Головна Політика Чим живуть села територіальної громади після об’єднання?

Чим живуть села територіальної громади після об’єднання?

5286

Саме це питання цікавило першого заступника голови Шацької РДА Сергія Сидорука при здійсненні виїзних прийомів громадян на територіях колишніх сільських рад, які об’єдналися. У селах колишньої Самійличівської сільської ради на виїзному прийомі, який відбувся 24 травня, жителі сіл стурбовані індивідуальним навчанням учнів у класах тих шкіл, де кількість учнів менша ніж 5. Також порушувались питання стосовно діяльності сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Барвінок» і співпраці з ТзОВ «Шацький молокозавод», проведення ремонтних робіт у ФАПах, бібліотеках та школах, функціонування вуличного освітлення, виділення земельних ділянок на території Шацького району, транспортного сполучення між селами, місцевого сміттєзвалища та інші, важливі для жителів питання.

А вже 8 червня виїзний прийом Сергій Сидорук провів у селах Прип’ятської сільської ради. Село Плоске – одне з тих невеликих сіл, де із закладів соціальної сфери функціонує лише ФАП, в якому й проводився прийом громадян. Найперше заступник голови РДА поцікавився забезпеченням медикаментами та чи задоволені жителі села новим місцевим перевізником, з яким укладено тимчасовий договір на перевезення пасажирів. Оскільки новий перевізник здійснює свій маршрут лише декілька днів, то жителі села не можуть поки що сказати, як він працює. Їм достатньо, аби маршрутка їздила щодня раз у день, крім суботи (люди розуміють затратність маршруту саме в цей вихідний день, коли не працюють установи та ринок), та просять також змінити маршрут підприємця Анатолія Козулі, який тепер функціонує з Вілиці на Шацьк, минаючи села Положево та Плоске. Також питання по цих двох маршрутах піднімалося й у селах Вілиця та Кропивники, де жителі сіл переживають, чи не буде місцевий перевізник, за якого поручився депутат районної ради Анатолій Бубела, їздити тільки у базарні дні. На це Сергій Сидорук повідомив, що невдовзі облдержадміністрацією буде проведений тендер на постійні перевезення, при проведенні якого будуть перевірятися технічний стан автотранспорту, виконання умов договорів. Якщо ж перевізником будуть порушуватися умови договору (не виїхав на маршрут без поважних причин, зміна руху автобуса тощо) – повідомляти слід у райдержадміністрацію.

Турбувало жителів трьох сіл (Плоске, Вілиця та Кропивники) й різке падіння ціни на молоко: ще декілька місяців тому ціна трималася на рівні 3,20 грн. за літр, тепер же люди здають молоко значно дешевше – 2,80 грн. за літр. До того ж, у приймальних пунктах людей про це не попередили. Сергій Сидорук пообіцяв поспілкуватися із директором ТзОВ «Шацький молокозавод» та опубліковувати щомісяця у районній газеті ціни, за яким підприємство буде закуповувати молоко від населення на наступний місяць.

Про те, що землями сільськогосподарського призначення, що знаходяться за межами населеного пункту, починають цікавитися інвестори, говорить той факт, що на сесію селищної ради Держгеокадастром було подано декілька заяв на погодження надати у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення жителям смт Головне, сіл Острів’я, Ростань та Перешпа (загальною площею 20 га). Проте депутати поки не погодили заяви, бо хочуть заслухати заявників та знати, з якою метою хочуть використовуватися ці землі. Також, як зазначив Сергій Сидорук, ще 120 га земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту було надано через аукціон ще одному інвестору (він уже заплатив у бюджет сільської ради 120 тис. грн.) – для вирощування лохини. Місцеві жителі не проти таких кроків, бо сподіваються, що у найближчі роки матимуть хоча б сезонну роботу та певний розвиток села.

У селі Вілиця людей найбільше турбувало дві проблеми: коли будуть робити дорогу Вілиця-Кропивники (з цим же питанням зверталися люди й у с. Кропивники) та чи будуть встановлені печі для виготовлення деревного вугілля. Стосовно дороги, то Сергій Сидорук зазначив, що дорога включена у перелік доріг, ремонт яких має співфінансуватися із обласного та місцевого бюджетів. Чи знайдуться кошти у районному чи селищному бюджеті (а це – 500 тис. грн.) – поки що невідомо. Якщо ж у цьому році цю дорогу не вдасться зробити, то у наступному, коли об’єднана громада запрацює на повну силу, кошти таки знайдуться. Стосовно печей для випалювання деревного вугілля, проти встановлення яких так активно виступають віличани, то поки не буде виготовлена уся необхідна документація про потужність виробництва, екологічні наслідки, проведено обговорення, ні про яку зміну цільового призначення не буде йтися. Іван Гінчук, в.о. старости, запропонував декільком жителям села поїхати у село Запілля, де також встановлені печі з виробництва деревного вугілля, і там подивитися та запитати у місцевих жителів, як функціонує виробництво та наскільки воно шкідливе. А вже тоді можна буде приймати остаточне рішення.

У селі Прип’ять заступник голови РДА найперше відвідав місцеву школу, де саме відбувалося відкриття пришкільного табору. І діти, і вчителі разом із директором табору Валентиною Сидорук та директором школи Олександром Лончуком прийшли з цієї нагоди у вишиванках, що додало дітям неабиякого настрою. Олександр Лончук, провівши невелику екскурсію по школі, розповів про її проблеми та плани на майбутнє. Поки що вчителі та батьки власними силами, як і щороку, розпочали ремонтні роботи по класах. Вдалося за останній час оновити у школі гардероб, дровітню, добудувати гараж для шкільного автобуса, встановити лавки, огорожу для квітника, посадити фруктовий сад, відремонтувати та облаштувати спортивним інвентарем дві спортивні кімнати для занять фізичною культурою взимку для старшокласників та учнів молодших класів. За спонсорські кошти оновлено стенди, придбано нові меблі для деяких класів, кулери, зроблено ремонт шкільної їдальні. У планах директора школи – добудувати декілька квадратних метрів приміщення, де можна буде встановити внутрішні туалети та котельню для опалення, провести воду та зробити вигрібну яму.

Просить директор школи допомогти лише матеріалом, а батьки та вчителі уже самі готові виконувати усі роботи. Загалом Сергій Сидорук пообіцяв не залишати проблеми однієї з найбільших п’яти шкіл району повз увагою влади та допомогти у їх вирішенні.

Віта ШЕПЕЛЯ.