошти за збільшення поголів’я худоби, то зайнявся оформленням документів. І станом на сьогодні моя сім’я вже отримала фінансову допомогу від держави за три, шість і дев’ять місяців по 250 гривень. Приємно, що про нас пам’ятають і підтримують нашу працю». 

Як ми усвідомлюємо свою незалежність

Незалежність – це свобода вибору, а свобода – це розвиток.  Вибравши 22 роки тому шлях самостійності, ми маємо підтверджувати його щоденними справами та рішеннями, які сприяють розбудові, розвитку, зміцненню добробуту нашої держави та громадян.  Дуже легко працювати з людьми, які постійно ростуть, вдосконалюють свій професійний рівень, шукають шляхи вирішення проблем, націлені на конкретні результати та готові до співпраці. Прикро за  тих людей, які в усьому бачать тільки негатив, не хочуть розуміти того, що минулого вже ніколи не повернеш, що потрібно рухатися тільки вперед. І не повторювати помилок із тієї байки, в якій розповідається, як тягнули віз лебідь, щука і рак. Бо лише всі разом ми – єдина держава і єдина нація.

Отець Арсеній, архімандрит Петро-Павлівського чоловічого монастиря села Світязь:

«Хоч Церква і відділена від держави, ми не можемо стояти осторонь тих проблем, які існують в нашій Україні. Так історично склалося, що ми здобули незалежність, тож маємо її цінувати. Церква ніколи не прагнула розділити людей, а навпаки, закликала і продовжує закликати всіх до єдності. Бо ж і до храму на Богослужіння сходяться люди, щоби возносилася єдина молитва і за село, і за владу, і за державу. Як пишеться в Святому Письмі, всяка влада є від Бога, тому ми всі – громадяни – теж маємо певні зобов’язання та повинні виконувати закони, які прийняті в нашій країні».

Ніна Озімок, заступник директора з навчально-виховної роботи с. Світязь:

«Національне виховання було і залишається важливою ланкою навчально-виховного процесу в усіх освітніх закладах. Воно не передається генетично, а виховується щоденно, щохвилинно і не високими словами, а власним прикладом тата і мами, вихователя, вчителя і викладача, а ще краще – всіх разом. І якщо обличчя немовляти розквітає усмішкою у відповідь на мамину пісню «Місяць на небі, зіроньки сяють»; якщо дошкільнята з гордістю співають гімн України, поклавши руку на серце; якщо випускниця прокидається з першим промінчиком сонця, щоб довишивати сукню до першого вересня – у їх душі вже живе національна гідність. Її потрібно лише підтримати і заохотити. Та яким чином? Хочеться, щоби поряд був чесний і працелюбний педагог, який би навчив дитину поважати найперше себе і оточуючих; виховав би переконання, що незалежність і самостійність можна зберегти лише повсякденною і наполегливою працею.

Володимир Найда, голова Шацької райдержадміністрації.